Internet

Premier obiecuje szerokopasmowy internet w każdym polskim domu do 2020 roku

przeczytasz w 2 min.

A połowa Polaków ma mieć dostęp do Internetu o prędkości powyżej 100 Mb/s.

Szybki Internet

Internet to nie przyszłość – to teraźniejszość. Mimo to wciąż wielu Polaków albo w ogóle nie ma dostępu do sieci, albo infrastruktura jest na tak niskim poziomie, że korzystanie z niego jest katorgą w czystej postaci. Rząd z premierem Donaldem Tuskiem na czele wciąż zapowiada zmiany, rozwój technologii informacyjno-komunikacyjnych na terenie naszego kraju oraz ogólne danie możliwości korzystania z najnowszych (ale też tych nieco starszych już) osiągnięć techniki. Zapowiada… – sytuacja jednak jak wygląda każdy widzi. Być może jednak coś się w tym temacie ruszy. Centrum Informacyjne Rządu ogłosiło bowiem dzisiaj, że w życie wejdzie Narodowy Plan Szerokopasmowy, który zakłada, że do końca 2020 roku w każdym polskim domu dostępne będzie połączenie internetowe o przepustowości co najmniej 30 Mb/s. Technologia wykorzystana do osiągnięcia takiej prędkości – dowolna, jako że cel jest jasny i prosty.

Zgodnie z założeniami Narodowego Planu Szerokopasmowego każdy Polak otrzymać ma dostęp do internetu o przepustowości minimum 30 Mb/s. Jednocześnie jednak Rząd chce, aby także do końca 2020 roku co najmniej połowa gospodarstw domowych mogła korzystać z sieci o prędkości przekraczającej nawet 100 Mb/s. W wyniku tych zmian Rząd chce doprowadzić do mocnego zmodernizowania polskiej gospodarki, upowszechnienia usług e-administracyjnych i innego rodzaju elektronicznych usług publicznych, rozwoju nowych branż, a także, jak określa to CIR – „rozwoju społeczeństwa cyfrowego”. Jak czytamy w udostępnionej informacji – Internet w Polsce ma być szybki i bezpieczny. W jaki sposób Premier chce tego dokonać? Zgodnie z zapowiedzią na dzisiejszej konferencji prasowej – każde polskie miasto otrzyma około 200-300 milionów złotych, które mają zostać przeznaczone na budowę i rozwój sieciowej infrastruktury miejskiej. Za koordynację i nadzór Narodowego Planu Szerokopasmowego odpowiedzialny będzie Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

Polskie władze nie raz i nie dwa zapowiadały już podobne projekty. Premier Donald Tusk zapewnia jednak, że Narodowy Plan Szerokopasmowy naprawdę może zakończyć się sukcesem. Największym problemem bez wątpienia jest fakt, że stosunkowa większość budżetu narodowego, a także dotacji unijnych przeznacza jest na budowę autostrad, po których przejazd i tak zresztą wiąże się z koniecznością ponoszenia absurdalnie wysokich kosztów. Na rozwój technologii i infrastruktury informatycznej, a także na badania nad nowymi rozwiązaniami wciąż idzie naprawdę mało pieniędzy. Donald Tusk przyznał jednak, że jednym z jego celów jest zmiana tej sytuacji. Do końca 2020 roku zamierza on doprowadzić do tego, że poziom nakładów na te cele osiągnie unijną średnią, a więc 2 proc. PKB.

Źródło: PAP, CIR, Newsweek, ForeThought

Komentarze

96
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  62
  Tusk to obiecał nam już zieloną wyspę! A co z tego wyszło wszyscy widzimy na co dzień! Rudemu oszustowi nie warto ufać!
  • avatar
   manioor
   37
   huehuehue,

   Wybierzcie mnie, ja obiecuje że do 2020 każdy będzie żył po 150 lat!
   • avatar
    Atak-Snajpera
    30
    Osoby mieszkające w zasięgu kablówek raczej nie narzekają. Gorzej z tanimi mieszkaniami poza granicami miast.
    • avatar
     darek79r19
     27
     Jak temu rudemu pajacowi łatwo przychodzi obiecywanie "złotych gór" fundowanych za czyjeś pieniądze. Skończy się tym, że internet w Polsce będzie najdroższy w Europie, albo nawet na świecie. Jak z autostradami.
     • avatar
      carbo888
      21
      Ha-ha-ha!
      • avatar
       Konto usunięte
       21
       Przemier Obiecuje - słowa-klucze. Wszystko jasne.
       • avatar
        Konto usunięte
        14
        Chciałem coś napisać, ale wszystko co należało napisać już wyżej napisano.
        • avatar
         Konto usunięte
         11
         Jak państwo się za coś bierze, to najpierw musi komuś zabrać. Państwo w zasadzie nie powinno nic budować, a jedynie stwarzać zachęty do inwestycji.

         Dlaczego prywatne firmy nie budują sieci? Bo im się nie opłaca. Dlaczego im się nie opłaca? Bo państwo wcześniej popełniło błąd sprzedając państwową firmę innej państwowej firmie, czyli TP Orange.

         Po kolejne. Tak, Polacy naprawdę potrzebują szybkiego internetu... infrastruktura jest w fatalnym stanie - choćby linie przesyłowe energetyczne, nie mówiąc o drogach lokalnych, braku kanalizacji, magistral cieplnych itp... Może najpierw wybudować to?

