Karty graficzne

Korzystasz z karty graficznej Radeon? Aktualizacja jej sterowników wywraca Windowsa

przeczytasz w 2 min.

AMD potwierdziło zgłoszenia użytkowników. Aktualizacja sterowników karty graficznej Radeon wywraca Windowsa. O co chodzi i jak uniknąć problemów?

Właściciele dostarczanych przez AMD kart graficznych od kilku tygodni skarżą się na problemy z systemem Windows. Detale swoich przygód z oprogramowaniem AMD Software: Adrenalin Edition opisują różnie, ale cechą wspólną jest fakt, że aktualizacja sterowników dla karty graficznej powoduje „wysypanie się” systemów operacyjnych Windows 10 oraz Windows 11.

Dlaczego aktualizacja sterowników kart Radeon wywraca system Windows?

Według oświadczenia AMD problem jest globalny, ale dotyka nielicznych użytkowników. Aktualizacja sterowników dla karty graficznej Radeon może wywołać polecenie przywrócenia ustawień fabrycznych dla niedostępnego sterownika rozruchowego. Błąd występuje jednak w określonej sytuacji: jeśli jednocześnie z aktualizacją sterowników karty Radeon odbywa się aktualizacja systemu operacyjnego Windows. Efektem jaki spotyka użytkowników jest zamrożenie, zamurowanie lub zawieszanie się Windows 10 oraz Windows 11.

Odtworzyliśmy problem, który może wystąpić w bardzo małej liczbie przypadków, jeśli podczas instalacji oprogramowania AMD Software: Adrenalin Edition nastąpi aktualizacja komputera, i aktywnie go badamy. 

Jak uniknąć problemu z Windowsem przy okazji aktualizacji karty graficznej Radeon?

Dostrzegając problem, AMD zaleca poprzedzenie aktualizacji wyłączeniem opcji restartu do ustawień fabrycznych. Niebędne jest także rozpoczęcie instalacji AMD Software: Adrenalin Edition w sytuacji, kiedy system operacyjny Windows nie ma możliwości rozpoczęcia aktualizacji.

Zalecamy, aby użytkownicy upewnili się, że wszystkie aktualizacje systemu zostały zastosowane lub wstrzymane przed zainstalowaniem sterownika, a opcja Reset do ustawień fabrycznych została odznaczona podczas procesu instalacji sterownika AMD.

W praktyce oznacza to konieczność powstrzymania działania usługi Windows Update na czas aktualizacji karty.

Jak przywrócić system Windows do działania po błędzie sterowników karty Radeon?

Według PCWorld, opisującego problem z aktualizacją karty Radeon, system Windows można łatwo przywrócić do działania. Większości użytkowników pomoże narzędzie automatycznego odzyskiwania systemu Windows lub ręczne wywołanie polecenia przywracania systemu. Dopiero jeśli takie kroki kończą się fiaskiem, niezbędna jest ponowna instalacja Windows 10 lub Windows 11. 

Źródło: PCWorld, AMD

Komentarze

30
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dzentel
  14
  "wywraca windowsa" chryste panie jaki kolokwializm... kolejny twórca abstrakcyjnych tytułów tuż po PM...

  przewróciło się? niech leży...

  a co do zamurowania windows? w czym problem? brak tynkarza czy gipsu?

  konieczność powstrzymania działania usługi Windows Update? błagam powstrzymajcie mnie przed samo-uduszeniem mnie od śmiechu...

  free-tip dla KR: proszę chociaż przeczytać tekst przed skopiowaniem z translatora......
  • avatar
   youkai20
   11
   Niebędne jest także rozpoczęcie instalacji AMD Software: Adrenalin Edition w sytuacji, kiedy system operacyjny Windows nie ma możliwości rozpoczęcia aktualizacji.

   Niezbędne.

   Co to jest zamurowanie Windowsa?
   • avatar
    LocutusOfBorg
    10
    Zupełnie jak czytanie benchmark.pl siedząc w toalecie może spowodować bsod żołądka od clickbiteów .
    • avatar
     syncpoland
     6
     jestem po aktualizacji 23.2.2 , windows 10 i smiga cacy // 6800xt
     • avatar
      typowy_janek
      5
      Nie robiłem formata od 2019 roku wymieniłem wtedy na płytę główną x470 , do 2022 siedziałem na NVIDIA, postanowiłem przejść na karty AMD i nie mam jakiś magicznych problemów opisanych tutaj xd, więcej fikołków było na sterach NVIDIA niż na tych od AMD.
      • avatar
       piterk2006
       4
       Amd od lat ma ten problem. Przy czym nie generował on bsoda a był upierdliwy. Instalujemy najnowszy sterownik + control center. Potem win update wgrywa starszy sterownik (nie potrafią się dogadać z amd czy mają downa?). Potem amd control center nie chce się uruchomić bo jest za stary sterownik. W nvidii nie ma tego problemu, aczkolwiek czasem faktycznie wgrywa się starszy sterownik - ale tam control center działa zawsze. A w amd control center i sterownik muszą z jakiegoś powodu być w tej samej wersji i nie są aktualizowane razem więc jak system podmieni driver to trzeba zmienić driver na nowszy lub reinstalować control center do starszej wersji.

       AMD na nawet specjalny kod błędu w instalatorze, który informuje, że system w trakcie instalacji wgrał starszy sterownik. Problem jest już więc normą i tylko o nim informują zamiast go rozwiązać, chociażby poprzez wstrzymanie windows update na czas instalacji.
       Gdyby win 10 nie był upośledzoną betą, a normalnym systemem to pozwalałby też wyłączyć aktualizowanie sterownika dla konkretnego urządzenia...
       • avatar
        PerfectDAY
        4
        Tak z ciekawości kto jest winy MS czy AMD?
        • avatar
         bomber2
         3
         Tak są problemy... Dla fanboji nvidi... U mnie RX 6700xt zero problemu
         • avatar
          saser
          2
          Spokojnie. Nie ekscytujcie się w komentarzach. Moim zdaniem, artykuł specjalnie napisany pod burzę w komentarzach która jest paliwem dla algorytmów. Mnie; starego lisa trudno oszukać :-p
          • avatar
           saser
           2
           Ostatnio mój PC to full AMD. Miesiąc temu zrobiłem updated z i7 8600k i nVidia na Ryzen 7 5800 x3d, B550 i RX6750xt, ddr4 32 GB 3600 cl16. I wiecie co?
           Nie miałem żadnych problemów. Procek szybki i chłodny (AIO 360), pamięci zadziałały od 'strzału' z XMP, a Radeon śmiga aż miło. Wszystko bardzo stabilnie. Nie neguje problemu tylko w skrajnych sytuacjach wszystko może się wysypać. Nie generalizujmy produktów po jednostkowych wpadkach które mogą dotknąć każdego producenta.
           • avatar
            Marek1981
            2
            A autor to nie bot z chat gpt? Poziom podobny
            • avatar
             antytalent
             -5
             Ale odwalili sterowniki. Amd w pełnej krasie. Sterowniki które uszkadzają system. Za takie coś ktoś powinien pójść siedzieć. "Dostrzegając problem, AMD zaleca poprzedzenie aktualizacji wyłączeniem opcji restartu do ustawień fabrycznych". Za to zdanie też powinna być jakaś kara.