Ciekawostki

Abonament RTV w 2023 roku - wyższy niż rok wcześniej. Kto musi płacić?

przeczytasz w 3 min.

Ile wynosi abonament RTV w 2023 roku i kto jest zobowiązany do jego opłacania. Na te i inne pytania dotyczące tej kontrowersyjnej opłaty odpowiadamy w tej publikacji.

Abonament RTV 2023 – stawki są wyższe niż rok wcześniej

Pomimo zapowiedzi, że abonament RTV przestanie obowiązywać, a w jego miejsce pojawi się znacznie lepiej pomyślana opłata audiowizualna, nic takiego się nie stało. Mało tego, abonament radiowo-telewizyjny w 2023 roku jest wyraźnie wyższy niż rok wcześniej. Opłata RTV na 2023 wzrosła o kilkanaście procent: 16% w przypadku abonamentu za radio i 11% w przypadku opłaty za telewizję. To bardzo niemiła wiadomość – szczególnie, że poprzednia podwyżka miała miejsca zaledwie dwa lata wcześniej. 

Ile wynosi abonament RTV na 2023 rok?

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ustaliła następujące stawki opłaty RTV na 2023 rok… 

Abonament za radio wynosi:

 • 8,70 zł za 1 miesiąc
 • 16,90 zł za 2 miesiące (czyli 8,45 zł za miesiąc)
 • 25,10 zł za 3 miesiące (czyli 8,37 zł za miesiąc)
 • 49,60 zł za pół roku (czyli 8,27 zł za miesiąc)
 • 94 zł za rok (czyli 7,83 zł za miesiąc)

Abonament za telewizję i radio wynosi:

 • 27,30 zł za 1 miesiąc
 • 53 zł za 2 miesiące (czyli 26,50 zł za miesiąc)
 • 78,70 zł za 3 miesiące (czyli 26,23 zł za miesiąc)
 • 155,70 zł za pół roku (czyli 25,95 zł za miesiąc)
 • 294,90 zł za rok (czyli 24,58 zł za miesiąc)

Abonament RTV – jak zapłacić mniej?

Jak więc widzisz, dobrym sposobem na to, by zapłacić mniej, jest po po prostu opłacenie abonamentu za dłuższy okres z góry. O ile w przypadku płatności za 2 czy 3 miesiące są to sprawy groszowe, to już abonament RTV 2023 za cały rok z góry okazuje się o około 10% tańszy niż dwanaście miesięcznych rat. 

Do kiedy trzeba zapłacić abonament RTV?

Opłaty należy dokonać najpóźniej do 25. dnia danego miesiąca (czyli przykładowo: abonament za marzec należy opłacić najpóźniej 25 marca). Jeśli zaś chce się skorzystać z maksymalnego rabatu poprzez zapłatę abonamentu za rok z góry, należy tego dokonać do 25 stycznia 2023 roku.

Jak zapłacić abonament RTV w 2023 roku? Są trzy możliwości

Istnieją trzy sposoby opłacenia abonamentu RTV:

 • w placówce pocztowej,
 • przelewem bankowym, 
 • przez Platformę Płatności.

Pierwsza wymaga uzyskania blankietów wpłat (można je uzyskać na poczcie albo przez Internet). Gdy już je masz, możesz uiścić opłatę w placówce pocztowej. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać standardowy przelew elektroniczny. 

Najwygodniejszą formą jest jednak skorzystanie z Platformy Płatności Poczty Polskiej. Wystarczy tam podać swój numer identyfikacyjny oraz PESEL, a następnie podążać zgodnie z poleceniami wyświetlanymi na ekranie (wybrać okres, za jaki chce się zapłacić, dodać płatność i opłacić: przez BLIK lub e-bankowość). 

Kto nie musi płacić abonamentu RTV w 2023 roku?

Jeśli chodzi o abonament RTV zwolnienia dotyczą ok. 3,7 mln osób reprezentujących określone grupy społeczne: to przede wszystkim osoby starsze, z niepełnosprawnością, ubogie i weterani. Skrócona lista przedstawia się następująco: 

 • osoby powyżej 75. roku życia
 • emeryci powyżej 60. roku życia
 • osoby przyjmujące rentę socjalną lub świadczenia pielęgnacyjne
 • osoby przyjmujące stałe lub okresowe zasiłki
 • bezrobotni zarejestrowani w urzędach pracy
 • osoby niesłyszące, niewidome, zaliczone do I grupy inwalidów i z niepełnosprawnością w stopniu znacznym
 • osoby, których dochód rodzinny jest niższy niż 674 zł w przeliczeniu na osobę
 • inwalidzi wojenni i wojskowi, osoby represjonowane, weterani poszkodowani oraz członkowie ich rodzin

Oczywiście – jak się pewnie domyślasz – jest to uproszczona lista i są też najróżniejsze wyłączenia. Aby się upewnić, sprawdź pełen wykaz zwolnień od opłat abonamentowych.  

Zatem kto musi płacić abonament RTV?

Każdy obywatel mający zarejestrowany odbiornik radiowy lub telewizyjny: w mieszkaniu, innym posiadanym lub użytkowanych lokalu, a nawet samochodzie. Przypominamy, że każdy taki odbiornik należy zarejestrować w ciągu dwóch tygodni od wejścia w jego posiadanie. Można to zrobić na poczcie albo przez Internet

Dodajmy, że w przypadku osób fizycznych płaci konkretnie jedna osoba reprezentująca gospodarstwo domowe i opłata nie zmienia się, niezależnie od ilości posiadanych odbiorników. 

