Telefony

MeeGo: Intel ma tablet a Fujitsu laptopa

przeczytasz w 2 min.

Mimo odwrócenia się Nokii od prac nad systemem MeeGo na rzecz Windows Phone, Intel się nie poddaje. System nadal jest rozwijany - firma przedstawiła nawet tablet działający w oparciu o ten system, a Fujitsu Siemens już zapowiada laptopa.

Warto przeczytać:
Intel zszokowany umową Nokii i Microsoftu
 CES: tablety dla graczy z Intel Oak Trail

Po raz pierwszy tablet z systemem MeeGo został zaprezentowany podczas ubiegłorocznych targów MeeGo. Wersja zaprezentowana podczas tegorocznego Mobile World Congress w Barcelonie nie różni się specjalnie od poprzednika pod względem wizualnym bądź funkcjonalnością.

Dziwi brak jakiegokolwiek znaczącego postępu od czerwca 2010. Jedną z istotniejszych zmian jest na pewno przejście z programowania systemu w C++ do QML (Qt Meta-Object Language). Jednak jest to zmiana czysto techniczna, która póki co nie przyniosła żadnych efektów.

 

System oparty jest w pełni o system kart i nieco przywodzi to na myśl webOS, autorstwa HP. Jednak tabletowa wersja systemu Intela musi jeszcze przejść długa ewolucję, zanim zyska funkcjonalność, którą będzie można zaakceptować - potwierdzają to doniesienia, według których system działa jeszcze dość niestabilnie i ma sporo nieciągnięć. Intel tłumaczy taki stan rzeczy faktem, że jest to wersja Alpha, natomiast podczas Computexu prezentowana była wersja pre-Alpha. Tempo prac nad systemem nie zachwyca, a odwrócenie się Nokii od projektu raczej nie wypłynie na projekt pozytywnie.

Według relacji osób mających styczność z systemem, przeglądanie zdjęć czy słuchanie muzyki, działa w miarę poprawnie. Poważne problemy zaczynają się podczas korzystania z przeglądarki opartej o Chromium. Najbardziej irytujące jest powolne przewijanie treści i konieczność dwukrotnego kliknięcia by powiększyć obraz. Dobrą informacją jest jednak fakt, że Intel pracuje nad swoją wersją oprogramowania typu SWYPE, co ma zapewnić dość przyjazne i intuicyjne wprowadzanie tekstu z dotykowej klawiatury. Poniżej prezentacja tabletu prosto z Mobile World Congress.

Z jednej strony mamy wczesną wersję MeeGo na tablety, a z drugiej Fujitsu Siemens donosi, że już niebawem do sprzedaży trafi pierwszy model laptopa - MH330 - z preinstalowanym systemem MeeGo.

Urządzenie wyposażono w 10-calowy ekran podświetlany diodami LED o rozdzielczości natywnej 1024 x 600 pikseli. W cenie 400 dolarów otrzymamy procesor Intel Atom N455 o zegarze taktowanym częstotliwością 1,66 GHz, 1GB pamięci RAM oraz dysk twardy o pojemności 250 GB. Tak więc sam laptop niczym specjalnym nie zaskakuje, a jedynym interesującym faktem jest zainstalowany MeeGo.

Warto zaznaczyć że MeeGo pojawił się już na laptopach opartych o architekturę Oak Trail, jednak Fujitsu Siemens podkreśla, że wersja przeznaczona dla ich nowego notebooka powstała specjalnie z myślą o ich urządzeniu. Mimo pewnych problemów wierzymy i kibicujemy rozwojowi MeeGo. Dodatkowy system, zwiększa konkurencję na rynku, a to działa zawsze na korzyść klientów.
 

Źródło: Techspot, Engadget

Polecamy artykuły:  
Dell Alienware M17x - marzenie gracza z CrossFireX
Razer Spectre, Marauder i Banshee - mysz, klawiatura i słuchawki z serii StarCraft II
VoD Onet, Ipla, tvscreen i spółka - przegląd 7 serwisów 

 

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  A co to się stało, że fujitsu wrócił do gry?
  • avatar
   szybki_kp
   0
   Co oznacza słowo:"nieciągnięć"? :P