Procesory

Microsoft zapowiada rewolucję w bezpieczeństwie komputerów - wszystko dzięki nowemu układowi

przeczytasz w 2 min.

Microsoft Pluton na nowo definiuje bezpieczeństwo komputerów. Nowy chip ma za zadanie wzmocnić bezpieczeństwo systemu Windows - zastosowano tutaj mechanizmy, które uniemożliwią przeprowadzenie wielu dotychczas stosowanych ataków.

Firma Microsoft kładzie coraz większy nacisk na bezpieczeństwo komputerów – przykładem tutaj może być funkcja Windows Hello, mechanizmy bionicznego rozpoznawania twarzy, czy chociażby pakiet Microsoft Defender Antivirus. Tym razem producent poszedł o krok dalej i opracował układ, który będzie sprzętowo wspomagał bezpieczeństwo systemu.

Microsoft Pluton – rewolucja w bezpieczeństwie komputerów

Mowa o układzie Pluton, który został opracowany we współpracy z największymi producentami procesorów: AMD, Intel i Qualcomm. Microsoft zastosował tutaj technologię "chip-to-cloud", która została zapoczątkowana w konsoli Xbox i usłudze Azure Sphere, a teraz znajdzie zastosowanie w nadchodzących komputerach z systemem Windows.

Microsoft Pluton - chip-to-cloud

De facto mamy tutaj do czynienia z udoskonalonym modułem TPM (Trusted Platform Module). Producent zabezpieczył kanał komunikacyjny między procesorem (CPU) a TPM, który był słabym ogniwem dotychczasowych systemów bezpieczeństwa. Pluton przechowuje najważniejsze informacje uwierzytelniające, ale jest odizolowany od reszty systemu, co uniemożliwia przeprowadzenie ataków.

Całość wspomaga mechanizm Secure Hardware Cryptography Key (SHACK), który zapewnia szyfrowanie poufnych danych przechowywanych w układzie. Dzięki takiemu rozwiązaniu, nie ma możliwości odczytania danych poza bazowym komputerem.

Microsoft Pluton to lepsze bezpieczeństwo danych (ale nie tylko)

Pluton zapewni ochronę przez atakami hakerów, którzy zajmują się wykradaniem danych uwierzytelniających i kluczy szyfrujących. Microsoft twierdzi, że pozwoli on także zabezpieczyć komputer przez utratą danych w wyniku błędów oprogramowania.

Kolejnym atutem układu jest elastyczna platforma do uruchamiania oprogramowania sprzętowego, która zapewnia kompleksowe funkcje bezpieczeństwa opracowane, utrzymywane i aktualizowane przez firmę Microsoft. Funkcje te zostaną zintegrowane z mechanizmem Windows Update (w taki sam sposób, w jaki usługa Azure Sphere Security Service łączy się z urządzeniami IoT).

Microsoft podejmuje współpracę z AMD, Intel i Qualcomm

Microsoft twierdzi, że procesory z wbudowanymi zabezpieczeniami są przyszłością sprzętu komputerowego. Pluton ma trafić do PC-tów z systemem Windows wraz z kolejnymi układami AMD, Intel i Qualcomm. Na ten moment jednak nie wiadomo kiedy to się stanie i jaka będzie skala wykorzystania układu.

Źródło: Microsoft

Zobacz więcej o bezpieczeństwie:

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dexterr
  24
  Czyli hardware będzie się łączył poza kontrolą użytkownika z cloudem Microsoftu. Nie brzmi to zbyt zachęcająco.
  • avatar
   Dekard
   11
   Niech mnie ktoś sprostuje jeśli źle to odebrałem: procesory intel są już na tyle dziurawe? że MS zdecydował się zastosować osobny układ żeby utrzymać bezpieczeństwo systemu? a Apple z tego samego powodu przerzuciło się na swoje procesory?
   • avatar
    Konto usunięte
    10
    Microsoft che chronić przed hakerami? A kto uchroni mnie przez Microsoftem?

    Ten Microsoft? Ten który aktualizował ludziom Windows7 i Windows 8 na siłę do Windows10?
    Ten który zamknięcie okienka z propozycją aktualizacji przyciskiem "X" w prawym górnym rogu interpretował jako "zgadam się"?
    Ten który zamkniętym szyfrowanym kanałem wysyła z urządzeń z Windows10 ~100x więcej danych niż wysyłały Windows7 i Windows8 razem wzięte? (do dziś nikt nie wie co tam jest wysyłane, to produkt komercyjny, kod zamknięty)

    Przez ostatnie 25 lat MS dał mi dziesiątki dowodów pokazujących że nie user jest dla nich jedynie towarem którego mają w brud i nie zamierzają szanować. Microsoft i bezpieczeństwo o oksymoron. Niestety.
    • avatar
     BariGT
     3
     Naturalnie jak w tym super duper zajefajnym bezpiecznym i pewnie przymusowym kanale będą dziury przeciek to skończy się na "oj tam oj tam"? XD
     • avatar
      mutissj
      2
      Pewnie już teczka poleciała do producentów laptopów, żeby zapoznali się z czipami które będą MUSIELI lutować na mobilne płyty główne.

      Podobnie było w 2015 roku, gdy MS ogłosił premierę nowego systemu, i na siłę ładowali Windowsa 10 do laptopów, który zachowywał się jak by był we wczesnej fazie ALPHA. (dzisiaj jest 2020 i jeszcze jest w fazie BETA xd)

      Ale najlepszy był rok 2007, gdy wyszedł Windows Vista i oczywiście JAK BY INACZEJ, wszyscy producenci laptopów jak jedna wielka rodzina musieli system Vista instalować w każdym nowym laptopie, pamiętam wchodzi nauczyciel do klasy i pokazuję Vistę w laptopie!, KTÓRY TAK BEZ-SZCZELNIE MULI że się go nie da używać.
      • avatar
       yamata
       1
       Ciekawe, czy będzie działał równie "sprawnie" jak Windows Defender? Który podobnie jak zresztą większość antywirusów, ale bardziej - wykrywa tylko narzędzia hakerskie, i straszy jakie to straszne z nich trojany i Gates wie co jeszcze. Czyżby koniec instalowania nielegalnego softu? Albo takiego, któy się Microsoftowi takim softem wyda?

       No i wolałbym żeby jednak dokładnie było wiadomo co on przesyła do chmury Microsoftu. I czy w ogóle będzie bez niej działał?
       • avatar
        rob 25
        1
        Jedno jest pewne - intel będzie klepał je w 14 nm, a do poprawnego funkcjonowania niezbędne będzie podpięcie zestawu pod gniazdo 400V :)
        • avatar
         Dariosex
         1
         Oczywiscie ze hakerzy i tak to obejda. Tu chodzi tylko o to aby uniemozliwic uzytkownikowi instalacje Linuxa!
         • avatar
          MokryN
          -1
          Apple to ma is dawna, T2 jak dobrze kojarzę
          • avatar
           Marucins
           0
           Czy ta technologia jest otwrta? Nie! Więc CH. co to bezpieczny jest.
           Kolejny trojan, który otworzy furtkę, gdy wielki brat tego zechce.