Wydarzenia

Nowym CEO Microsoftu został Satya Nadella

przeczytasz w 1 min.

46-letni Hindus zastąpi na tym stanowisku Steve'a Ballmera.

Satya Nadella

To, kto zastąpi Steve’a Ballmera na stanowisku dyrektora generalnego firmy Microsoft było jednym z najgorętszych tematów ostatnich miesięcy. Typów było wiele, ale dopiero dziś poznaliśmy odpowiedź. Nową głową giganta z Redmond został Satya Nadella – były szef ds. chmury i produktów dla przedsiębiorstw.

„To dla mnie niesamowity zaszczyt prowadzić i służyć tej wielkiej firmie” – powiedział 46-latek, który w Microsofcie pracuje już od 1992 roku. Nadella urodził się w Indiach, jednak jeszcze za młodu przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, gdzie studiował informatykę na Uniwersytecie Wisconsis-Milwaukee. Najpierw pracował w Sun Microsystems – jednym z najpoważniejszych wówczas rywali Microsoftu, jednak później przeszedł do tej drugiej firmy, gdzie zajmował się badaniami rynku usług sieciowych. Hindus ma także swoje zasługi w rozwoju Office’a oraz wyszukiwarki Bing.

Podczas gdy Nadella dorobił się w Microsofcie opinii inteligentnego i charyzmatycznego przywódcy, to już szerszej grupie konsumentów jego nazwisko może być raczej obce. Powinniśmy być jednak świadomi, że Hindus ma spore umiejętności i jeszcze większe doświadczenie. Nie można więc powiedzieć, że wziął się znikąd.

Microsoft koncentruje się aktualnie na przedsiębiorstwach oraz usługach i oprogramowaniu. Na tym Nadella zna się świetnie. Poza tym jednak będzie musiał udowodnić, że potrafi także dowodzić nowymi siłami, jak marka Xbox czy urządzenia mobilne, na które kładziony jest coraz większy nacisk.

Firma Microsoft poinformowała, że zmieni się także rola Billa Gatesa, który teraz będzie „doradcą technologicznym”. Skomentował on także decyzję dotyczącą nowego dyrektora – „W okresie przemiany, nie ma lepszej osoby do dowodzenia Microsoftem niż właśnie Satya Nadella”.

Źródło: TheVerge, Microsoft

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  ArioX
  10
  udziałowcy też tak uważają bo akcje podskoczyły
  • avatar
   Antiax
   6
   Wydaje mi się, że to całkiem dobra decyzja. Mam nadzieję, że uda mu się przywrócić firmę do jej okresu świetności, choćby ze względu na to jaką sympatią darzę Billa Gates'a nie tylko ze względu w jego wkład w rozwój technologii :)
   • avatar
    Konto usunięte
    6
    Jeśli wypieprzy Metro UI z desktopu i przywróci (mocno usprawnione) Areo - zyska moją aprobatę i mam nadzieję wielu innych konsumentów. Tym samym, przywróci dobre umie marce, która w ostatnich latach, nieco zbłądziła.
    • avatar
     Konto usunięte
     6
     Interysowalo mnie ale nie jakos by nazwac to goracym tematem.

     Jezeli ktos wie o dzialaniu firmy, to wie ze rzadko po przyjsciu nowej osoby firma wszedzie zmienia kierunek. Raczej dziala w kierunkach wczesniej okreslonych i je usprawnia.

     Mam nadzieje ze postapi madrze z systemem Win9 i znow rozdziela system dla zabawki od systemu do pracy.
     • avatar
      Q'bot
      0
      By przetrwać musi mocno postawić na rynek mobilny - w innym razie pozostaną mu tylko 'pracujący' PC-towcy, którzy zakupią windę/office'a z konieczności...
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       ja mam nadzieję ,że nie będzie wszystkim pokazywał jęzora jak Ballmer i tryskał podczas prezentacji hektolitrami potu spod pach ,skacząc po scenie jak idiota:)
       • avatar
        kombajn
        0
        Ktoś zauważył jedno ważne zdanie z wypowiedzi Gates'a? "nowa,działająca w chmurze, platforma na różne urządzeni"