Ciekawostki

Jaki masz telefon? To wiele mówi o tym, jakim jesteś kierowcą

przeczytasz w 1 min.

Czy to, z jakiego telefonu korzystasz może mieć odzwierciedlenie w tym, jakim jesteś kierowcą? Badanie przeprowadzone w USA na próbie 1000 osób pokazuje, że posiadacze smartfonów z Androidem wykonują statystycznie więcej wykroczeń.

Przekraczanie prędkości, pisanie w trakcie jazdy, głośne słuchanie muzyki i kilka innych niebezpiecznych zachowań na drogach. Tym wykroczeniom przyjrzała się firma American Trucks i sprawdziła, czy to, jakiego smartfona używasz ma wpływ na to, jakim jesteś kierowcą.

Android czy iOS. Jaki wpływ na zachowanie na drodze ma telefon?

W kontekście niebezpiecznych zachowań na drodze, które mogą spowodować kolizję lub wypadek różnice pomiędzy posiadaczami smartfonów z Androidem i iOS są niewielkie. Statystycznie jednak ci, którzy korzystają z telefonów opartych o system Google częściej przekraczają prędkość (73 proc. badanych), głośno słuchają muzyki (73 proc.), nie zatrzymują się na znaku “stop” (59 proc.) i nie zapinają pasa bezpieczeństwa (55 proc.).

Czy telefon ma wpływ na to, jakim jesteś kierowcą?

Jeśli natomiast chodzi o pisanie wiadomości na telefonie podczas jazdy, robi to więcej kierowców korzystających z iPhone’ów (57 proc.). Zamiaru skrętu nie sygnalizuje tyle samo “androidowców”, co użytkowników iOS (53 proc.).

Na co jeszcze ma wpływ rodzaj używanego telefonu?

American Truck sprawdziło nie tylko to, jaki wpływ ma smartfon na bezpieczeństwo kierowców. Z badania dowiadujemy się, że użytkownicy Androida najczęściej słuchają rocka (59 proc.), natomiast sprzętu Apple – muzyki pop (55 proc.).

Rodzaj muzyki a telefon - czego słuchają kierowcy

Oprócz tego, kierowcy korzystający z iPhone częściej powodowali kolizje na drodze (19 proc.), z kolei użytkownicy urządzeń z przeciwnego obozu – jeśli brali udział w zdarzeniu, to nie było ono spowodowane z ich winy (35 proc.). Niewiele bardziej narażeni na wściekłość na drodze są natomiast ci, którzy decydując się na zakup smartfona wybrali propozycję giganta z Cupertino (54 proc.).

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Bazyliszek
  12
  jestem bardzo ciekawy metodologii badań i wysnutych wniosków. Bo korelacja, nie oznacza przyczynowości.
  • avatar
   janex2
   2
   Z moich obserwacji wynika, że ci z iphonami zwykle nie potrafią jeździć i odwalają różne głupoty jak mylenie pedałów gazu i hamulca
   • avatar
    Abgan
    2
    Najciekawsze informacje są podane tylko częściowo:
    "kierowcy korzystający z iPhone częściej powodowali kolizje na drodze (19 proc.), z kolei użytkownicy urządzeń z przeciwnego obozu – jeśli brali udział w zdarzeniu, to nie było ono spowodowane z ich winy (35 proc.)."

    Jak duże były różnice w powodowaniu kolizji na drodze? iPhone prowadzi z 19%, a Android jak daleko z tyłu?
    Jak duża jest różnica w sprawstwie kolizji, w której się brało udział? Tu też iPhone prowadzi, ale z nieznanym wynikiem. Android z tyłu z 35% kolizji spowodowanych przez kierowcę z danym systemem.

    IMO to ciekawsze niż małe różnice w przekraczaniu prędkości (tak jakby ludzie prawdę mówili :-D) czy puszczaniu "głośnej" muzyki (co dla kogo głośne).
    • avatar
     maluszek88
     2
     No to wychodzi że iphonowcy powodują stłuczki jedynie z właścicielami androidów xd hahahahah
     • avatar
      k3tchup
      2
      Statystycznie większość ludzi nie rozumie statystyki :D
      • avatar
       Veritatis
       1
       Kolejne pseudo naukowe brednie. XD
       • avatar
        Dragonik
        0
        Pamiętajmy że dzielimy ludzi na dwie grupy, ci co mają smartfony i ci co mają iphony :D
        • avatar
         Much_
         0
         Statystyki w marginesie błędu czyli jak poruszyć internet bez obrażania
         • avatar
          Nibynóżka
          0
          A gdzie podział ze względu na kobiety, mężczyzn i osoby "niebinarne", a gdzie podział ze względu na orientację seksualną? Bardzo chciałbym wiedzieć ile procentowo osób homoseksualnych używa sprzętu Appla.
          • avatar
           xmexme
           0
           Ze statystyk wynika że Iphony słabiej się sprawdzają porównaniu z androidem w większości w zastosowań. Użytkownikom Iphonów wystarczy sama świadomość że maja Iphona.
           • avatar
            pawluto
            0
            Kolejne bzdety typu "twój znak zodiaku wskazuje jakim jesteś cżłowiekiem..."