Karty graficzne

AMD prezentuje kartę graficzną Radeon RX 7000. Wygląda pięknie

przeczytasz w 1 min.

Premiera nowych kart graficznych Radeon zbliża się coraz większymi krokami. Jeśli nie możecie się doczekać debiutu, to mamy dobre wieści na osłodę - producent zademonstrował nowy układ w praktyce.

Konferencja AMD together we advance_PCs przyniosła sporo szczegółów na temat procesorów Ryzen 7000. To jednak nie wszystko! Producent pochwalił się też nową kartą graficzną Radeon RX 7000.

AMD prezentuje kartę graficzną Radeon RX 7000

Podczas prezentacji zademonstrowano przedprodukcyjną wersję karty graficznej Radeon opartej na architekturze RDNA 3 (nie ujawniono tutaj ani oznaczenia, ani specyfikacji konstrukcji, ale najpewniej chodziło o topowy model z serii Radeon RX 7000).

AMD Radeon RX 7000 RDNA 3 - prezentacja w Lies of P

Konfiguracja z procesorem Ryzen 9 7950X i kartą Radeon miała udźwignąć grę Lies of P w rozdzielczości 4K na ustawieniach Ultra. Nie znamy jednak dokładnej płynności animacji, więc w praktyce trudno coś więcej powiedzieć o osiągach akceleratora.

Przy okazji poznaliśmy wygląd referencyjnej wersji karty (żeby być precyzyjnym, chodzi o fragment chłodzenia). Producent zastosuje tutaj ciemne, 3-slotowe chłodzenie z rozbudowanym radiatorem i trzema dużymi wentylatorami. Wygląda ciekawie... ale możemy też oczekiwać sporej ilości generowanego ciepła.

Co nowego w kartach graficznych AMD Radeon RX 7000?

Wiemy, że nowa generacja kart graficznych Radeon będzie bazować na architekturze RDNA 3, która ma wprowadzić przeprojektowane jednostki obliczeniowe oraz nową generację pamięci AMD InfinityCache. Sporym atutem nowych układów ma być budowa oparta o chiplety (układ graficzny będzie składać się z kilku jąder krzemowych) wykonanych m.in. w 5-nanometrowej litografii.

AMD RDNA 3 - zmiany

Producent zapowiada tutaj 50% wzrostu efektywności energetycznej względem generacji RDNA 2 (Radeon RX 6000). Naturalnie możemy też oczekiwać lepszej wydajności, ale póki co oficjalnie nie ujawniono na ten temat żadnych danych.

Premiera kart spodziewana jest jeszcze w tym roku, jednak początkowo najpewniej pojawią się najwydajniejsze (i najdroższe) konstrukcje. Seria Radeon RX 7000 będzie konkurować z nadchodzącymi modelami GeForce RTX 4000.

Pozostaje zatem czekać na oficjalną premierę kart...

Źródło: AMD

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  levusek1992
  36
  Gdzie zdjęcie tej pięknej karty?
  • avatar
   KENJI512
   21
   Ale chociaż wstawcie zdjęcie tej pięknej karty...

   Chyba, że to odniesienie do "sytuacji", która wygląda pięknie, wydajności itd.
   • avatar
    ocw1987
    4
    Zawiodłem się brakiem zdjęć tej pięknej :P
    • avatar
     sabuk2006
     2
     Piękna karta, której zdjęcia brak.
     Zaś Paweł dał plamę.
     • avatar
      Virtus
      2
      To jest Panowie tak zwane piękno wewnętrzne, którego z wierzchu nie widać :P
      • avatar
       Blejd
       1
       Toż to będą też 3-4 slotowe klocki :D z wydzielaniem ciepła pewnie wcale nie lepsze niż Gpu od zielonych , a piszą że 50% wzrostu efektywności energetycznej to po co takie klocki.
       • avatar
        iKonsument
        1
        dobrze jest, CPU 5950X i radeon RX 6800XT stanieją to będzie można kupić :)
        • avatar
         piterk2006
         1
         "udźwignąć grę Lies of P w rozdzielczości 4K na ustawieniach Ultra" - no trudno, żeby najnowsza, topowa karta nie dźwigała gry XDDD
         • avatar
          _Ciekawski_
          0
          "...budowa oparta o chiplety (układ graficzny będzie składać się z kilku jąder krzemowych) wykonanych w 5-nanometrowej litografii..."
          Tutaj jest błąd. Na prezentacji tego nie potwierdzono z tego co się orientuję. Ale dotychczasowe przecieki wskazywały, że tylko GCD (chip z jednostkami obliczeniowymi) będzie wykonany w procesie N5, pozostałe czyli MCD (Memory Compute Dies) mają być wykonane w procesie N6 (ulepszona wersja N7).
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           przed prezentacją polarisa, grafy dla nowej generacji były wprowadzane na rynek od tych najsłabszych modeli. teraz jest dokładnie na odwrót, od najmocniejszych. stary sposób był dla kupującego lepszy.

           teraz i tak jest problem głównie z nvidią, bo mają naprodukowany nadmiar RTX30, i jeszcze ogromne zamówienie w TSMC na RTX30 które muszą zrealizować. tak więc czeka nas wypych RTX30 na rynek. czy to lepiej czy gorzej? trudno powiedzieć. AMD nie ma tego problemu, bo się nie pchali w priorytetowe droższe zamówienia.

           czy mnie interesują najmocniejsze grafy od AMD i NV ? nie. ani trochę. oczekuję na grafę relatywnie tanią, na której pójdzie bez problemu każda współczesna gra, co najwyżej z obciętymi do średnich detalami. więc producenci też muszą się nastawić na optymalizację, inaczej zakup gry do średniaka straci sens.