Smartfony

Oto najpopularniejsze marki smartfonów w Europie. Nie zgadniesz, która urosła najbardziej

przeczytasz w 2 min.

W TOP 5 najpopularniejszych marek smartfonów w Europie doszło do małego przetasowania. Tylko jedna firma ma naprawdę duże powody do zadowolenia.

Według danych firmy analitycznej Canalys, w 2023 roku do Europy trafiło łącznie 129,8 mln smartfonów, czyli o 8 proc. mniej niż rok wcześniej. 

Dla porównania globalnie w analogicznym okresie dostarczono 1,14 mld smartfonów, czyli o 4 proc. mniej niż rok wcześniej. Europejski rynek skurczył się więc mocniej od globalnego. 

Analitycy przewidują jednak odwrócenie trendu w roku 2024, gdy klienci mają masowo wymieniać telefony zakupione podczas pandemii. Zwłaszcza że będą zachęcani zupełnie nowymi funkcjami bazującymi na sztucznej inteligencji

TOP 5 największych marek smartfonów w Europie w 2023

Oto - według ustaleń Canalys - liczba smartfonów dostarczonych do Europy w 2023 roku przez największe marki oraz zmiana względem roku 2022:

 1. Samsung - 43,7 mln (-11 proc.);
 2. Apple - 34,6 mln (-4 proc.);
 3. Xiaomi - 22,2 mln (-10 proc.);
 4. Motorola - 6,4 mln (+34 proc.);
 5. OPPO - 3,7 mln ) (-45 proc.);
 6. inni - 19,2 mln (-2 proc.).

W porównaniu z rokiem 2022, z TOP 5 wypadła marka realme, a jej miejsce zajęła Motorola. Ta przy okazji jako jedyna z wielkiej piątki zanotowała wzrost sprzedaży. I to wzrost aż 34,4-procentowy, co ma być zasługą przemyślanego portfolio, które wpisało się w zapotrzebowanie europejskich operatorów. 

Analitycy zauważają jednocześnie, że firma OPPO - w wyniku zakończenia wieloletniego sporu patentowego z Nokią - ma otwartą drogę do odzyskania nadszarpniętej pozycji w roku 2024. 

Warto również odnotować, że globalnie największą marką smartfonów w 2023 roku został Apple, ale w Europie Samsungowi udało się utrzymać znaczną przewagę.

Źródło: Canalys

W artykule znajdują się linki afiliacyjne, przekierowujące do zewnętrznych stron zawierających produkty i usługi, o których piszemy. Otrzymujemy wynagrodzenie za umieszczenie linków afiliacyjnych, jednakże współpraca z naszymi Partnerami nie ma wpływu na treści zamieszczane przez nas w serwisie, w tym na opinie dotyczące produktów i usług Partnerów.

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  youkai20
  5
  Liczba dostarczonych egzemplarzy to nie to to samo, co liczba sprzedanych sztuk. Tymczasem piszecie tak, jakby jedno równało się drugiemu. Liczy się sprzedaż, nie to, że nie kupione sztuki zalegają w magazynach.
  • avatar
   Amazona
   0
   Samsung zawdzięcza pozycję temu, że wszyscy operatorzy dodają jedno, dwuletnie aparaty do swoich promocji i dodatkowo hurtowo wciskają leżaki magazynowe Samsunga wszelkim korporacjom.