Ciekawostki

Możliwe, że już niedługo zapomnimy o bootowaniu

przeczytasz w 1 min.

Pamiętacie kilkuminutowe bootowanie komputera? Zapewne denerwowało was ono każdego ranka, przy uruchamianiu komputera. Po naciśnięciu włącznika trzeba było czekać kilka minut, podczas których komputer przechodził początkowe testy. Z tego powodu większość biurowych komputerów w 2001 roku zostawała włączona na noc.

Niestety nie było to najlepsze rozwiązanie, gdyż ciągłe wyświetlanie stałego obrazu potrafiło zużywać i niszczyć luminofor ówczesnych ekranów. Pewnym rozwiązaniem problemu monitorów były wygaszacze ekranu, które chroniły monitory przed tym efektem ubocznym.
 

Eran bootujący Windowsa XP


Komputery od tamtej pory ewoluowały i dzięki takim technologiom jak Intel Rapid Start i dyskom SSD maszyna z systemem Windows startuje w kilkanaście sekund, a MacBooki i Chromebooki włączają się jeszcze szybciej.

Ostatnio Google pochwaliło się, że najnowsza wersja Chrome OS włącza się o 32 procent szybciej niż starsza wersja. Jednak warto zastanowić się: Co to znaczy 32 procent szybciej niż niemal zero sekund? Czy warto dalej przyspieszać czas uruchomienia systemu?

Warto zastanowić się też nad tym, dlaczego istnieje potrzeba tak szybkiego uruchamiania komputera. W końcu dwie minuty w skali całego dnia lub ośmiu godzin pracy nie są długim czasem i możemy pozwolić sobie na jego stratę. Wiąże się to zapewne z bardzo szybkim tempem życia oraz coraz większą popularnością smartfonów o raz tabletów, które są o wiele łatwiejszymi w obsłudze urządzeniami od typowych komputerów.

Komputery coraz bardziej upodabniają się do urządzeń mobilnych i nic na to nie poradzimy, jest to normalna kolej rzeczy. Dlatego, jeśli następnym razem zakupicie laptopa, smartfona czy tablet, który uruchomi się w mgnieniu oka, pamiętajcie by chociaż w myślach podziękować projektantom waszego sprzętu.


Więcej z benchmark.pl:

Źródło: Slate

Komentarze

74
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  wormadam
  0
  eh... nie ma to jak C64, pstryk i system
  READY
  []
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Dlatego, jeśli następnym razem zakupicie ... smartfona ..., który uruchomi się w mgnieniu oka
   Taa, Android bootuje się prawie minutę ;)
   • avatar
    CougarV6
    0
    O czym jest ten news? oO
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Windows 7 x64 z zainstalowanymi kilkudziesięcioma aplikacjami i ponad 2000 tysiącami fontów uruchamia się ze zwykłego HDD w ciągu około 10 sekund - wcale nie potrzeba do tego żadnych cudów.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Co to za bzdury? Czemu to coś znajduje się w kategorii news skoro o niczym nie informuje. I jaki ma sens tłumaczenie dywagacji jakiegoś pismaka, który autorytetem w niczym raczej nie jest. Dodatkowo jest to błędne tłumaczenie, a sporo zdań wyrwano z kontekstu:

      http://www.slate.com/id/2301414/

      Dodatkowo w oryginale ostatnie zdanie jest jeszcze bardziej absurdalne - aby podziękować telefonom, że laptop uruchamia się tak szybko. Żal.

      Co do tych pseudo badań, to są panie Autor dostępne. 32% monitorów wyłączonych, 38% w stanie low-power. Co potwierdza, że włączony komputer =/= włączony monitor.
      Z tych samych badań można wyczytać, że był to test na próbce 1280 komputerów biurowych - taaak 54% z 1280 w 11 miejscach to zdecydowanie 'WIĘKSZOŚĆ komputerów biurowych w 2001...'

      Szkoda słów...
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Moje ubuntu jest bootowane raz na miesiąc lub dwa, a tak cały czas hibernuję (ile "tracę czasu na bootowanie?). Nie wiem po co ten cały artykuł ... ;)
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        super wypasiony news o niczym
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Żałosny ten news, monitory same się wyłączają. Poza tym jak ktoś chce mieć ciągle komputer gotowy do pracy to kupuje laptopa i daje mu sleep za każdym razem, co za problem?
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          nie latwiej poprostu uspic kompa albi zahibernowac? Przy uspieniu komp wstaje w 3-4 sekundy.

          "ciągłe wyświetlanie stałego obrazu potrafiło zużywać i niszczyć luminofor ówczesnych ekranów" - czy owczesne ekrany nie mialy takiego magicznego przycisku "power" ktorym mozna bylo je wylaczyc na noc?
          • avatar
           19arek93
           0
           Dawid dzięki za ten wywód. Przynajmniej chłopaki u góry mogą się wyładować. :)
           • avatar
            19arek93
            0
            Dawid dzięki za ten wywód. Przynajmniej chłopaki u góry mogą się wyładować. :)
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             Ja jestem zadowolony z długości włączania komputera :)
             • avatar
              constantine86
              0
              To się kupy nie trzyma. Kurwa mać, powiem to co głośno. Od jakiegoś czasu coraz częściej napotykam na takie pierdoł-arty i zaczynam się zastanawiać, czy do cholery jest jakaś redakcja tego benchmarka? Czy oni poszli w pizdu, liczą tylko pieniądze z reklam i nie wnikają co kto i gdzie pisze. Zaczynam się zastanawiać nad zmianą portalu.
              • avatar
               Konto usunięte
               0
               benchmark przez ostatnie miesiace robi sie coraz gorszy... te arty obrazkowe rodem z onetu, recki laptopow pozal sie boze i takie newsy jak ten.
               • avatar
                Konto usunięte
                0
                tekst o niczym
                • avatar
                 mebelman
                 0
                 Wodolejstwo a nie news.
                 • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  A mi Windows 7 na starusienkim 80 GB HDD ładuje się 2 minuty. Zaś z uśpienia wstaje szybciej niż mi monitor zdąrzy się włączyć. Na SSD Vertex 2 ładuje się 7s. Na youtubie są filmiki.
                  • avatar
                   henry230
                   0
                   Według mnie nie jest źle zależy co kto lubi ,ja czasem lubię poczytać o pierdołkach niż wiecznie torturować mozg.Brakuje mi czasem śmiesznych artykułów o tematyce IT,by można było się pośmiać rozweselić się.Co do błędów , i stylistyki to nawet nauczycielce zdarzy się błąd nikt nie jest alfą i omegą.Czasem niektórzy wymagają by wszystko było idealne ,zapytajcie się teraz sami siebie czy zawsze robicie wszystko idealnie bez błędów,zawsze jakiś się wkradnie.
                   • avatar
                    Nalovp
                    0
                    "smartfona czy tablet, który uruchomi się w mgnieniu oka"
                    Ha ha ha
                    przecież tych urządzeń się nigdy nie wyłącza,mój iphone i ipad śmiga 24H.