Nauka

Nanotechnologia może przemienić twoją kurtkę w akumulator

przeczytasz w 1 min.

Ciekawy wynalazek naukowców z Florydy.

Kurtka smartfon

Od jakiegoś czasu możemy spotkać ubrania, które są w stanie przewodzić energię elektryczną. Ale czy to nie miałoby więcej sensu, gdyby jeszcze mogły ją przechowywać? Naukowcy z University of Central Florida są właśnie takiego zdania. Opracowali oni technologię, która pozwala przewodom i niciom magazynować energię. 

Technologia polega na utworzeniu nanoprzewodów wielkości wąsów, które pod wpływem prądu stają się elektrodami. Całość przemienia się tym samym w superkondensator, który magazynuje energię bez negatywnego wpływu na przepływ prądu.

Choć na razie technologia wykorzystywana jest wyłącznie w urządzeniach i gadżetach, które wymagają okablowania, to z czasem może ona znaleźć również zastosowanie gdzie indziej. Rodzi to bowiem możliwość utworzenia magazynujących energię tkanin i innych materiałów, a to z kolei może zaowocować ciekawymi ubraniami. Wyobraźcie sobie na przykład kurtkę mogącą przekształcić się w akumulator utrzymujący telefon w stanie ciągłej gotowości.

Wszelkie komercyjne zastosowania to wciąż odległa perspektywa, ale bez wątpienia jest to temat, któremu warto się od czasu do czasu przyglądać.

Źródło: Engadget

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  DrathVader
  7
  Jeszcze kieszenie z ładowaniem indukcyjnym i cudo :D
  • avatar
   Pioyer
   7
   zrobie z tego kombinezon dodam reaktor lukowy i nazwe sie Electro bede superbohaterem ew. lotrem (ahh ten Marvel)
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    Ciekawe czy będą wpuszczać do samolotów w takich kurtkach :-DDD
    • avatar
     Konto usunięte
     1
     "Technologia polega na utworzeniu nanoprzewodów wielkości wąsów (...)" - że co?? A może wielkości brody? Brody mojej, czy może prof. Bralczyka?
     • avatar
      raffal81
      1
      Dosłownie CRYSIS ;PPP
      • avatar
       Constantine
       0
       Spokojnie,,,, Jeszcze ropa się nie skończyła.
       • avatar
        Solaq
        -2
        Byle żeby nie skończylo się jak z wybuchającymi iphonami i samsungami.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         "Od jakiegoś czasu możemy spotkać ubrania, które są w stanie przewodzić energię elektryczną" - co najwyżej może przewodzić prąd nie energię.
         "Całość przemienia się tym samym w superkondensator" - w jaki sposób ma to stworzyć superkondensator, nie wydaje mi się, żeby ten układ miał nadzwyczajną przenikalność elektryczną.