Mobile

MediaTek rezygnuje z procesorów dla flagowych smartfonów

przeczytasz w 1 min.

Porzucone zostały, przynajmniej na jakiś czas, plany produkcji układów w 10nm i 7nm procesie technologicznym.

Duża konkurencja panuje nie tylko na rynku smartfonów, ale i podzespołów do tych urządzeń. Jeśli chodzi o procesory, słyszeliście zapewne o firmie MediaTek, której założenia na najbliższą przyszłość warte są uwagi.

Okazuje się bowiem, iż porzucone zostały plany produkcji układów w 10nm i 7nm procesie technologicznym, które w przyszłym roku napędzać mogłyby flagowe smartfony. Do odwołania zawieszona została seria Helio X, w składzie której znajdują się najmocniejsze procesory MediaTek.

Powodem takiej decyzji jest między innymi porażka Helio X30, który nie zbudził większego zainteresowania i prócz Meizu Pro 7 i Pro 7 Plus trudno szukać go w smartfonach z wyższej półki.

Helio X30

Tajwańczycy przerzucą teraz wszystkie siły na serię Helio P, korzystając głównie z 12nm procesu technologicznego. Tym samym ich procesory wylądują co najwyżej w smartfonach ze średniej półki. Taki stan rzeczy potrwa „do odwołania”. Spekuluje się, że gdyby wszystko szło teraz po myśli producenta, wróci on do serii Helio X w drugiej połowie przyszłego roku.

Źródło: Android Authority

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  JAZ99
  1
  Przeszli tam, gdzie jest największy miód i zyski ;)
  Niech inni biją się o palmę pierwszeństwa z największym ryzykiem ;) i mniejszą kasą do zarobienia.
  • avatar
   Kenjiro
   0
   Nie wiadomo czego MediaTek się spodziewał? Że wszyscy nagle rzucą się na ich produkty, skoro latami dopracowywali swoje rozwiązania powiązane z konkurencją? Na to potrzeba czasu, wręcz lat ciągłej współpracy, a jak pokazuje sam MediaTek lepiej we współpracę z nimi nie brnąć, bo się obrażą i zabiorą klocki z piaskownicy...
   • avatar
    Silver
    0
    Z tego co czytałem (nie wiem na ile to prawda) mają zamknięty kod i jest potem problem nawet przy aktualizacji modowanego softu (tzn ten niewydany przez producenta, bo takowy porzucił wsparcie telefonu). Jeśli to prawda sami są sobie winni, że nikt nie chce wybierać ich rozwiązań, bo szybko umierają na rynku.
    • avatar
     Rhavir
     -1
     Do tego nie słynęły z wydajności.
     Więc minie ta decyzja nie dziwi.
     • avatar
      Konto usunięte
      -1
      Ja tam im życzę powodzenia, może przez ten czas tymczasowego odwrotu i przegrupowania sił znajdą nowe pomysły jak wejść z powrotem w High-End, tym razem skuteczniej.