Technologie i Firma

Jak wygląda branża IT oczami kobiet? Najnowszy raport

przeczytasz w 2 min.

Z okazji Dnia Kobiet, No Fluff Jobs przygotowało opracowanie obecnej sytuacji pań pracujących w IT. Przeprowadzono ankietę nie tylko wśród pracujących w branży, a także porozmawiano z kobietami, które chciałyby podjąć kroki w kierunku pracy w nowych technologiach.

Branża IT wciąż jest zdominowana przez mężczyzn, jednak coraz więcej kobiet przyciąga ten atrakcyjny segment rynku pracy. Według No Fluff Jobs, ponad 40% z nich przebranżowiło się, aby znaleźć zatrudnienie w nowych technologiach. Najczęściej są to osoby, które skończyły studia z nauk ścisłych, przyrodniczych lub społecznych. I nie są jedyne.

Badanie przeprowadzone wśród kobiet niezwiązanych zawodowo z IT pokazało, że aż 60% respondentek o takiej zmianie zawodowej myśli. Powodem są większe możliwości rozwoju, atmosfera w pracy oraz oczywiście dużo lepsze zarobki.

najważniejsze aspekty zatrudnienia wskazywane przez kobiety

Najwięcej kobiet pracuje w backendzie, drugą najpopularniejszą specjalizacją jest frontend. Polskie programistki kodują głównie w językach JavaScript (29%), Java (25%) i C# (12%).

30% ankietowanych kobiet deklaruje doświadczenie zawodowe powyżej 5 lat, na poziomie średnio zaawansowanym (mid) jest 34%, a początkujące (junior) stanowią 27% .

Ile mogą zarobić kobiety w IT?

Kobiety w Polsce zarabiają średnio 19% mniej niż mężczyźni (według GUS), a branża IT nie jest tutaj wyjątkiem. Jednak panie pracujące w nowych technologiach deklarują, że zarabiają więcej niż ich koleżanki w innych specjalizacjach.

Z ankiety No Fluff Jobs wynika, że kobiety zarabiają średnio 6 242 złotych netto, jednak ich oczekiwana pensja to około 8 650 złotych netto.

Programistki z wieloletnim doświadczeniem otrzymują nawet ponad 9 000 złotych na rękę. Ich początkujące koleżanki zarabiają 4 000 złotych.

Zarobki na umowach o pracę wynoszą około 7 900 złotych na rękę, jednak największe kwoty są na umowach B2B - nawet 10 500 złotych.

obecny i pożądany typ umowy wśród kobiet w IT

B2B najbardziej pożądane

B2B wiąże się z możliwością wyższych zarobków, prostym rozliczeniem oraz elastycznością zatrudnienia. To bardzo ułatwia pogodzenie wszystkich swoich obowiązków w pracy i poza nią oraz zachowanie work-life balance.

Aż 76% ankietowanych pań deklaruje, że pracuje na umowie o pracę. Na B2B pracuje zaledwie 17% z nich, choć chciałoby aż 30%. Co ciekawe, 70% kobiet pracuje z biura, ale z możliwością pracy zdalnej. Jedynie co piąta specjalistka nie ma możliwości wykonywania pracy z domu.

Prawie tyle samo menadżerek co menadżerów

Z przeprowadzonej ankiety wynika, że 4% kobiet w branży IT pracuje na stanowisku menadżerki. Mężczyźni mają tutaj niewiele większą przewagę, bo menadżerów jest niecałe 5%.

Natomiast na stanowiskach testerskich pracuje 17% kobiet, a tylko 7% mężczyzn.

Chcesz pracować w IT? Zacznij!

Badanie pokazało, że kobiety znacznie później rozpoczynają naukę programowania niż mężczyźni. 8% ankietowanych zaczęło między szesnastym a dwudziestym rokiem życia, a panie po trzydziestce rozpoczynające przygodę z programowaniem stanowią zaledwie kilka procent.

Źródłem zdobywania wiedzy połowy kobiet były studia. To dwa razy więcej niż w przypadku mężczyzn. Pod względem doświadczenie zawodowego i umiejętności, kobiety w pełni spełniają wymagania rynku. Specjalistki z ponad dwuletnim doświadczeniem nie powinny mieć kłopotu ze znalezieniem pracy.

„Choć wiele z pań blokuje strach przed zmianą branży to praktyka dowodzi, że warto spróbować, bo korzyści są spore” - komentuje Dominika Janecka, Performance Manager w No Fluff Jobs.

średnia wysokość wynagrodzenia kobiet w IT

Ankietowane kobiety największy problem przy zmianie branży widzą w małej ilości ofert pracy dla początkujących. Zapotrzebowanie na midów i seniorów jest zdecydowanie większe. Co ważne, ani jedna ankietowana nie zauważyła ograniczeń w dostępnie kobiet do branży IT.

Czy wśród naszych czytelniczek są panie pracujące w branży IT?

W redakcji technologicznego benchmark.pl również pracują kobiety. Mamy redaktorkę działu newsy, recenzentkę i testerkę sprzętu oraz panią dyrektor :)

Źródło: No Fluff Jobs

Warto zobaczyć również:

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  leon-san
  3
  > Kobiety w Polsce zarabiają średnio 19% mniej niż mężczyźni

  Ale dlaczego zarabiają mniej? Bo krócej pracują. Biorą mniej nadgodzin
  • avatar
   gnxxx
   3
   Nie można "trudnić się na stanowisku". Można ewentualnie "trudnić się pracą na stanowisku".
   • avatar
    jacekwr
    3
    Brakuje opcji: już pracowałem, fajne, ale mam inny pomysł na życie. ;)
    • avatar
     Adiqq
     0
     To co się dzieje w branży IT w odniesieniu do kobiet, to niestety smutny żart. Zamiast patrzeć na kompetencje, to wciska się teraz kogoś do tej branży za to, że co innego ma ta nam na dole. Rozumiem też, że już nikomu nie będzie przeszkadzało to, że kobiety będą zarabiać statystycznie tyle samo, ale więcej roboty będą wykonywać mężczyźni? Nikomu nie będzie przeszkadzało, że będzie parytet płci i potem każdy w branży będzie patrzył na te kobiety, jak na pracowników specjalnej troski, bo w praktyce, przez spadek poziom kompetencji, tak to w praktyce będzie wyglądało?

     Osobiście nie mam problemu z kobietami w branży, bo do tej pory jak były, to znaczyło, że jest to osoba, która po prostu była zainteresowana tą branżą, a niedługo pierwszym pytaniem pojawiającym się w głowie będzie, ile dotacji dostała, żeby wejść w tę branżę i kogo o większych kompetencjach wygryzła przez takie przywileje.
     • avatar
      sebmania
      0
      Kobiety zarabiają mniej bo częściej chodzą na macierzyński.