Systemy operacyjne

Windows 10 pod lupą UOKiK i GIODO. Zbadają czy system narusza prywatność

z dnia
Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
30 komentarzy Dyskutuj z nami

Amerykańskiemu gigantowi zarzuca się gromadzenie zbyt wielu danych na temat użytkowników i niejasne działania.

Czy firma Microsoft za pośrednictwem swojego ostatniego systemu operacyjnego, czyli Windows 10, gromadzi zbyt wiele danych na temat użytkowników, naruszając ich prywatność? Tak twierdzą ci ostatni, jak również liczne kancelarie prawne współpracujące z działającymi na terenie naszego kraju przedsiębiorstwami. Sprawie przyjrzy się teraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające, w ramach którego badana jest zgodność licencji systemu Windows 10 (przede wszystkim po aktualizacji Anniversary) z zapisami ustawy o prawach konsumenta obowiązującej w Polsce. 

Choć sprawa jest w toku, eksperci już teraz nie mają wątpliwości co do tego, że Microsoft gromadzi zbyt wiele informacji o użytkownikach – i to takich, które nie mają żadnego wpływu na prawidłowe działanie systemu. Po co więc miałyby być firmie te dane? Jak twierdzą, do celów marketingowych.

Co konkretnie zarzuca się Microsoftowi? Jak wylicza Gazeta Prawna:

 • gromadzenie zbyt wielu danych telemetrycznych,
 • brak informacji na temat sposobu przetwarzania danych osobowych,
 • brak informacji na temat celu gromadzenia cookies,
 • brak odpowiednich zabezpieczeń procesu logowania,
 • zbyt swobodne wymienianie informacji wewnątrz firmy.

Zastrzeżenia do prawidłowości działań Microsoftu ma również Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych. Twierdzi on, że poważnym naruszeniem jest brak wyraźnej informacji o zmianach licencyjnych podczas instalacji aktualizacji. Problem jest o tyle istotny, że przy „ekspresowej” instalacji użytkownik zgadza się na aktywację licznych mechanizmów, takich jak geolokalizacja, historia aktywności czy identyfikacja reklamowa.

Jeżeli zarzuty znajdą odzwierciedlenie w faktach i UOKiK lub GIODO zdołają udowodnić nielegalność działań Microsoftu, firma zostanie najpewniej ukarana grzywną i zobowiązana do dostosowania się do prawa obowiązującego w kraju. Taka sytuacja miała już miejsce we Francji.

