Karty graficzne

Odnaleziono kradzione karty GeForce RTX 3000. Nie zgadniecie gdzie pojawił się trefny towar

przeczytasz w 2 min.

Karty graficzne to deficytowy towar, który na pewno przyciąga wielu klientów. Niestety, trudna sytuacja na rynku przyciąga też złodziei… i paserów. Mamy dalszy ciąg historii z kradzionymi kartami graficznymi EVGA GeForce RTX 3000.

O kartach pisaliśmy w listopadzie – producent poinformował, że nieznani złodzieje ukradli w San Francisco transport kart graficznych GeForce RTX 3000 (najpewniej były to konstrukcje z całej generacji, od średnio półkowych GeForce RTX 3060 do topowych GeForce RTX 3090).

Wracamy jednak do tematu, bo skradzione karty odnaleziono "na drugim końcu świata" – sprzęt pojawił się w jednym z wietnamskich sklepów komputerowych, który jest kojarzony z budowaniem koparek kryptowalut i sprzedawaniem sprzętu górnikom.

Sklep komputerowy handluje kradzionymi kartami

W ofercie sklepu pojawiły się karty EVGA GeForce RTX 3000 w wyjątkowo atrakcyjnych cenach. Jedyną różnicą ma być okres gwarancyjny skrócony do 1 miesiąca. Brzmi kusząco? Pewnie! Podejrzanie? Niestety też.

EVGA GeForce RTX 3080 Ti - oferta sprzedaży kart graficznych
Post informujący o ofercie tanich kart graficznych EVGA GeForce RTX 3080 Ti (obecnie niedostępny na profilu sklepu)

Jeden z klientów postanowił w ten sposób kupić dwie karty GeForce RTX 3080 Ti. Po sprawdzeniu ich w bazie producenta, miało się okazać, że towar pochodzi z kradzieży (a to oznacza, że producent nie przyjmie ich na zgłoszenie gwarancyjne).

EVGA GeForce RTX 3080 Ti - faktura za karty graficzne
Zdjęcie faktury ze sprzedaży kart EVGA GeForce RTX 3080 Ti

Sklep broni się przed zarzutami - karty miały być legalne

Sklep tłumaczy się, że kupił karty od dystrybutora, który miał je mieć z legalnego źródła. Mimo wszystko przeprosił za zaistniałą sytuację i wycofał całą partię podejrzanego towaru ze sprzedaży. Czy handlowcy wiedzieli skąd pochodzą sprzedawane karty? Tego nie wiadomo, aczkolwiek niższa cena i krótsza gwarancja na pewno nie były przypadkowe. Niestety, w takich sytuacjach tracą klienci, którzy nieświadomie uczestniczą w nielegalnym biznesie.

Wiemy, że producent już zainteresował się tematem kart i będzie kontaktował się z klientami, którzy nieświadomi zakupili modele pochodzące z kradzieży. Warto jednak zaznaczyć, że każda sprawa będzie rozpatrywana indywidualnie.

Źródło: VideoCardz, Zig News

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  DeviLevi
  10
  *nie na temat* kiedy reszta wyników z konkursów adwentowych?
  • avatar
   Aquagen
   4
   Zapytam tak zupełnie teoretycznie: Czy jak znany jest numer seryjny, to czy nie mogli w aktualizacji sterowników wrzucić kartę na czarną listę.
   • avatar
    Rangeros
    1
    Heheh, spadki z transportu, normalna sprawa w kurierce ;)
    • avatar
     Adrianwo
     0
     Nguyễna Phú Trọnga trzeba zabić i to jak najszybciej!!!
     • avatar
      rasiaknorris1
      0
      Myślałem ze w mediaexpert :)