Przeglądarki WWW

Nowy, prostszy interfejs Firefoksa

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
17 komentarzy Dyskutuj z nami

Mozilla testuje nowy interfejs użytkownika w przeglądarce Firefox. Wreszcie postawiła na minimalizm, ale czy na to właśnie czekaliśmy?

Większość przeglądarek internetowych zmianę interfejsu użytkownika na bardziej minimalistyczny ma już za sobą. Pozostający pod tym względem z tyłu Firefox już wkrótce również zostanie „uproszczony”. Czy będzie to zmiana na plus pozostaje kwestią dyskusyjną, na pewno jednak nie będzie można mówić o rewolucji – ba, słowa „gdzieś to już widziałem” same cisną się na usta.

Mozilla ma poważne plany – chce w 2017 roku unowocześnić Firefoksa pod każdym względem. Ma być między innymi nowy silnik Servo z lepiej działającymi JavaScriptami i szerszą obsługą API. Zmiany nie ominą również wyglądu przeglądarki, o czym przekonać możemy się już dzisiaj – w kanale Nightly pojawiła się bowiem pewna nowość.

Obok domyślnego, klasycznego motywu pojawiły się dwa dodatkowe, cechujące się wspomnianym we wstępie minimalizmem. Są to jasny Compact Light oraz ciemny Compact Dark. Cechy szczególne: proste kształty, brak gradientów i cieni oraz szeroko pojęta prostota. I jak się to prezentuje?

Niestety nowe motywy nie dają zbyt wielu powodów do zachwytu. Owszem, mogą się podobać, ale praktycznie trudno odróżnić je od tego, z czym mamy do czynienia w przeglądarce Microsoft Edge – oryginalności nie ma więc za grosz. Ponadto Mozilla wciąż upiera się przy osobnych polach adresu i wyszukiwarki, co dla wielu jest niefunkcjonalne i niepotrzebne.

Warto jednak dodać, że wraz z nowymi motywami pojawią się rozbudowane opcje modyfikacji interfejsu, które pozwolą dostosować go do własnych preferencji. Tymczasem zobaczcie poniżej wszystkie trzy dostępne motywy – klasyczny, Compact Light i Compact Dark:

Który podoba wam się najbardziej?

Źródło: Ghacks

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Aloyz
  "Ponadto Mozilla wciąż upiera się przy osobnych polach adresu i wyszukiwarki, co dla wielu jest niefunkcjonalne i niepotrzebne."

  Jeśli komuś to nie odpowiada to wyszukiwarkę można przecież "zdjąć" z paska i to czego się szuka wpisywać w polu adresu, działa tak samo.
  17
 • avatar
  jaredj
  Jest wybór, i to jest moim zdaniem najważniejsze.
  15
 • avatar
  KORGAN
  Nie wiem jak można mieć inną przeglądarkę? Próbowałem każdej i mozilla jest najlepsza.
  6
 • avatar
  Marucins
  Niech skupią się na poprawie i w końcu wprowadzeniu obsługi wielu procesów.
  5
 • avatar
  Kenjiro
  Compact Dark będzie moim ulubionym. Na stacjonarnym komputerze ciemna tonacja jest wygodniejsza przy długotrwałej pracy niż jasna, aczkolwiek wiadomo, co kto lubi.

  Aczkolwiek wolałbym kolor szary niż granatowy, no ale zawsze to jakiś postęp w kierunku ciemniejszych kolorów.
  1
 • avatar
  mrQzi
  Ten interfejs już działa od 2 lat na Firefox Developer Edition... też mi materiał na newsa...
  1
 • avatar
  Atak-Snajpera
  Ja i tak jadę na Classic Theme Restorer bo te nowe są takie jakieś mega bezjajeczne.
  1
 • avatar
  larson
  Opera Neon :)
  -3