Smartfony

Kończą z produkcją smartfonów. Byli w branży przez 15 lat

przeczytasz w 2 min.

Mamy dopiero połowę lutego, a już trzecia marka w tym roku znika z rynku smartfonów.

Tym razem padło na chińską firmę Meizu, której smartfony przed kilkoma laty były dostępne w Polsce. I to nie raz, bo za sprawą rotacji dystrybutorów produkty tej marki pojawiały się nad Wisłą i znikały. 

Szef Meizu - Shen Ziyu - oficjalnie ogłosił, że przedsiębiorstwo porzuca rynek smartfonów. Zwrócił on uwagę, że konkurowanie na tym rynku jest coraz trudniejsze, bo urządzenia różnych marek są dziś bardzo zbliżone pod względem wydajności, oprogramowania, funkcji czy możliwości aparatów. Zauważył też, że chiński konsument aktualnie wymienia telefon średnio aż co 51 miesięcy, więc firma nie widzi sensu w dalszym rozwoju tego biznesu. 

Firma zapewnia jednocześnie, że wsparcie aktualizacyjne i serwisowe dla już istniejących smartfonów zostanie zachowane. 

Meizu kończy ze smartfonami, ale nie zwija działalności całkowicie

Shen Ziyu ogłosił, że jego firma przyjęła strategię "All in AI". Meizu ma się skupić w całości na rozwoju sztucznej inteligencji i nowych kategorii produktowych, które producent nazywa "urządzeniami jutra". 

Jest niemal pewne, że przynajmniej część z nadchodzących rozwiązań będzie powiązana z branżą samochodową. W 2022 roku Meizu zostało bowiem wchłonięte przez chiński koncern motoryzacyjny Geely. 

Meizu: od odtwarzaczy MP3, przez klony iPhone’a, aż po rywalizację z Xiaomi

Meizu powstało w 2003 roku i początkowo zajmowało się głównie produkcją cenionych odtwarzaczy MP3 oraz MP4. W styczniu 2007 firma zapowiedziała jednak wejście na rynek smartfonów, co nieprzypadkowo miało miejsce tuż po premierze pierwszego iPhone’a. Ostatecznie pierwszy smartfon tej marki - Meizu M8 - trafił do sprzedaży w roku 2009, a jego wzornictwo i zmodyfikowane oprogramowanie Windows CE 6.0 były wyraźnie inspirowane smartfonem Apple’a.

W późniejszych latach Meizu skupiło się na zalewaniu rynku smartfonami o dobrym stosunku jakości do ceny, co stanowiło z tej marki bezpośrednią konkurencję dla Xiaomi. Ostatni telefon tej marki - Meizu 21 - ujrzał światło dzienne w listopadzie 2021. 

Meizu 21Meizu 21

Nie jest to pierwsze pożegnanie z rynkiem smartfonów w tym roku. W styczniu działalność zakończyła firma Bullitt, znana z produkcji telefonów CAT czy Motorola Defy. Z kolei firma HMD ogłosiła zakończenie produkcji smartfonów Nokia i skupienie się na rozwoju własnej marki.

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    levusek1992
    0
    Miałem, rozpadło się, wywaliłem do śmieci. Okropny soft, problemy z powiadomieniami i plastikowa tandeta.
    • avatar
      miron83
      0
      Tak jak wspomniane, rynek smartfonów się kończy, bo co więcej mozna dać, wiecej mega pixeli w aparacie - tylko poco jak i tak oglądasz fotki w telefonie. Sam mam huawei P30 Pro od 5 lat. Jak mi zaproponował operator nowy za 6,5K aby miał lepsze parametry to parskłem śmiechem, ponieważ absolutnie nie jest mi potrzebny ten niewielkie skok sprzętowy za taką cenę . Najgorsze jest to, że ci najwięksi producenci nieuczciwie pogarszają programowo wydajność np. aparatu z każdą aktualizacja. Np. moja partnerka na dniach zauważyła spadek jakości zdjęć w swoim iPhone 13 Pro. Prowadzi blog i widzi zdjęcia dokładnie z tego samego miejsca w tym samym oświetleniu itd., każdego dnia, i widzi rażący spadek jakości, jakby zdjęcia przechodziły przez kompresor.
      To powinno być traktowane jako celowe postarzanie sprzetu i karane...
      Ale tak to jest jak przyzwyczajasz sie do napływu siana i jedziesz ciągle na marce zamiast troche się postarać i dać jakieś nowatorskie rozwiązanie.