Źródło: Gazeta Prawna

Komentarze

30
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  figer
  Zamiast sie cieszyc, ze wreszcie ktos chce zrobic z tym szpiegostwem w W10 porzadek, hejtujecie.
  Tak zle i tak niedobrze.
  28
 • avatar
  taki jeden
  A androidowe apki to co, gorsze ? Tam to sie dopiero zbiera danych.
  14
 • avatar
  DanyGee
  Grzywna karą dla MS? To się uśmiałem :D
  12
 • avatar
  Blackshmith
  moze by tak pozew zbiorowy......
 • avatar
  mat9v
  Nie tak słodko z tym pozostawaniem na Windows 7 :(
  Microsoft maksymalnie utrudnia zdobycie aktualizacji do W7 - na porządku dziennym jest czekanie 24h aby system załapał, że są dostępne i następne kilkanaście żeby je pobrał i zainstalował. Może dla zwykłego użyszkodnika to nie problem, ale jeśli ktoś instaluje tych systemów choć kilka dziennie...
  Jest już kilkanaście programów pobierających aktualizacje offline, tak by można było je instalować od razu. Można też oczywiście przygotować pendraka instalacyjnego z wbudowanymi aktualizacjami ale to są "sposoby", obejścia problemu, nie tak powinno to wyglądać.
  Następny kłopot to nowe urządzenia, które magicznie wychodzą bez sterowników do W7, programy które nie chcą działać na W7, nawet gry które skrzydełek nie rozwiną bez DX12.
  Windows 10 jest systemem dużo gorszym od W7, na tym samym sprzęcie w W7 opóżnienia (Latency monitor, dcplatency itp) są średnio 5 razy niższe niż w W10 (100us vs 500us, czasem nawet 5000us) - ktoś może się spytać jakie to ma znaczenie? To wpływa na płynność działania systemu, co z tego że W10 ma tyle samo fps co W7 skoro gra jest szarpana i nieprzyjemna.
  Po ponad roku działania w W10 i kilkunastu instalacjach systemu, od podstawowej wersji aż po najnowsze (także w programie Insider) wróciłem do W7 i nagle sprzęt odżył (sprzęt jest więcej niż wystarczający, i7-4790k, 32gb ram, dysk ssd i gtx970) i skończyły się ciągłe problemy z płynnością działania.
  Mam tylko nadzieję, że aktualizacje bezpieczeństwa do systemu będą skuteczne i Microsoft nie położy na nie lachy na ołtarzu migracji do nowej filozofii "system jako usługa"...
 • avatar
  sn00p
  W porę się obudzili LOL! Pewnie chcą wyłudzić coś od MS bo na nas mają wyjeeee....
 • avatar
  TheEquinoxe
  To ja tylko poproszę aby za jakiś tam czas pojawił się news informujący o tym jakie są tego efekty. Bo o tym, że ktoś się dobiera do W10 słyszę już nie pierwszy raz, ale o tym jak takie sprawy się kończą nie było informacji (przynajmniej tutaj) nigdy.
 • avatar
  Blashix
  od wrzesnia wracam na win7.
 • avatar
  muphet
  a microsoft pokaże palec (albo palcem licencję której nikt nie czyta przy instalacji systemu) i wyjdzie z sali śmiejąc się głośno.
 • avatar
  stalkerpl
  ale to smieszne, polskie urzędy są w stanie jedynie gnębić polaków, taki UOKiK może skoczyć tej korporacji
 • avatar
  derunim
  TTIP m.in. ma wprowadzić nadrzędność interesu korporacji nad prawem poszczególnych państw.
  I już nie będzie można sądzić choćby MS za odstępstwo od lokalnego prawa.
  Do tego chore prawo patentowe z USA, zalew Polski GMO i tanią żywnością kiepskiej jakości.
  Demokracja tylko hasełko dla motłochu.
  NWO i Folwark Zwierzęcy w jednym.
  I PIS podobno chce podpisać tą bandycką umowę, bo Wielkiemu Bratu nie potrafią niczego odmówić...
 • avatar
  miasun
  Lepiej późno niż wcale .....
  -1
 • avatar
  mrdiablin
  Już coś zrobią Majkrosoftowi. Już to widzę:)
  -4
 • avatar
  Konto usunięte
  Co by złego ludzie nie mówili na ten "dziwny" system to i tak ludziska go zainstalują bo ma wyższy numerek i jest "za darmo". Tak działa ludzka psychika. Konieczność bycia "zaktualizowanym" jest silniejsza od zdrowego rozumu homo-sapiens XXI w. Kto jak kto ale polacy jak widzą "za darmo" to dostają małpiego rozumu i biorą bez refleksyjnie wszystko co im się pod nos da. Miliony much nie mogą się mylić a reszta to typowe hejtery co szkalują "biedną" wielomiliardową amerykańską korporację.
  -8
 • avatar
  Konto usunięte
  No tak, tylko na to czekam aby zakazali używania systemów Windows na terenie Polszewii, jedyny cacy i miłościwie panujący system operacyjny będzie się nazywał DrzwiDoKibla v10 przygotowany przez firmy Art B i BKO :-D
  -19
 • avatar
  Konto usunięte
  no dobra, windows 10. ale telemetrie wrzucili poprawkami do 7 i 8. a o 10 jzu sie wypowiedzial odpowiednik francuski ze gromadza dane i sla do USA.
 • avatar
  raczek70
  Posikałem się ze śmiechu :)...
  To jest dowcip?.
  Co oni mogą zrobić MS-wi?. Pogroźić paluszkiem?. Pewnie MS się przestraszy i zaniecha tych paskudnych praktyk, ha, ha.
  Niech się lepiej zabiorą za rzeczy, które są w ich zasięgu a nie udają, że coś robią...