Oprogramowanie

Lightroom 4: całkowicie odmieniony i dwa razy tańszy

przeczytasz w 2 min.

Adobe w końcu tnie ceny

Adobe zaprezentowało finalną wersję Lightroom 4 - aplikacji do zarządzania i zaawansowanej masowej edycji zdjęć. Czwarta wersja wnosi bardzo wiele zmian, zarówno w silniku jak i funkcjach. Istotna jest także nowa cena, która jest około dwóch razy niższa niż dotychczas.

Niezależnie od tego co pojawiło się wewnątrz Adobe Lightroom 4, oczywiście o ile zmiany poszły w dobrym kierunku, bardzo dobrą wiadomością jest obniżenie ceny. Dotychczas Adobe Lightroom kosztował ponad 200 euro, co czyniło ten program atrakcyjnym głównie dla profesjonalistów, którzy muszą szybko przetwarzać setki zdjęć ze swoich sesji. Nowa cena netto, która wynosi 134 euro (76 euro za aktualizację lub wersję akademicką) sprawia że Adobe Lightroom staje się bardziej przystępny. Nadal drogi, ale już zbliżony ceną do Photoshop Elements, co z pewnością część fotografujących przekona do zakupu.

Adobe Lightroom 4 interfejs porównanie foto

A że zmiana ceny to tylko jedna z ciekawych zmian w linii Adobe Lightroom, oto niektóre z nowości jakie spotkamy w czwartej wersji aplikacji.

 • Poprawiony silnik przetwarzania obrazu (Process Version 2012) w module Develop. Oferuje nową funkcje podglądu, która gwarantuje lepsze dopasowanie kolorów wynikowego obrazu do docelowej przestrzeni kolorów. Lepiej odzyskuje szczegóły z prześwietlonych miejsc.

Adobe Lightroom 4 interfejs zmiany

 • Zmieniony układ i rola suwaków do podstawowej regulacji w panelu Basic. Połączone działanie regulacji Ekspozycji i Jasności. Rozszerzony zakres regulacji ustawień. 

 Adobe Lightroom porównanie wersji

 • Dodana edycja krzywych punktowych niezależnie dla każdego kanału RGB.
 • Moduł Map, który pokazuje lokalizację miejsca wykonania zdjęciana podstawie danych GPS, a także oferuje dodatkowe funkcje geotagowania.

Adobe Lightroom 4 moduł Map

 • Narzędzie do tworzenia fotoksiążek, z funkcjami kontroli tekstu. Dostępne jest ono z nowego modułu Book.
 • Bezpośrednia obsługa nagrań wideo z lustrzanek cyfrowych. Funkcja eksportu do formatu H.264.

Adobe Lightroom 4 moduł Book

W Adobe Lightroom 4 znalazły się także nowe profile do ponad 40 obiektywów. Zaktualizowano także listę obsługiwanych plików RAW o zdjęcia wykonane następującymi modelami aparatów:

Adobe oficjalnie wycofał wsparcie dla Windows XP w nowym Lightroomie (konieczne Windows Vista lub 7), a także zrezygnował z 32-bitowej wersji dla komputerów Mac. Posiadacze systemu Windows mogą wybierać pomiędzy wersją 32- i 64-bitową.

Oprogramowanie tradycyjnie można pobrać i testować we w pełni funkcjonalnej wersji przez okres 30 dni. Zapraszamy do pobierania.

Adobe Lightroom 4 aplikacja foto edycja pobierz download
Pobierz wersję próbną Adobe Lightroom 4 (718 MB)

Niższa cena cieszy, ale również zastanawia. Czy mozna spodziewać się podobnego działania w przypadku kolejnej wersji Photoshopa CS6? A może Adobe chce przekonać więcej osób do Lightrooma, gdyż wie że cena flagowej aplikacji w nowej wersji nie będzie miła niespodzianką. Nie bez znaczenia jest także fakt iż cena Lightrooma zbliżyła się pułapem do ceny Adobe Photoshop Elements. To co prawda inaczej targetowane narzędzia, ale wiele osób wybierało Elements dlatego bo był sporo tańszy.


Więcej o edycji zdjęć i wideo:

Źródło: Adobe, dpreview

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Arved
  2
  Mam poprzednią część i choć była jak dla mnie 'dość' droga, to jestem z niej bardzo zadowolony i patrząc na nową wersję, na pewno nie pożałuje złotówek na aktualizację!
  • avatar
   Konto usunięte
   -18
   No w końcu na drugim zdjęciu od góry to jest właśnie aquadigger dla tych którzy się zastanawiali kim ona jest ;)
   • avatar
    belker
    0
    przypuszczam że niższa cena da większy ogólny wynik finansowy dla całej firmy bo zdecydowanie więcej osób go kupi, przy takiej cenie już sam bym się zastanowił nad Lightroom 4. Co do Photoshop CS6 wydaje mi się że raczej nie zbiją go z ceny, ewentualnie o kilkanaście dolarów by mogli ale to i tak bez różnicy przy takiej cenie Photoshopa.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Fajnie że obniżyli cene na bank wpłynie to na ilość oryginalnych kopi. Ale jedno mnie zawsze zastanawia czemu lightroom, który jest lżejszym programem od photoshopa działa mi na lapie tak wolno, że nie dało się nic praktycznie zrobić. Za to PS działa bardzo dobrze i to przy większych nawet projektach.