Samochody elektryczne

Mercedes może się pozbyć nowej linii samochodów

przeczytasz w 1 min.

Linia EQ w Mercedesie oznacza samochody elektryczne. Należą do niej wszystkie modele napędzane silnikami na prąd, ale jej przyszłość jest zagrożona. Niemiecka firma może już wkrótce pozbyć się marki EQ. Co stanie się z elektrykami?

Mercedes pozbędzie się marki EQ

Linia EQ w portfolio Mercedesa istnieje już od kilku lat, a producent umieszcza w niej wszystkie elektryczne samochody osobowe. Do tej pory istniejące m.in. EQS, EQC, EQA etc. są jednak w pewnym sensie zagrożone - donosi Reuters.

Niemiecki producent samochodów klasy premium nie zamierza zrezygnować z produkcji aut elektrycznych. Nie oznacza to, że linia EQ przestanie być produkowana. Wręcz przeciwnie. Mercedes planuje mieć w swoim portfolio wyłącznie samochody elektryczne już do 2030 roku, a zatem obecność specjalnej marki informującej o napędzie na prąd jest niepotrzebna, kiedy innego wyboru w portfolio już nie będzie.

Mercedes EQS Mercedes EQS (Źródło: Mercedes)

Firma niechętnie mówi o swoich planach. Co zamiast EQ?

Linia EQ może zniknąć z nazewnictwa producenta już w 2024 roku. Być może marka zostanie wówczas wycofana częściowo i będzie dotyczyć modeli, które są już w aktualnej ofercie lub przeciwnie - tych, które pojawią się w sprzedaży już za 2 lata.

Usunięcie EQ z nazw modeli nie powinno przynieść wielkich zmian. Najprawdopodobniej Mercedes będzie stosował dotychczasowy sposób nazywania swoich samochodów (przed pojawieniem się elektryków), a zatem: klasa A, klasa B, itd.

Nie tylko Mercedes musi ujednolicić nazewnictwo

Szukać wcale nie trzeba daleko. Konkurencyjne BMW może mieć w przyszłości podobny problem. Elektryczna seria 4 w przypadku bawarskiego producenta jest określana jako i4, natomiast wariant spalinowy to po prostu 4.

W przyszłości zatem część producentów może wrócić do nazw identycznych, jak w przypadku spalinówek, kiedy tylko te zostaną całkowicie wycofane z produkcji, a w portfolio znajdą się modele elektryczne. Problemu oczywiście nie będą mieć producenci, którzy produkują jeden model wyłącznie w wariancie na prąd - jest to m.in. Tesla.

Źródło: The Verge

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Marek1981
  15
  1 duża awaria sieci lub braki w dostawach zmienią postrzeganie tej ułomnej technologii. Jak ktoś chce elektryka proszę bardzo ale zakazywanie ponad 90% społeczeństwa spalinówek to kpina
  • avatar
   Adam524
   1
   Nowe nazwy miały być nowym otwarciem, zakładam że sprzedaż nie idzie więc chcą ujednolicić nazwy z bardziej pożądanymi modelami, a zapewnienia są po to żeby ludzie nie bali się kupować aut elektrycznych.