Ciekawostki

Najwyższa temperatura, jaką może wytrzymać ludzkie ciało? Naukowcy odpowiadają

przeczytasz w 2 min.

Fala upałów rozlewa się po Polsce. Wysokie temperatury utrudniają normalne funkcjonowanie i stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia. Naukowcy sprawdzili, jaką najwyższą temperaturę może wytrzymać ludzkie ciało.

Okazuje się, że jest to uzależnione od wilgotności powietrza. Z badań opublikowanych łamach czasopisma Science Advances wynika, że najwyższa temperatura, jaką są w stanie znieść ludzie, wynosi 35 stopni Celsjusza na tzw. mokrym termometrze. Trzeba tu dodać, że w jego przypadku temperatura nie jest taka sama jak temperatura powietrza, którą wskazują tradycyjne termometry.

Co oznacza temperatura mokrego termometru?

Serwis Live Science wyjaśnia, że temperatura mokrego termometru jest mierzona termometrem przykrytym ściereczką nasączoną wodą i uwzględnia nie tylko ciepło, ale też wilgotność. Szczególnie ten ostatni parametr ma duży wpływ na ludzkie ciało, gdyż większa ilość wody w powietrzu sprawia, że odparowywanie potu jest trudniejsze, w związku z czym trudniej jest schłodzić organizm.

- Jeśli temperatura mokrego termometru wzrośnie powyżej temperatury ludzkiego ciała, nadal możesz się pocić, ale nie będziesz w stanie schłodzić swojego ciała do temperatury, w której zachowuje sprawność fizjologiczną – wyjaśnił Colin Raymond z NASA Jet Propulsion Laboratory, ekspert zajmujący się badaniem ekstremalnych temperatur

Colin Raymond jest zdania, że przy niskiej wilgotności i wysokiej temperaturze lub przy dużej wilgotności, ale niższej temperaturze istnieje niewielkie ryzyko, że temperatura mokrego termometru zbliży się do punktu krytycznego dla człowieka. Inaczej może być jednak przypadku, gdy zarówno wilgotność, jak i temperatura są bardzo wysokie. Co się wówczas dzieje z ludzkim ciałem? Ekspert twierdzi, że staje się ono hipertermiczne. Prowadzi to do takich objawów jak przyśpieszony puls, brak pocenia się, omdlenia, a nawet śpiączka.

Przekroczeniu 35 stopni Celsjusza na mokrym termometrze

Przekroczeniu 35 stopni Celsjusza na mokrym termometrze nie oznacza natychmiastowej śmierci. Colin Raymond uważa, że potrzeba ok. 3 godzin, aby upał stał się nie do przeżycia. Ekspert zaznacza zarazem, że nie ma możliwości dokładnego ustalenia ilości czasu, ponieważ przeprowadzanie takich badań jest niezwykle trudne czy wręcz niemożliwe. Dotychczas były one realizowane przy wykorzystaniu zbiorników z gorącą wodą, w których przebywali ludzie. W momencie, w którym temperatura ich ciała rosła w niekontrolowany sposób, opuszczali zbiornik. Co więcej, nie ma też sposobu, aby potwierdzić z pełnym przekonaniem, że temperatura 35 stopni Celsjusza na mokrym termometrze jest śmiertelną. Colin Raymond oszacował, że prawdziwa wartość mieści się w zakresie od 34 do 36,5 stopni Celsjusza.

Dziennikarze Live Science zaznaczają, że mokry termometr nie musi wskazywać aż 35 stopni Celsjusza, aby być poważnym zagrożeniem dla ludzkiego zdrowia i życia. Np. ćwiczenia fizyczne i narażenie się na bezpośrednie działanie promieni słonecznych ułatwiają przegrzanie. Podobnie jest w przypadku starszych osób cierpiących na wiele schorzeń, a także przyjmujących leki przeciwpsychotyczne (neuroleptyków) oraz ludzi ze znaczną otyłością. To grupy największego ryzyka.

Komentarze

22
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Peziak
  8
  Chciałby przypomnieć, że jesteśmy stałocieplni, a temperatura ciała ludzkiego to 36,6 stopnia. Denaturacja białek zaczyna się od 40 stopni wzwyż. Dlatego gorączka utrzymująca się i powyżej jest niebezpieczna. Podstawowa wiedza z biologii. O czym jest ten artykuł?, mokrym termometrze?
  • avatar
   Konto usunięte
   3
   zapomnieliście dodać że wysoka temperatura w Polsce (30c) to wynik zmian klimatycznych, bo przecież nigdy takich temperatur u nas nie było i ludzie nie wiedzą jak się zachować! (facepalm)
   • avatar
    pawluto
    3
    Zapewne zaraz sie dowiemy że to są winne nasze auta spalinowe...
    To nic że samoloty trują tysiąc razy więcej...
    • avatar
     zack24
     1
     Warunkiem dla zrozumienia wskazań jest podanie wilgotności. I tak: przy wilgotności 100% - 35 stopni na mokrym termometrze jest zagrożeniem, zaś w Polsce wilgotność powietrza to średnio 60%, a zatem wskazania na termometrze wilgotnym stają się groźne po przekroczeniu ok 43-45 stopni.
     To tylko tak dla ostudzenia pewnej narastającej temperatury kolejnych eco-artykułów.

     ps. na wycieczkę po pustyni quadem proponuję wziąć dużo napojów bo, wilgotność jest niska, a temperatura wysoka i człek się poci bez specjalnego wysiłku nie mówiąc o jeździe :). W Amazonii zaś można skorzystać z innych form schładzania mimo ogromnej wilgotności.
     • avatar
      zenek111
      1
      Czyli facet podał w jakiej maksymalnie ciepłej wodzie mozemy sie kąpać :P
      Bo jeśli chodzi o powietrze to w arabi saudyjskiej, kraju do którego ludzie emigruja z całego świata jest średnio ponad 40C przez 4 miesiace :)
      Niech lepiej napisza jaka jest minimalna temperatura w któej jest w stanie przetrwac człowiek. Okazuje sie to 25C, ktoś kogo to dziw niech wyjdzie na golasa na 25C i niech spadnie deszcz, zrobi sie zimno.
      Tyle ze my nosimy ubrania i one utrzymują cienką warstwekę powietrza przy naszym ciele podgrzana do temperatury około 35C, bez ubrań (jak zwierzeta) juz 25C moze spowodowac ze sie wychłodzimy
      Ubrania które nosimy po prostu
      • avatar
       mepik
       -1
       DarkEater, Peziak i Veritatis to debile.
       Peziak troche racji ma ale totalnie nic z artykulu nke zrozumial, a Pan na V to moze sie odmeldowac z Polski do jakiegos zacofanego ułomnego USA.
       • avatar
        Veritatis
        -3
        Pseudo naukowe brednie w stylu kowid19 i wszyscy umrzemy.
        • avatar
         Marucins
         0
         Co za mokry termometr - człowieku ochłoń i raz jeszcze napisz ten tekst.