• benchmark.pl
 • RTV
 • Antena, za którą zapłacisz srogą karę. Nawet 2,5 tys. zł
RTV

Antena, za którą zapłacisz srogą karę. Nawet 2,5 tys. zł

przeczytasz w 2 min.

Anteny są powszechnym widokiem na budynkach, zarówno jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych. Ich instalacja zazwyczaj nie wiąże się z koniecznością spełnienia dodatkowych wymagań.

Budowanie domu to proces wymagający czujności i przestrzegania wielu wymogów. Prawo budowlane jest często bardzo restrykcyjne i nie pozwala inwestorom na niedokładności w realizacji projektu. Kluczowe jest przestrzeganie wymagań narzucanych przez ustawodawcę.

W pewnych okolicznościach, za nieprawidłowo zamontowaną antenę można zostać ukaranym grzywną

Prawo budowlane odnosi się nie tylko do nowo budowanych obiektów, ale również do przeróbek na już istniejących domach i mieszkaniach. Często dotyczy ono nawet prostych czynności, takich jak montaż anteny do odbioru sygnału telewizyjnego. Zgodnie z art. 29 ust. 2 pkt 15 pr. bud., nie wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę wykonywanie robót polegających na instalowaniu urządzeń, w tym antenowych konstrukcji wsporczych i instalacji radiokomunikacyjnych, na obiektach budowlanych.

Jednakże, nieprawidłowy montaż anteny może wiązać się z karą do 2,5 tys. zł. Wysoka grzywna może zostać nałożona w przypadku, gdy antena jest zamontowana na maszcie o wysokości przekraczającej trzy metry. Zgodnie z art. 30 ust. 1. pkt 3 pr. bud., wykonywanie robót budowlanych polegających na instalowaniu urządzeń o wysokości powyżej trzech metrów na obiektach budowlanych wymaga zgłoszenia właściwemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej.

Serwis prawo.pl dodatkowo informuje, że właściwy organ może nakazać rozbiórkę obiektu, jeśli powstał bez wcześniejszego zgłoszenia lub mimo wyrażenia sprzeciwu przez organ, co wynika z art. 49b ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane [tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1409]).

Naruszenie prawa budowlanego może skutkować koniecznością zapłacenia wysokiej kary. Brak zgłoszenia konstrukcji, o której mówią przepisy, może skutkować koniecznością opłaty legalizacyjnej w wysokości 2,5 tys. zł. Warto jednak zaznaczyć, że montowanie anten na wysokości przekraczającej trzy metry to rzadkość. Jest to uzasadnione przede wszystkim w miejscach o gęstej zabudowie lub tam, gdzie ukształtowanie terenu jest niesprzyjające.

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Batyra
  8
  Tak, tak, to prawda!... w Kraśniku nawet jednego chłopa zlinczowali ponoć bo myśleli że to antena 5G...
  • avatar
   .Alx.
   3
   Może tak dla odmiany jakiś artykuł za co można by ukarać ekipę rządzącą ?!

   Nooo rozumiem, nie macie tylu ludzi by to spasać...
   • avatar
    sabaru
    1
    Najpierw wymyśla się przepisy, które podobno mają nam ułatwić życie, a potem wyciąga kasę że ktoś się źle do nich dostosuje.
    • avatar
     Dexterr
     1
     Jeżeli na obiekcie budowlanym będzie maszt z anteną o wysokości 3m to już nie będzie antena tylko piorunochron i wątpliwe żeby właściciel chciał się przekonać do czego służy takie urządzenie :) Przepis wcale nie jest taki głupi.
     • avatar
      kosmita
      0
      A co jeśli mam maszt 3m a na nim antene od radiostacji 7m wysoka ????
      • avatar
       kibolinski
       -6
       Kto wygra ważny mecz? POLSKA!!! Kto? POLSKA!!! Kto? POLSKA, POLSKA, POLSKA, Do booojuuu do booojuu do bo ju do bojuuu!!!
       Jutro wszyscy pod PGE Narodowy!!!! Musimy naszych zagrzać do walki!!!! Chcemy minimum 7 do jaja z Wyspami Owczymi!!!!!