Chłodzenie

Najcichsze wentylatory firmy RotoSub

przeczytasz w 1 min.

Z całą pewnością wielu z was denerwuje odgłos zbyt głośnego wentylatora. Na szczęście nad tym problemem pracuje firma RotoSub, która stworzyła bardzo ciche wentylatory.

Podobno technologia działa podobnie, jak w słuchawkach wyciszających, które generują "antyhałas", czyli odwrotną do pierwotnej falę dźwiękową. Teoretycznie technologia ta do działania potrzebuje dwóch głośników, z przodu i z tyłu wentylatora. Firma RotoSub jednak zapewnia, że udało się jej to zrobić bez stosowania głośników.

Firma niestety nie powiedziała, jak dokładnie działa wentylator, nie ma w tym jednak nic dziwnego, gdyż zapewne będzie chciała opatentować swoje rozwiązanie i sprzedawać je innym firmom. Z nieoficjalnych przesłanek wiadomo tylko tyle, że technologia ta wykorzystuje zmianę kąta natarcia łopatek.

Pomysł RotoSub będzie mógł być stosowany w silnikach, wentylatorach oraz systemach klimatyzacji.
 

Więcej o chłodzeniu:

Źródło: ExtremeTech, RotoSub

Komentarze

23
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  SowaSS
  0
  Ciekawe.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   owszem, ciekawe
   w tej dziedzinie niewątpliwie nowatorskie, kto by pomyślał, że tak proste rozwiązanie jak przeciwfaza zrobi robotę
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Ciekawe i pewnie drogie.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     jeżeli to się przyjmie to będzie rewolucja. Np na lotniskach, ogromne samoloty staną się bezgłośnie :D
     w skali mikro w naszych kompach to już mniej spektakularnie brzmi ale dla mnie super
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Brawo, po dziesięciu latach wiedzy a może nawet więcej, o antyfazie teraz wpadli na "nowatorski" pomysł, jak tacy są specjaliści to powodzenia im życzę.Może sobie za 5 lat przypomną że są baterie na wodę:D
      • avatar
       shamoth
       0
       Wszystko fajnie ale jakoś sporadycznie ten układ działa w słuchawkach nawet jak jest realizowany aktywnie a tu chcą to zrobić pasywnie... Może by pomyśleli raczej o bardziej laminarnym przepływie powietrza i ciszej i wydajniej.

       Co do ogniw Peltiera to bodajże 50x50x4 potrafią bardzo szybko odprowadzić ponad ~120W, mam w domu bodajże 2 takie i z tego co pamiętam to apetyt na prąd miały spory ale z jednej strony woda momentalnie się gotowała a z drugiej robiło się lodowisko... były by idealne gdyby nie fakt że do chłodzenia takiego ogniwa trzeba zastosować układ blisko dwukrotnie wydajniejszy niż ten jaki pierwotnie był na elemencie chłodzonym bez ogniwa ;]
       Jak by dobrze pokombinować to na WC z dużą chłodnica i porządną pompą, a nie tymi akwarystycznymi bzykami jakie ludzie stosują w WC, można by zbudować ładną kaskadę... tylko po co komu w domu szron na mobo i cpu ?? taniej wyjdzie zrobić obudowę ze starej lodówki/zamrażarki ze sprawnym agregatem ;]
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Prawdziwy gamingowy PC ma ryczec niczym widlasta 8ka muscle cara, tak zeby sasiad wiedzial ze wlasnie odpalilem najnowsza gre w FullHD z max AA, a oni mi tu serwuja zniwiesciale wiatraczki:)
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         jestem tego samego zdania