Gadżety

Magiczne szkło z laboratoriów MIT - bezodblaskowe, odporne na zaparowanie i brud

przeczytasz w 2 min.

Niesamowita faktura powierzchni

W laboratoriach MIT udało się opracować technologię wytwarzania szkła, które cechuje wysoka odporność na zaparowanie, a także brak refleksów świetlnych powstających na jego powierzchni. Szkło pozwala się także wyjątkowo łatwo czyścić. Czyżby rynek wyświetlaczy mobilnych czekała rewolucja?

Pół roku temu opisywaliśmy japońskie szkło, które eliminuje odblaski. W tamtej konstrukcji wykorzystano wielowarstwowe powłoki antyodblaskowe. Sukcesem było naniesienie ich na powierzchni znacznie większej niż udawało się to wcześniej.

Szkło odporne na zaparowanie samoczyszczące bezodblaskowe

Inżynierowie z MIT postanowili podejść do problemu nieco inaczej, a przy okazji rozwiązać także inny problem - zaparowywanie szkła i trudności z łatwym czyszczeniem.

Opracowane przez nich szkło w procesie produkcyjnym zostało pokryte cienką warstwą specjalnego materiału, który potem został selektywnie wytrawiony za pomocą technik zaczerpniętych z przemysłu półprzewodnikowego.

W efekcie powierzchnia szkła, oglądana pod bardzo dużym powiększeniem, wygląda jak pokryta niewielkimi stożkami.

Szkło tekstura stożek bezodblaskowe mit
Pojedynczy stożek ma 200 nm średnicy podstawy, a jego wysokość jest pięć razy większa. Inspiracją, jak to często bywa, była natura gdzie odpowiednia faktura powierzchni jest kluczem do wielu niezwykłych własności organizmów.

Zastosowana technologia pozwoliła otrzymać szkło, którego powierzchnia praktycznie uniemożliwia powstawanie odblasków, ma własności superhydrofobowe (wyjątkowo odporna na wilgoć), a także znacznie ułatwia czyszczenie.

Choć na wieść o takim szkle przychodzą nam do głowy urządzenia mobilne, wszelkiej maści wyświetlacze i urządzenia optyczne to twórcy technologii zwracają uwagę na jeszcze jedno zastosowanie. Takie „idealne” szkło pozwoli w znacznym stopniu zwiększyć realną wydajność paneli słonecznych, które bardzo dużo tracą w wyniku zabrudzeń i odblasków.

Sukces technologii zależy w dużym stopniu od poziomu kosztów wytwarzania jaki uda się osiągnąć przy masowej produkcji. Zależnie od tego, wspomniane szkło może trafić nawet do przemysłu motoryzacyjnego, a także znaleźć zastosowanie w budownictwie.


Więcej o technologiach związanych z wyświetlaczami:

Źródło: MIT, foto: Kyoo-Chul Park oraz Hyungryul Choi

Komentarze

29
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Maciej Lewczuk
  5
  Ja chcę takie szybki na moim przyszłym fonie i w oknach - omijałoby mnie mycie ;D
  • avatar
   philips
   1
   W tytule zaginęła literka K - "szło"
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    Na rynku od wielu lat są bardzo dobre powłoki antyrefleksyjne na pasmo widziale 350-800nm. Problem w tym, że te najlepsze to wielowarstwowe powłoki, których koszt napylenia na powierzchnię 10' tabletu byłby większy od ceny tego tabletu nawet topowego ipad-a. Dlatego daje się najtańsze powłoki jednowarstwowe, które niewiele dają. Jest jedna powłoka jednowarstwowa względnie tania MgF2 o bardzo fajnym widmie odbiciowym w VIS, ale najwyraźniej wciąż za droga.
    Żeby zdać sobie sprawę ile może dać niezły antyrefleks wystarczy porównać plasmy panasonika te z serii S i G. Te z S mają jedną powłokę, kiepsko spełniającą swoje zadanie w jasny dzień, te z serii G powłokę wielowarstwową. Różnica ceny tych samych modeli S i G to S=G-1/3.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Idealne do mebli
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      przydało by mi się w CRT wymienić zwykłe szkło na te magiczne. Szkoda że SONY się zeszmaciło i już ich nie produkuje :(
      • avatar
       Songokuu
       0
       No i koniec ze świecącymi snajperami w BF3 :)
       • avatar
        kitamo
        0
        Jakas sciema, te szkło to jakis MIT.
        • avatar
         gumidlo
         -2
         A co to jest Magiczne SZŁO?
         • avatar
          aquadigger
          0
          przydałoby się w tabletach ;)
          • avatar
           KMyL13
           0
           Kurcze - czytając tytuł wytarłem o koszulkę moje okulary -.-" A optycy też top dostaną ??? xD
           • avatar
            kkastr
            0
            Ta "technologia" znana jest od lat. Tak właśnie zbudowane są m. in. liście kapusty. Prawdziwą ciekawostką jest umiejętność produkcji takich powierzchni. Jeśli to się uda to będzie jakiś postęp. Przypuszczam jednak, że takie mikronowe włoski dość łatwo zniszczyć. Chyba, że są elastyczne i po wygięciu powracają do pierwotnej pozycji.