Oprogramowanie

Linus Torvalds twórca jądra Linux nominowany do nagrody Millenium Technology Prize

przeczytasz w 2 min.

Linus za Linuksa zgarnie milion euro?

Linus Torvalds otrzymał od Technology Academy of Finland prestiżową nominację do nagrody Millenium Technology Prize. Wyróżnienie zostało przyznane za wybitne osiągnięcia w dziedzinie systemów operacyjnych, a głównie za stworzenie i dalszą pracę nad wolnym i otwartym jądrem Linux.

Już samo wyróżnienie jest niezwykle ważnym wydarzeniem, zaś samo przyznanie nagrody jest w świecie technologii informatycznych, traktowane jako technologiczna nagroda Nobla. Akademia Technologiczna Finlandii nieustannie co dwa lata przyznanie te prestiżowe wyróżnienia, nominacje do nagrody przyznają przedstawiciele najlepszych uniwersytetów, akademii, firm związanych z rozwojem nowych technologii, a także istotnych instytucji badawczych.

Linus Torvald twórca jądra linux nominowany do nagrody millenium technology prize linux linuks nobel system jądro wolność open source
Linus Torvalds twórca jądra Linux

Z pośród kandydatów komitet komisji, składający się z międzynarodowych członków wybiera dwóch laureatów. Do 13 czerwca zostanie wybrana jedna osoba, której to przypadanie zaszczytny tytuł zwycięzcy. Równocześnie 13 czerwca odbędzie się wręczenie nagród, na uroczystej gali nagrody wręczą przedstawiciele komisji oraz prezydent Finlandii. Nagroda oprócz nadania zaszczytnego tytułu przewiduje również przekazanie zwycięzcy miliona euro.

linux logo pingwin maskotka linux foundation

Oprócz Linusa Tordaldsa, nominowany do nagrody został pochodzący z Japonii dr Shinya Yamanaka, za swoją pracę nad pluripotencjalnymi komórkami macierzystymi. Torvalds rozpoczął prace nad jądrem Linuksa w 1991 roku, początkowo jako amatorski projekt, jednak w konsekwencji urósł do miana największego otwartego projektu. Nawet Steve Jobs nie zdołał namówić Torvadsa do zaprzestania prac nad "pingwinem" i wstąpienie do Apple.

Kernel Linux jest największym, najbardziej rozwiniętym, innowacyjnym oraz popularnym narzędziem jakie powstało w świecie otwartego (open source) i wolnego oprogramowania. Obecnie chociaż wiele osób kojarzy Linuksa wyłącznie jako mało popularny system operacyjny, podzielony na wiele różnych dystrybucji, należy podkreślić, iż nie są to jedyne jego zastosowania.

linux linuks wersje dystrybucji open source otwarte oprogramowanie

Każdy z nas z Linuksem spotyka się niemalże codziennie, jeśli nie w komputerze, to w telefonie, smartfonie, telewizorze, bankomacie czy innym urządzeniu. Linux dominuje w urządzeniach przenośnych m.in za sprawą Androida, jest w ośmiu na dziesięć giełd, znajdziemy go w takich serwisach jak: Amazon, Facebook, Google, Twitter i wielu innych oraz jako najlepszy system do cloud computing w niemalże każdym zestawie, w większości serwerów, a także w dziewięciu na dziesięć superkomputerów.

linus torvalds zdjęcie twórca jądra kernela linuksa linux

Dzieło Linusa Torvaldsa jest więc obecne niemalże wszędzie we wszechobecnych zastosowaniach technologicznych. Do niedawna jądro liczyło aż 15 milionów linii i tworzyło je ponad 8 tys osób - co jest z całą pewnością ewenementem na skalę światową.

W poprzednich latach nagrody nagrody z Technologicznej Akademii Finlandii otrzymali m.in. twórca globalnej sieci Internet - prof. Sir Tim Berners-Lee, projektant niebieskich diod LED - prof. Shuji Nakamura, wynalazca metod kontroli uwalniania lekarstw i regeneracje tkanki - prof. Robert Langer, czy też twórca fotochemicznych ogniw DSSC - prof. Michael Gratzel.

Czy Linus Torvalds znajdzie się w tym zaszczytnym gronie? Przekonamy się już wkrótce.


Więcej o Fundacji Linuksa:

Źródło: technologiacadamy, techpowerup, the linux foundation, osworld

Komentarze

32
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Pokrakk
  4
  santaclous - dla masochistów to są komentarze na benchmarku - zwłaszcza takich trolli jak ty.

  Czegoś nie umiesz i nie masz ochoty się nauczyć - to oczywiście musisz obrazić tych co chcą i potrafią, bo sam się nie przyznasz do własnej indolencji, co?
  • avatar
   Konto usunięte
   3
   I dobrze!
   Należało mu się:)
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Przeczytałem "nominowany do nagrody Nobla" hehe
    Obama dostał za "pokój" na świecie, zgłosili jego kandydaturę 2 tyg po wybranych wyborach, to bym się nawet nie zdziwił tą kandydaturą ;)
    • avatar
     Konto usunięte
     -4
     Brak argumentów i typowa odpowiedz... ps: Właśnie zainstalowałem sobie SUSE 12.1 i po małych problemach z partycją( musiałem ręcznie utworzyć EXT i swap) 1 rozczarowanie - brak sterowników do karty sieciowej. papa suse
     • avatar
      Konto usunięte
      -5
      Kto w MS storzyl kernel - nie wiadomo? Och, CIA?
      • avatar
       Konto usunięte
       -5
       następnego nobla powinien dostać ten co sprawi że smartfon będzie śmigał 2 tygodnie na baterii ,nową/lepszą baterię można by też stosować w samochodach elektrycznych bo z cenami benzyny powariowali już na maxxxa
       • avatar
        Konto usunięte
        -10
        Linux jest dla masochistów którzy najprostsze rzeczy chcą sobie jak najbardziej utrudnić.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Jestem ciekawy, czy te filmy robili na Linuxie...