Ciekawostki

Potężna akcja służb – zamknięto 500 nielegalnych kopalni kryptowalut

przeczytasz w 1 min.

Kopalnie kryptowalut potrafią generować ogromne dochody. Problem pojawia się wtedy, gdy ich działanie jest nielegalne i zagraża funkcjonowaniu państwa – ostatnio kirgiskie media poinformowały o zlikwidowaniu ponad 500 takich punktów.

Kirgistan zamknął ponad 500 nielegalnych kopalni kryptowalut

Jak informuje serwis 24KG, Państwowy Komitet Bezpieczeństwa Narodowego (SCNS) ujawnił i zlikwidował sieć kopalni kryptowalut na terenie Kirgistanu. Oskarżeni mieli nielegalnie "kopać" kryptowaluty, tworząc farmy wydobywcze i podłączając je do sieci energetycznej jednej z sieci dystrybucyjnych.

W oświadczeniu służb czytamy:

Ujawniono ponad 500 farm górniczych nielegalnie podłączonych do sieci energetycznych. Należy zauważyć, że (działalność) farm górniczych prowadzi do niedoboru wytwarzanej energii elektrycznej - jeden komplet urządzeń zużywa około 1500 - 3000 kilowatów energii elektrycznej na godzinę.

Źródło nie podało szczegółów na temat funkcjonowania farm, ale na opublikowanym zdjęciu jednego z punktów można zauważyć platformy bazujące na kartach graficznych (najpewniej są to modele Sapphire z serii Radeon RX 500, więc raczej starsze konstrukcje).

Kirgistan - kopalnia kryptowalut

Warto dodać, że nie był to pierwszy przypadek, gdy Kirgistan zamyka nielegalną kopalnię kryptowalut. W maju zlikwidowano punkt w Biszkeku - tamtejsze służby przejęły wtedy 2000 koparek kryptowalut typu ASIC (poniżej możecie zobaczyć filmik z akcji).

Kolejne kraje walczą z nielegalnymi kopalniami kryptowalut

Przykład Kirgistanu nie jest odosobniony, bo w innych państwach służby też zamykają nielegalne biznesy związane z kryptowalutami. Wcześniej pisaliśmy o podobnych akcjach w Chinach, Malezji… a nawet w Polsce – pod koniec lipca nielegalna kopalnia kryptowalut została odkryta w Komendzie Głównej Policji. Znowu w maju policjanci z Wielkiej Brytanii pomylili plantację marihuany z farmą kryptowalut.

Źródło: 24KG, Tom’s Hardware, foto: AFP

Komentarze

35
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dizzy
  11
  "...policjanci z Wielkiej Brytanii pomylili plantację marichuany z farmą kryptowalut." Pisze się marihuany. Dwója z ortografii :D
  • avatar
   Gregorio
   10
   "jeden komplet urządzeń zużywa około 1500 - 3000 kilowatów energii elektrycznej na godzinę."
   Komus przydalby sie powrot do szkoly.
   • avatar
    Erikson83
    7
    To gówno powinno być wszędzie zakazane ! Na to im prądu nie szkoda ! Gdzie są eko oszołomy ? Wiecie ile węgla trzeba spalić żeby to badziewie napędzić ? ...nie wspominając już o marnacji kart które też trzeba wyprodukować i nie tylko prąd zużyć...
    • avatar
     stud3nt
     6
     Kryptowaluty. Wymyślone w dobrym celu, z dobrymi założeniami, miały rozwiązać problem kreowania pieniądza znikąd - jednak ludzka chciwość obróciła je przeciwko nim samym. Zamiast zastąpić tradycyjne waluty, stały się narzędziem spekulacji, marnowania zasobów i prądu. W dużym stopniu przyczyniły się do niedoborów elektroniki i kryzysu każdej branży, która z niej korzysta.

     Jeśli gdzieś tam istnieje diabeł, to właśnie patrzy na to wszystko - i śmieje się do rozpuku.
     • avatar
      Quenser
      5
      Ile to dziadostwo prądu bierze. Mnie zastanawia czemu np moc kart nie mogła iść np na jakieś badania dla uniwersytetów i za to by dostawali krypto waluty a tak to ta cała energia jest pobierana na "dogrzewanie" magazynów z koparkami.
      • avatar
       Quartz
       2
       Sekcja tych komentarzy jest porażająca. Dwa najbardziej plusowane komentarze to grammar nazi, a reszta ogromny hejt na górników. Ogarnijcie się z tym hejtem.
       Może po prostu nie ma winnych obecnej sytuacji, i może jedyni którzy mogą temu zaradzić to Nvidia i AMD. Każdy może wykorzystywać swoje GPU do czego mu się podoba, górnicy płacą za prąd, nie dostają go "za darmo" jak się tutaj co niektórym wydaje. I nie nie jestem górnikiem, GPU wykorzystuje do pracy i też obecna sytuacja nie jest mi na rękę.
       Dlaczego nie wprowadzono np. licznika godzin pracy karty graficznej powyżej jakiejś temperatury? Wyklarowałoby to rynek używanych kart graficznych.
       Dlaczego AMD i Nvidia nie wypuszczają specjalnych kart do kopania kryptowalut o odpowiednio wyższej wydajności niż karty konsumenckie? Nvidia tylko wypuszcza jakieś niby karty do kopania których cena/wydajność jest beznadziejna.
       Przeraża tutaj ilość zwolenników zakazywania tego czy tamtego. Kiedyś zakażą Wam swobodnego dostępu do gier tak jak w Chinach i ciekawe co będziecie mówić.
       • avatar
        KENJI512
        1
        Powinni konfiskować karty przejęte górnikom i oddawać je graczom.

        Kara dla górników i zmniejszenie popytu dla chciwych-nieuczciwych producentów i sklepów.
        • avatar
         Warmonger
         1
         Dobry biznes. Kradniemy prąd i od razu zamieniamy na pieniądze :)
         • avatar
          firefox101
          -1
          Te kryptowaluty to kolejne szaleństwo ludzkości, powinno być surowo zakazane na całym świecie i ścigane tak samo bezwzględnie jak handel twardymi narkotykami. Gdzie są nawiedzeni ekolodzy z Greenpeacu ich protestów nie słychać w tej sprawie.