Nauka

Mars na celowniku Lockheed Martin - chcą zbudować stację kosmiczną

przeczytasz w 2 min.

Firma Lockheed Martin podzieliła się planami związanymi z badaniem Czerwonej Planety. Zapowiedziała budowę stacji kosmicznej orbitującej wokół Marsa.

Podczas Międzynarodowego Kongresu Astronomicznego swoimi planami zdobycia Marsa pochwalił się Elon Musk. Jednak nie tylko on – okazuje się, że na Czerwoną Planetę ludzi wysłać chce też firma Lockheed Martin i zamierza rozpocząć realizację tego planu w ciągu najbliższych dziesięciu lat.

Projekt jednego z największych koncernów zbrojeniowych jest równie ambitny, co ten, jaki przedstawił SpaceX. Lockheed Martin chce bowiem (we współpracy z NASA) utworzyć orbitującą wokół Marsa stację kosmiczną – Mars Base Camp. 

MBC solar

Ta miałaby być podstawą trwającej 1000 dni misji, podczas której astronauci (najpewniej szóstka) mogliby dokładnie przyjrzeć się czerwonemu globowi i zyskać wiedzę, która pozwoliłaby wybrać najlepsze miejsce, w którym człowiek powinien postawić stopę.

MBC Mars

Na orbitującą MBC składać mają się również lądowniki, które pozwolą załodze dostać się na powierzchnię Marsa (gdzie będzie mogła pozostawać przez dwa tygodnie) i przeprowadzić tam badania, po czym wrócić do stacji. Będą dwa – aby uniknąć sytuacji, w której astronauci mogliby utknąć. Wszystkie elementy mają zresztą być w dwóch egzemplarzach (właśnie po to, by nie doszło do żadnej katastrofy).

MBC lądowanie

Do zasilania stacji wykorzystana ma zostać energia pochodząca z systemu 4 dużych paneli słonecznych. Paliwem będą zaś ciekły tlen i ciekły wodór. Poniżej możecie zapoznać się ze szczegółami tej konstrukcji (wystarczy kliknąć, aby powiększyć).

MBC konfiguracja 

Lockheed Martin ma nadzieję, że w drugiej połowie przyszłej dekady projekt będzie mógł oficjalnie wystartować. Konkretami podzielili się przedstawiciele firmy na materiale, który możecie obejrzeć poniżej:

Film, jak to takie filmy, wygląda świetnie. Na razie jednak znamy zbyt mało szczegółów, by móc określić, jaka jest szansa na powodzenie takiej misji (czy też wykonanie jej w określonych ramach czasowych). Dobrze jest jednak widzieć, że nie tylko SpaceX celuje w Marsa, bo konkurencja to najlepsza motywacja… 

Źródło: Lockheed Martin, SpaceX, Engadget, Ilustracje: Lockheed Martin

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  rqtdev
  1
  Człowiek rodzi się po największych dokonaniach w eksploracji Układu Słonecznego (wypad na Księżyc, sondy Voyager), a później czeka, czeka, czeka na coś równie przełomowego. Może do końca życia doczekam się wypadu ludzkości na Marsa.
  • avatar
   yamata
   1
   Byłoby zabawnie oglądać wysiłki naukowe(?) koncernu Lockheed Martin pod przykrywką NASA z punktu widzenia turysty-klienta firmy SpaceX Elona Muska. Najśmieszniejsze gdyby taki turysta mógł obserwować stację kosmiczną z powierzchni planety, a siedzący na stacji mogli tylko o lądowaniu marzyć...

   Można też to jakoś fajnie zgrać, by wszyscy mogli skorzystać i przy okazji jeszcze na tym zarobić. Ciekawe jak to się wszystko potoczy i czy tego dożyję...

   Fajnie jakby ludzkość wreszcie podjęła tę rękawicę i przestała sie tu kisić we własnym, coraz to gęściejszym sosie... Otwarcie na kosmos pozwoliłoby rozładować dużo problemów. W tym tych najważniejszych, jak przeludnienie i brak roboty. Może nawet koncern zbrojeniowy taki jak Lockheed Martin, w końcu to dostrzega i postanowił zaiwestować w coś więcej, niż nowoczesne maczugi do naparzania się po głupich łbach...

   Oby to była prawda. Amen.
   • avatar
    stach122
    0
    Konkurencja, właśnie fajnie by było jakby te wszystkie korporacje się złączyły. Osobno to będzie trwać wieki a razem? Zapewnię o wiele szybciej byśmy skolonizowali marsa.
    • avatar
     sabaru
     -9
     Może za 100 lat.
     • avatar
      aaadi
      0
      Szkoda, że najwidoczniej nie mogą sobie pozwolić na poświęcenie części masy na załatwienie mieszkańcom stacji choćby słabego ciążenia. Jeśli nie poprzez budowę pierścienia to chociaż habitaty połączone liną, krążące wokół wspólnego środka ciężkości.
      Ale takie cuda to pewnie najpierw muszą pojawić się na naszej orbicie :)