Oprogramowanie

Konkurs dla hakerów: Leopard padł pierwszy

przeczytasz w 0 min.

Podczas corocznych zawodów dla hakerów organizowanych w trakcie konferencji CanSecWest poświęconej bezpieczeństwu, Leopard okazał się systemem, który poddał się najszybciej. W trakcie zawodów trzej hakerzy zasiedli przed trzema notebookami wyposażonymi w systemy Windows Vista Ultimate z uaktualnieniem Service Pack 1, Leopard OS X 10.5.2 i Ubuntu 7.10. Test miał wykazać, który z tych trzech systemów jest najbardziej podatny na atak z zewnątrz.

Jak się okazało pierwszy swoje podwoje przed hakerem otworzył w pełni uaktualniony MacBook Air wyposażony w najnowszy system Leopard. Włamanie nie zajęło hakerowi nawet dwóch minut. Znawca bezpieczeństwa Charlie Miller zastosował technikę podobną do phishingowego ataku, która polega na kliknięciu na stronie w link zawierający złośliwy kod, co pozwoliło mu na zdalne przejęcie kontroli nad komputerem wykorzystując przy tym błąd w przeglądarce Safari.

Miller zatrzyma teraz w nagrodę Aira i wróci do domu kieszenią pełną 5000 funtów napełnioną przez firmę Tipping Point, która niezwłocznie poinformowała Apple o istniejącej luce. Jak z tego wniosek? Posiadacze Mac OS X nie powinni, zresztą tak jak i pozostali wszystkich innych systemów, klikać w nieznane linki, a jeżeli już nie mogą oprzeć się tej pokusie to niech przynajmniej korzystają z innych przeglądarek.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!