Technologie i Firma

Kobieca twarz polskich technologii i biznesu

przeczytasz w 2 min.

Inżynierowie i naukowcy w Polsce nie są przedstawicielami tylko jednej płci. Rozkłada się to niemal dokładnie po równo, a Polki – także na arenie międzynarodowej – zdecydowanie nie mają się czego wstydzić.

Aż 48 proc. inżynierów i naukowców w Polsce stanowią kobiety. Sektory inżynierii, nauki, wynalazków i nowych technologii zdecydowanie nie są już więc w naszym kraju zdominowane przez mężczyzn. Przedstawicielki płci pięknej w kraju nad Wisłą osiągają też coraz większe sukcesy, także na arenie międzynarodowej. 

Prawie połowa inżynierów i naukowców w Polsce to kobiety

Podana we wstępie liczba pochodzi z danych opublikowanych przez Eurostat i w jego rankingu plasuje Polskę na ósmym miejscu, co jest bardzo dobrym wynikiem. Najgorzej pod tym względem wypadają Węgry i Luksemburg (25 proc.), Finlandia (29 proc.) i Niemcy (33 proc.). Najlepiej zaś Litwa, Łotwa i Portugalia – kolejno 57, 53 i 51 proc. Więcej niż połowę naukowców i inżynierów kobiety stanowią też w Danii. Unijna średnia to 41 proc., co oznacza, że Polska znajduje się wysoko ponad. 

Kobiety Eurostat

„Gdy zaczynałem swoją karierę zawodową blisko 30 lat temu, kobiety stanowiły znaczną mniejszość w branży nowych technologii – mówi Jarosław Dąbrowski, Członek Zarządu IGT Poland. – Dzisiaj na szczęście ten trend wyraźnie się zmienia i proporcje się wyrównują. Ma na to wpływ niewątpliwie coraz większa świadomość społeczeństwa, że szeroko pojęty obszar IT nie jest zarezerwowany tylko dla jednej z płci i kobiety radzą sobie w nim tak samo dobrze jak mężczyźni. Panie, z którymi spotykam się na co dzień w pracy, to dzisiaj pewne siebie osoby, zdeterminowane, skoncentrowane na celu i przede wszystkim wierzące w swoje możliwości”.

Genialne Polki – oto tylko kilka spośród nich… 

Polki coraz częściej nie tylko zdobywają techniczne kompetencje, ale też robią z nich użytek, zakładając działalność i inwestując w biznes. Aby zwrócić na to uwagę i docenić te przedsiębiorcze kobiety, Fundacja Sukces Pisany Szminką organizuje konkurs Bizneswoman Roku. Odbył się on już po raz dziesiąty, a wśród finalistek znalazły się między innymi Magdalena Popowska, Izabela Zawisza, Paula Kurant, Olga Grudniak czy Barbara Zych.

Kobiety Polki

Magdalena Popowska to założycielka spółki biotechnologicznej BACTrem, produkującej między innymi biopreparaty wykorzystywane do rozkładu substancji niebezpiecznych. Izabela Zawisza z kolei stworzyła markę kosmetyków chroniących skórę przed smogiem – Nuev, a Paula Kurant założyła firmę Evotec, której pokrowce na roboty przemysłowe (z powłoką antyadhezyjną i całkowicie niepalną) są cenione na całym świecie. Firma Biolumo Olgi Grudniak tworzy szybkie i niedrogie urządzenia medyczne do doboru celowanej terapii antybiotykowej, a start-up  EBnavi.com Barbary Zych ma w portfolio algorytm skutecznie dający rekomendacje strategiczne dla marek. 

Ponad 56 proc. Polek chce inwestować pieniądze, a prawie co czwarta myśli o założeniu własnej działalności. Tak wynika z ankiety zrealizowanej przez wspomnianą już Fundację Sukces Pisany Szminką. To się nazywa dobra zmiana.

Źródło: Fundacja Sukces Pisany Szminką, Rocket Science. Foto na wejście: Geralt/Pixabay

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KENJI512
  8
  "Ponad 56 proc. Polek chce inwestować pieniądze, a prawie co czwarta myśli o założeniu własnej działalności. Tak wynika z ankiety zrealizowanej przez wspomnianą już Fundację Sukces Pisany Szminką"

  Jestem ciekaw wyników takiej samej ankiety przeprowadzanej przez po prostu naukową organizację :)

  No ale zachęcam, kobiety na politechniki! Tylko dzięki własnej wiedzy, a nie dodatkowym punktom za płeć :)
  • avatar
   HegemoN
   2
   " Izabela Zawisza z kolei stworzyła markę kosmetyków chroniących skórę przed smogiem – Nuev"

   Gdyby ludzkość liczyła na wynalazki kobiet x tys lat temu nie wynaleziono by koła ale za to bajeczną kredkę do oczu czy inny szajs
   • avatar
    mutissj
    1
    W polsce biznes, przy tych podatkach...

    To już lepiej w łóżku pracować i pozyskiwać środki z 500 plus