Gadżety

Kamera internetowa zmierzy twój puls

przeczytasz w 1 min.

Jesteśmy przyzwyczajeni, że badania medyczne wymagają obecności lekarza, podłączania odpowiedniej aparatury lub dobrego wyczucia. Okazuje się jednak, że do pomiaru pulsu wystarczy zwykła kamera internetowa i odpowiednie oprogramowanie.

 Warto przeczytać:
 

Nowy wynalazek nie jest wcale dziełem firmy medycznej ani producentów sprzęu elektronicznego, lecz jednego studenta Massachusetts Institute of Technology. Ming-Zher Poh udowodnił, że stan zdrowia danej osoby można precyzyjnie określić na podstawie zmian koloru skóry na przestrzeni jednej minuty. Zaproponował on wbudowanie tego systemu w eleganckie lustro, które wyświetli informację o pulsie na swej powierzchni. 
 

Przeglądanie się w lustrze zamiast wizyty u lekarza? Nowa technologia oszczędzi nasz cenny czas i zaoszczędzi stresu


Być może odkrycie znajdzie powszechne zastosowanie, a podobną metodę będzie można wykorzystać do innych prostych badań. Takie rozwiązanie mogłoby sie sprawdzić nie tylko w szpitalach, gdzie poprawiłyby komfort pacjentów, ale również w prywatnym pokoju osób cierpiących na problemy z sercem. Ta technologia może stać się kolejnym elementem rozwiązań określanych jako medycyna na odległość.
 


 

Osoby posiadające telefony z systemem Android mogą skorzystać z aplikacji Instant Heart Rate, która wykorzystuje opisany mechanizm do pomiaru pulsu z wykorzystaniem wbudowanej w urządzenie kamery. Jak dowiodły testy redakcyjne - porównanie ze wskazaniami ciśnieniomierza - program daje dość poprawne wyniki. Pamiętajmy jednak, że nic nie zastąpi dokładnego pomiaru za pomocą dedkowanego urządzenia.


 

Źródło: Engadget

Polecamy artykuły:  
Przegląd rynku: obudowy PC
5 x SSD i 1 x HDD - praktyczne testy dysków
100 porad do Windows 7

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  NA podstawie koloru skóry... hmm a co z grą światła? wystarczy poruszyć telefonem żeby kąt padania światła na skórze się zmienił względem kamery co ma bezpośredni wpływ na barwe widzianą przez urządzenie
  • avatar
   mariusz_k
   0
   Do badania pulsu wystarczy zegarek:) Po co utrudniać?
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Pomiar bazuje chyba na podczerwieni, skoro matryca potrafi wykryć różnice miedzy 2 fazami pulsu, a algorytm odfiltrować błędy na określonym poziomie ufności,
    to metoda jest wiarygodna.

    "Pamiętajmy jednak, że nic nie zastąpi dokładnego pomiaru za pomocą dedykowanego urządzenia."
    To taki Wasz disclaimer :)
    Ale za dodaliście od siebie i to jeszcze wyboldowane "stan zdrowia danej osoby można precyzyjnie określić na podstawie zmian koloru skóry na przestrzeni jednej minuty". Przecież w oryginale chodzi tylko i wyłącznie o pomiar pulsu, nie o PRECYZYJNE określenie stanu zdrowia.