Technologie i Firma

Krajowa kontrola JPK wystartowała

przeczytasz w 1 min.

Ministerstwo Finansów stawia na edukację zamiast karania. Jeśli w waszych JPK coś jest nie tak, otrzymacie stosowną informację.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, duże, małe i średnie przedsiębiorstwa od kilku miesięcy muszą już przekazywać organom podatkowym informacje o swoich operacjach gospodarczych w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego, w skrócie JPK. Okazuje się jednak, że nie wszystkie firmy sobie z tym radzą, dlatego też wystartowała duża kontrola.

Ministerstwo Finansów poinformowało, że na pierwszym etapie nie zamierza karać, a jedynie edukować przedsiębiorców. Dlatego też rozsyłane będą wiadomości e-mail (z adresu jpk.analizy@ds.mofnet.gov.pl), w których pojawią się informacje o koniecznych korektach i prośba o dokonanie sprawdzenia plików JPK_VAT.

Wiadomości otrzymają wszystkie firmy, u których wykryto nieprawidłowości. Najczęściej są to: rozbieżności w wartościach w jednym dokumencie oraz w dokumentach składanych przez dwie strony tej samej transakcji, a także odliczanie VAT naliczonego na podst. faktur zakupowych, które nie zostały wystawione przez czynnych podatników VAT.

Co się stanie, jeśli podatnik nie wprowadzi zmian lub nadal będzie się mylił w tym samych punktach? Wtedy zaczną się kłopoty. – „Konsekwencją takiego stanu rzeczy może być bowiem bardziej szczegółowa weryfikacja rozliczeń podatnika, ze wszelkimi tego konsekwencjami, takimi jak wymierzenie sankcji czy pociągnięcie do odpowiedzialności karno-skarbowej”, tłumaczy Karol Potocki z Onwelo.

Aby ustrzec się przed błędami w JPK, można zdecydować się na przykład na wdrożenie oprogramowania, które automatyzuje proces sporządzania takiego pliku. Na rynku istnieją już takie rozwiązania, będące również sposobem na zaoszczędzenie czasu. 

Źródło: Onwelo, inf. własna. Foto: stevepb/Pixabay

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Mighn
  1
  Jak wprowadzą obowiązek wysyłania JPK dla osób fizycznych prowadzących działalność, to chyba będę im długopisem na kartce pisać i wysyłać pocztą ;) , bo znając życie 100% softu będzie pod windowsa a nic pod linucha :P
  • avatar
   wiktorn86
   1
   Jaka tam kara finansowa. Chłosta dla całej rady nadzorczej transmitowana w TV, to by nauczyło tych prywaciarzy moresu.
   • avatar
    Pogromca blacharni Pro
    -3
    Nie chce pokazywac palcem, ale w niektorych krajach kara w postaci strachu przed zagrozeniem fizycznym jest w stanie nauczyc ludzi rozumu.