Karty graficzne

Czekasz na obniżki cen kart graficznych? Niestety nie mamy dobrych wieści...

Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
35 komentarzy Dyskutuj z nami

Sytuacja na rynku kart graficznych jest coraz trudniejsza, co odczuwają nie tylko klienci, ale również producenci sprzętu. Przedłużające się problemy mogą mieć poważniejsze skutki niż podejrzewaliśmy.

Problemy z dostępnością kart graficznych są utrapieniem graczy już co najmniej od kilku miesięcy. Okazuje się, że trudna sytuacja wpływa także na producentów – firma Micro-Star International (MSI) zapowiedziała podwyżki cen sprzętu.

MSI podnosi ceny kart graficznych

Jak donosi serwis DigiTimes, na konferencji dla inwestorów ujawniono szczegóły dotyczące kondycji finansowej przedsiębiorstwa. Firma odnotowała mniejsze zyski niż prognozowano, co było spowodowane m.in. problemami z dostawami, opóźnionymi wysyłkami, rosnącymi kosztami transportu i rosnącymi wydatkami na marketing. Pomimo tego, ubiegły rok i tak był najlepszym okresem w historii firmy.

Joseph Hsu, prezes Micro-Star International, zapowiedział, że w takiej sytuacji konieczne będzie podniesienie cen kart graficznych. Zmiany i tak odbiją się na wyższych cenach sprzętu w sklepach (a te przez problemy z dostępnością i tak są horrendalnie wysokie). 

Do kiedy utrzymają się problemy z dostępnością sprzętu?

Niestety nie mamy dobrych wieści - Hsu twierdzi, że problemy z dostępnością kart graficznych, płyt głównych i gamingowych mogą utrzymywać się aż do końca 2021 roku. Jedynym pocieszeniem wydaje się poprawiająca się sytuacja w logistyce, dzięki czemu producent będzie mógł zmniejszyć wydatki na transport.

Producent spodziewa się, że jego zyski wzrosną w drugim kwartale po premierze nowych kart graficznych Nvidii oraz płyt głównych pod procesory Intel.

Źródło: DigiTimes

Zobacz więcej o kartach graficznych:

Komentarze

35
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  PerfectDAY
  Ja już się poddałem i olewam całą tą generację. Wolę poczekać niż teraz płacić krocie za coś co nie jest tego warte.
  27
 • avatar
  piccardo
  Spoko olałem temat, w dupie mam te ich wszystkie karty, kupiłem motocykl bynajmniej się przewietrzę :)
  14
 • avatar
  satek
  No dobra, ale zapowiadane podwyżki przez producentów to pikuś przy tym co się dzieje dalej.
  13
 • avatar
  Yamdit
  Nie myślcie, że producenci nad tym ubolewają. Teoretycznie stan epidemiczny na całym świecie a ludzie skupują karty na pniu. Niech zwykli gracze nie łudzą się, producenci za kulisowo całują górników po rączkach w końcu pożądane są nawet kilkuletnie GPU pokroju GTX1070 czy starsze RXy....
  7
 • avatar
  KENJI512
  You don't say ;]]

  Powtórzę to raz jeszcze - sytuacja wróci do normalności, gdy nienormalność przestanie się opłacać, nie wcześniej.
  7
 • avatar
  wjanus9
  Firma odnotowała mniejsze zyski niż prognozowano, co było spowodowane m.in. problemami z dostawami, opóźnionymi wysyłkami, rosnącymi kosztami transportu i rosnącymi wydatkami na marketing.

  Pomimo tego, ubiegły rok i tak był najlepszym okresem w historii firmy.

  Czy coś trzeba dodawać? Nie płacimy za koszty, straty tylko zyski mniejsze niż prognozowano. A jest tyle starych, pięknych, nieogranych produkcji. Nie będę tańczył, jak mi zagrają :)
  5
 • avatar
  jacekwr
  ...ciekawe ilu producentów padnie chwilę po pęknięciu bańki na krypto i zalaniu rynku przez pokoparkowe używki za bezcen. :) Obstawiam, że przez następne półtorej roku po pęknięciu bańki będą mieli problem ze sprzedażą choćby minimalnych ilości kart, bo na rynku będą 3080 po 1,5-2,5kzł.
  5
 • avatar
  BombaX
  Każdy powód jest dobry na wywalenie kopa w zad dla klienta...
  4
 • avatar
  greghostor
  wraca 1050Ti za 1500zł za ten stary crap
  4
 • avatar
  greghostor
  To jeszcze za mało ponieśli ceny? 3500zł za 3600 to jest jakiś absurd a janusze jeszcze doliczają swoje. Przecież to jest śmiech na sali. A w ogóle gdzie są te karty?
  3
 • avatar
  Arnett
  W dupie mam ich podwyżki. Niech szmaciarze co kupują pod stołem wymrą to będzie normalnie.
  2
 • avatar
  Andrettoni
  Tak to jest jak mamy monopol lub oligopol. Nawet gdyby powstały "chińskie GPU", to dalej jest to jeden region świata. Dlaczego takiej produkcji nie ma w Europie? Przecież produkcja tego typu jest bardzo zrobotyzowana, więc nie chodzi o koszt siły roboczej.
  2
 • avatar
  anemusek
  Ja nie mam dobrych wieści dla producentów. Nie czekam na obniżki cen ani nie jestem zainteresowanych ich usługami w postaci gfn, xcloud czy stadia.
  2
 • avatar
  loostraat
  Ja mam niedobrą wiadomość dla producentów i to nie tylko kart graficznych... Przez nienormalną sytuację ludzie nauczyli się czekać i cenić swoje pieniądze. Więc póki sytuacja z cenami kart graficznych nie wróci do normy nie wróżę wielkich zysków nie tylko sprzedawcom GPU (i mam tu na myśli również rynek wtórny, póki ludzie kupują karty pokoparkowe póty kopacze będą je kupować TIRami), ale również innych części komputerowych i gier na PC. Możliwe że w poszukiwaniu rozwiązań zastępczych gracze obrócą się w kierunku konsol...
  2
 • avatar
  sn00p
  W sumie to wcale mnie to nie martwi. Hamowanie rynku to zmartwienie producentów a nie kupujących.
  1
 • avatar
  kalkulatorek
  Mam 1650 Super i wepnie jeszcze z 5 lat na nim posiedzę. Lol....
  1
 • avatar
  Gnom_Z_Piany
  ani trochę mnie nie dziwią podwyżki u producentów. bo niby czemu zysk mają oddawać hurtownikom i spekulantom?
  1
 • avatar
  bols244
  Kto normalny kupuje teraz karte graficzna?
 • avatar
  starymaciej
  Nie flexuje się, ale ledwo udało mi się kupić rtx 2060 za ~1700zl na początku grudnia, obecnie on kosztuje jakieś 3000zl :]