Procesory

Chińczycy tworzą nowy procesor. Ma stawić wyzwanie Intelowi i AMD

przeczytasz w 1 min.

Chińskie firmy coraz mocniej atakują na rynku procesorów. Naukowcy z Chińskiej Akademii Nauk zapowiedzieli wprowadzenie nowych modeli z serii Loongson 3A6000, które mają konkurować z układami AMD Ryzen i Intel Core.

Chińska Akademia Nauk pracuje nad procesorami już od 2008 roku, ale ostatnio robi się o nich coraz głośniej. Naukowcy ujawnili plany wydawnicze nowych jednostek z serii Loongson, które mają pojawić się w najbliższych latach.

Nowe procesory Loongson mają konkurować z modelami Intel i AMD

Chińska Akademia Nauk zapowiedziała kolejne generacje procesorów, które wprowadzają nowe, ulepszone architektury – z tego co komunikuje producent, w nowych generacjach kluczowe ma być zwiększanie wydajności pojedynczego rdzenia, a dopiero potem zwiększanie ilości rdzeni.

Loongson - zapowiedź procesorów
Kolejne generacje procesorów Loongson mają przynosić znaczącą poprawę wydajności

Plany wydawnicze wyglądają obiecująco. Po niedawno zapowiedzianych modelach z serii Loongson 3A5000, w tym roku mają zadebiutować modele z serii Loongson 3A6000. Układy będą dostępne w wersjach z 8 rdzeniami/16 wątkami i 16 rdzeniami/32 wątkami.

Nowa architektura Dragon Core wprowadza obsługę wielowątkowości (SMT), a do tego dodaje wsparcie dla 128-bitowych instrukcji LSX i 256-bitowych instrukcji LASX. Zmiany mają przekładać się na poprawę osiągów pojedynczego rdzenia aż o 68% (przy obliczeniach zmiennoprzecinkowych). Dzięki takiej poprawie wydajności, nowe jednostki mają konkurować z układami AMD Ryzen opartymi o architekturę Zen 3 i Intel Core z generacji Alder Lake.

Niestety nie mamy dobrych wieści dla zainteresowanych sprzętem. Dostępność procesorów Loongson jest ograniczona do Chin i nie powinniśmy oczekiwać ich premiery na europejskim rynku. 

Źródło: WCCFTech, Longson (foto)

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  PerfectDAY
  1
  Problem z chińskim sprzętem jest taki, że oni tworzą go pod własny rynek a nie globalnie. Co z tego, że wyprodukują nawet i 10x wydajniejszy sprzęt jak nikt na świecie nie będzie mógł go nabyć a nawet jeśli to będzie on pod wieloma względami nie kompatybilny z technologiami zachodu. Dla mnie chiński sprzęt komputerowy to tylko ciekawostka i nic więcej.
  • avatar
   BógIstnieje
   -1
   Nasz Święty Papież Jan Paweł Drugi jest rozczarowany w niebie naszym zachowaniem.
   Zamiast podążać jego naukami odwracamy się i schodzimy na ścieżkę zła, dlatego ten świat tak bardzo potrzebuje nawrócenia się i powrotu na ścieżkę dobra i miłosierdzia.
   Młodzi ludzie zostali podstępnie opętani przez Szatana który wykorzystuje smartfony, tik toka, Facebooka, instagrama, YouTube, Discorda i inne internetowe social media do czynienia zła.
   Mlodzi ludzie nieświadomi zagrożeń podstępnego diabła wyrządzają krzywdę nie tylko samym sobie ale i innym.
   Dlatego tak ważne jest aby uświadomić młodym ludziom że muszą zmienić swoje życie i powrócić do czynienia dobra a w tym pomogą nauki Jana Pawła Drugiego i wartości chrześcijańskie.
   Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi… Tej ziemi!
   • avatar
    RAQ73
    0
    no i dobrze, po co komu szpiegujące procesory