Procesory

Microsoft prosi Intela o Atomy z 16 rdzeniami

przeczytasz w 1 min.

Paradoksalnie prośba Microsoftu nie ma w tym wypadku zbyt wiele wspólnego z potrzebami systemu Windows - przynajmniej nie bezpośrednio.

 Warto przeczytać:
 

Google będzie sprzedawać - nawet 70% taniej!

Gigant z Redmond narzeka przede wszystkim na rosnące koszta eksploatacji swoich komputerów z licznymi bazami danych. To właśnie za ich pośrednictwem powstaje system Windows 8, choć oczywiście nie tylko - prowadzony jest też szereg innych operacji Microsoftu.

W chwili obecnej gigantyczne serwerownie firmy utrzymywane są w oparciu o procesory Intel Xeon. Efektem tego jest wielki pobór mocy, a tym samym uciążliwe nawet dla tak potężnego budżetu rachunki za prąd. Microsoft zauważa też, że ciepło wydzielane przez starą architekturę Intela w tak skondensowanej formie przekracza rozsądne normy.

Szesnastordzeniowe Atomy przygotowane specjalnie na wniosek Microsoftu mogłyby doprowadzić nie tylko do oszczędności, ale i poprawy wydajności baz danych. Odpowiedź samego Intela póki co nie jest znana, ale zachodni dziennikarze podejrzewają, że może być... pozytywna. Tego typu sytuacja w dość klarowny sposób podkreśla też fakt, iż firma Ballmera zdecydowanie bardziej ceni sobie współpracę z Intelem niż konkurencyjnym AMD.

Źródło: BitTech

Polecamy artykuły:  
Produkt Roku 2010/2011 - wybór czytelników
Easter Eggs, czyli jaja w grach
Testy laptopów: 20 modeli na każdą kieszeń

 

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Spirit
  0
  Cóż... Moim zdaniem Intel w kwestii rozwiązań serwerowych jest pionierem, więc nic dziwnego, że Microsoft wybiera ich rozwiązania. Jeśli się myle to mnie poprawcie.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Hmm to czemu w nowym xboxie maja być układy amd?
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    ja już sobie wyobrażam 16 rdzeni w atomie lol
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     To wcale nie jest głupi pomysł.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      M$ chodzi o wielozadaniowość, a nie szybkość przetważania danych. Załóżmy że na chwile obecną na serwer przypada dziesięć 6, lub 8 rdzeniowych procesorów, daje to 60 lub 80 wątków na server nie licząc technologi HT.A biorąc pod uwage to że atomy ze względu na to że przez architekture rdzenia mają mniejszą wydajność, będzie ich 2 razy wiecej, będą tańsze, i opsługują 16 wątków co na server daje 320 wątków. I przy niskim taktowaniu będą wydzielać mniej ciepła i pobierać mniej energi
      • avatar
       QraJr
       0
       Użytkownicy od lat proszą Microsoft to napisanie normalnie działającego systemu i nadal ich prośby pozostały niespełnione.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Moim zdaniem powinni wybrać opterony od AMD są lepsze do tego wydajniejsze Intele to banda złodziei jak wchodziły procesory dwu rdzeniowe AMD pod socket 939 intel core 2 duo pod 775 mieli praktycznie taką samą budowę różniło się to tylko kontrolerem DDR2