Czy poczta może kontrolować abonament? Kto może sprawdzić czy mam telewizor?

W związku z tym, że (upraszczając) każdy posiadacz odbiornika radiowego i telewizyjnego musi płacić abonament, prawnie dozwolone są kontrole: zarówno pod kątem samych płatności, jak i posiadania niezarejestrowanych odbiorników. 

Prawo do wykonania takiej kontroli mają pracownicy Poczty Polskiej. Nie listonosze, jak się powszechnie uważa, lecz pracownicy Centrum Obsługi Finansowej. Po okazaniu upoważnienia i legitymacji służbowej mają prawo wejść do mieszkania i sprawdzić, czy aby na pewno nie ma w nim odbiorników RTV. Ty jednak masz prawo odmówić i nie grozi ci za to żadna kara (chyba, że kontrola jest podyktowana decyzją sądową lub prokuratorską). 

Jaka jest kara za niepłacenie abonamentu RTV?

Jeśli okaże się, że pomimo obowiązku opłacania abonamentu RTV nie dokonywaliśmy płatności, czekają nas kary. I to niemałe. Mało tego, w 2023 roku staną się jeszcze droższe: 

 • kara za niezarejestrowane radio wynosi 261 zł
 • kara za niezarejestrowany telewizor wynosi 819 zł

Do tego trzeba jeszcze zapłacić zaległy abonament radiowo-telewizyjny. Poczta Polska może żądać uregulowania zaległości nawet do 5 lat wstecz. 

Źródło: Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, Poczta Polska, informacja własna

Komentarze

26
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  boxer
  20
  Za Kewina w Nowym Jorku który puszczają przez 20lat i reklamy niech mnie pocałują w antenę.
  • avatar
   Docent D
   19
   kolejne 3mld w 2023 na propagandę przeznaczyli. Goebbels "lubi to".
   • avatar
    brudney
    18
    Propagandowa qrwizja pislamu dostaje miliardy rocznie z naszych podatków i cały czas ma mało? Cmoknijcie mnie.
    • avatar
     sn00p
     8
     Przeczytałem cały ten artykuł uważnie i jestem w szoku że istnieją w naszym kraju tak absurdalne przepisy. Czemu rząd po prostu nie zrobi dostępu do tv na hasło w zamian za opłatę. Mamy cyfryzację. Potrzebny jest dekoder albo nowoczesny tv. Ktoś chcę korzystać, wykupuje dostęp i ma.
     • avatar
      AUTO6
      7
      Ciekawe jaki procent młodych ludzi płaci ten haracz na propagandę?
      • avatar
       Kenjiro
       4
       Należy pamiętać, iż zgodnie z Ustawą z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych w art. 2:
       2. Domniemywa się, że osoba, która posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika.

       Brak dekodera, a nawet anteny, o ile uniemożliwiają natychmiastowy odbiór (jest nieczytelny), są wystarczającą przesłanką by nie płacić. Oczywiście, jeśli ktoś jest uzależniony od TV i ma np. kablówkę lub satkę, to ma dobry powód, by zrezygnować.
       • avatar
        Kasuja Wpisy Automatem
        3
        Mam za złe PO że nie zlikwidowali tego abonamentu, i nie sprywatyzowali większości tych wszystkich kanałów. Ale o wiele bardziej mam za złe PiS, które pozwala na tworzenie kolejnych kanałów w TVP. W ten sposób TVP jest w stanie zeżreć każdą kasę, która jest z naszych podatków. Także mam za złe PiS dodatkowe finansowanie TVP, to jest powyżej 4mld (miliardów) złotych rocznie gdyby kto pytał, a jeszcze żrą kasę z reklam. Stacje komercyjne żyją wyłącznie z reklam, ewentualnie z abonamentu dla kanałów niepublicznych/kablowych.
        • avatar
         Cinas
         1
         To jest chyba jednany temat w którym nie ma podziałów w Polsce, aż łezka w oku się kręci ;) Używam TV bo tak go nazwano w sklepie jako oledowego monitora do PC. Dla mnie to monitor dla Poczty polskiej już jestem przestępcą.
         • avatar
          assistant
          1
          jedyny plus tego newsa to Pani na ktorej mozna oko zawiesić :)
          Abonamentu i tak nie będę płacił. Wolę dać żulowi na wódkę pod sklepem ,chociaż będzie mnie szanował, nie to co nasz rząd :)
          • avatar
           jozek23
           1
           W niemcach każde gospodarstwo domowe musi płacić 17,5 euro na miesiąc , bez względu na to czy ma czy nie ma odbiorników telewizyjnych i radiowych .
           • avatar
            fastmarek129
            0
            Ludzie nie chcą płacić za propagandę i kłamstwa w tv. Najlepiej radia i tv słuchać i oglądać w internecie.
            • avatar
             jurek53
             0
             drobne sprostowanie dotyczące emerytów po 60:
             - osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia
             • avatar
              Powodzenia
              0
              Telewizji nie ma co oglądać, nawet telewizji satelitarnej. Żadnych nowych produkcji - nawet takich sprzed 3 lat. Lepiej wykupić sobie jakieś hbo go, czy dis+. A o jakimś nowym wprowadzonym podatku/opłacie i tak się dowiesz od ludzi w pracy.
              • avatar
               Szamajama_Okutasi
               0
               U mnie w domu nie ma zarejestrowanych odbiorników i już od wielu lat nie płacę żadnego abonamentu.