Systemy operacyjne

Mandriva uratowana! przez IF Research

przeczytasz w 1 min.

Jakiś czas temu pisaliśmy o druzgoczącej sytuacji finansowej francuskiej Mandrivy - jednej z najpopularniejszych dystrybucji systemu Linux. Teraz jak się okazuje firma ma szansę wyjść na prostą.

Globalny kryzys nie oszczędził Mandrivy, przez wiele miesięcy ta bardzo zasłużona dla społeczności Linuksowej założona w 1998 roku dystrybucja zmagała się z potężnymi trudnościami finansowymi. Ich skutkami były m.in. długie opóźnienia w planie wydawniczym kolejnych dystrybucji, redukcja wydatków na rozwój nowych technologii, podniesienie cen płatnych wydań dystrybucji czy też zamknięcie polskiego działu Mandriva Poland za który odpowiadała Poznańska firma Amazis.net - obecnie rozwijająca polską dystrybucję Xtreme OS.

Mandriva już nie raz była w bardzo trudnej sytuacji finansowej, lecz za każdym razem udawało się jej wybrnąć z opresji, wszystko wskazuje, iż tym razem może być tak samo. Po wystosowanym w maju przez firmę na własnej stronie internetowej apelu z prośbą o pomoc, do Mandrivy zaczęli zgłaszać się potencjalni inwestorzy. W kontekście pomocy francuskiej firmie wymieniano wiele firm jednak, żadna z nich ostatecznie nie zdecydowała się na pomoc. Wszystko więc wskazywało, na to, że Mandriva ogłosi upadłość, jednak dzięki firmie IF Research, która zgodziła się na dofinansowanie upadającej firmy, Mandriva zamiast upaść przejdzie restrukturyzację.

Fima IF Research to producent oprogramowania Wallix. Na mocy zawartego porozumienia do zarządu Mandrivy dołączyło dwóch nowych członków -Jean-Noël de Galzain, prezes IF Research i Wallix oraz Bertrand Glineur z GCE. Dokładna, szczegółowa strategia restrukturyzacji Mandrivy ma zostać przedstawiona w drugiej połowie roku, jednak prawdopodobnie nie obędzie się bez zwolnień pracowników.

Cieszyć jednak może fakt, iż ta jedna z najpopularniejszych dystrybucji systemu Linux po raz kolejny przetrwała potężny kryzys, opierając się wpływom konkurencyjnych rozwiązań.

Źródło: Mandriva, Osnews

Polecamy artykuły:  
Wielki test 24 kart graficznych od 850 do 2000 złotychLinux Ubuntu i Mint - systemy zamiast WindowsGadżety na wakacje 2010

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kuniomaster1993
  0
  Mam nadzieję że wyjdzie im to na dobre :)
  • avatar
   Otheim
   0
   ja też. :)
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Gdyby Mandriva upadla to bylby to ogromny cios ... :)
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Na dobre to by wszystkim wyszło, gdyby wydawcy setek różnych dystrybucji połączyli siły i stworzyli 1-2 systemy, które byłyby wspierane i rozwijane. Wtedy byłaby szansa powalczenia o rynek z Win i MacOS.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Oby było wszystko dobrze. Dużo ludzi jest zadowolonych z Mandrivy.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Jak widzę tego niedojebanego pingwina z logo to mi się rzygać chce. On świetnie przedstawia sytuację twórców tych systemów, siedzi i nie wie co się wokół dzieje...

       Ludzie piszą o wyższości Linuxa nad Windows... Coś co jest za darmo ma być lepsze od systemu na który idą miliony dolarów... Prawdziwe kuriozum...