         Ale załóżmy, państwo wybuduje... i co dalej? Kto będzie zarządzał siecią? Powoła się "Centralny Urząd Nadzoru Sieci Internetowej"? czy może sieci wybudowane za pieniądze podatników - tak, dotacje unijne to też pieniądze podatników, tylko, że w części naszych, w części innych państw - przekaże się prywatnym firmom w zamian za zatrudnienie byłych ministrów czy obecnych działaczy?

         Po kolejne, jak miasta mają dostać po 300 baniek, to tak jak przy budowie wszystkiego państwowego, jakieś 30% zostanie rozkradzionych. Resztę zleci się spółkom znajomych, za najtańsze pieniądze. To nic, że się zepsuje, albo nie będzie przepustowości.

         Obniżyć podatki, zlikwidować bzdurne koncesje i kretyńskie urzędy typu UKE, a branża sama wybuduje, bo ludzie będą tego potrzebować. Im więcej państwowych interwencji tym gospodarka ma się gorzej. Państwo ma być tylko "nocnym stróżem" a nie aktywnym podmiotem.


         • avatar
          Konto usunięte
          10
          Premier obiecuje.. HA HA
          • avatar
           TitoBandito01
           10
           TuSSkaszenka i jego obietnice......
           • avatar
            jarekzon
            6
            Ha ha ha ha - nieźle - już to obiecywał kilka razy. Poza tym to i ja wam mogę to obiecać, bo przecież to będzie zrobione tak czy siak, bez Tuska i tego żałosnego rządu. Zrobią to prywatne firmy, które chcą na tym zarabiać. Śmieszny jest, ja mam 100 Mb/s a bez żadnej dopłaty mogę mieć 250 ! Za to pan premier, nie zdążył poinformowć, co chcą wprowadzić dla dzieci ! w szkołach, dla tych najmłodszych. Np takie dzieło jak "Wielka księga cipek". Oni chcą zniszczyć ten kraj i zaczynają od zdemoralizowania dzieci. Nie dajcie się.
            • avatar
             yendrek
             6
             Całkiem możliwe że to się uda. Z abonamentem miesięcznym 2000 zł plus vat, żeby odzyskać wydatki konieczne na pokrycie takim netem naszej teleinformatycznej pustyni. Muhahaha!
             • avatar
              Konto usunięte
              6
              Jebać tuska i newsy o nim!
              • avatar
               Gregor-34
               6
               Donald szukaj roboty bo wybory przepierdolicie
               • avatar
                Dragonik
                6
                Kultura kulturą ale są osoby o których jak się słyszy to przekleństwa same się na usta cisną przykład wyżęj.
                • avatar
                 Konto usunięte
                 4
                 Pewnie nie chodzi o to, by Polak miał 30Mbps dostępu do internetu, ale żeby internet miał 30Mbps dostępu do Polaka.
                 • avatar
                  Artik
                  3
                  W miastach nie jest źle ale zaraz poza nimi tragedia. W Rybniku i okolicach (śląskie) na przykład jest dość dobrze sprawdźcie sami: http://www.leon.pl/
                  • avatar
                   Konto usunięte
                   3
                   Ale że będzie miał lagi i ciągłe DC, to już nie wspomniał ;)
                   • avatar
                    steny
                    2
                    Obiecanki cacanki :)
                    • avatar
                     kitamo
                     2
                     jak zobaczylem tytul artykulu to az z ciekawosci wszedlem by zobaczyc w ktorym to kraju premier internet obiecal :)
                     • avatar
                      Konto usunięte
                      2
                      Za przeproszeniem, w dupie mam te wszystkie projekty dotyczace internetu itd. zwykle 5-10MB wystarczy. Cale te pieniadze powinni wykorzystac na stworzenie nowych miejsc pracy oraz wprowadzenie obowiazku pracy dla osob niepelnosprawnych. Majac dwie rece mozna pracowac, a skads pieniazki na dotacje trzeba brac prawda. Jest wiele innych mozliwosci na wykorzystanie tych pieniedzy, ale coz. Czyjas babcia na kresach wschodnich przeciez bardziej potrzebuje 100MB internetu niz wegla czy drewna na opal.
                      • avatar
                       Mr.wrobel
                       2
                       Spoko, mam nadzieje że się uda, bo u mnie na wsi mam internet ok 128Kb/s a niektórzy tutaj narzekają że mają 2 lub 4 Mb/s, to co ja mam powiedzieć, jak jakaś strona załaduje się w mniej niż 1 min to już dobrze :D
                       • avatar
                        michal0120
                        2
                        obiecywać to sobie może
                        • avatar
                         maker
                         2
                         Ostatnia moja wypowiedź została zminusowana przez niedowiarków więc proszę: http://www.komster.pl/?id_kat=15&kat=4 i tyle w temacie
                         • avatar
                          Konto usunięte
                          1
                          Pewnie NSA potrzebuje szybciej ściągnąć nam zdjęcia z dysku xD. A tak na serio to pomysł fajny, bo np. moi rodzice najszybszy internet jaki mogą sobie założyć to 4 Mb/s, ale zdecydowanie bym wolał po ludzku działającą służbę zdrowia, zresztą obietnice naszego premiera (zwłaszcza te przedwyborcze) w wielu przypadkach okazały się g... warte. Co do e-administracji to oby nie. Póki co PFRON do działania wymaga nie aktualizowania javy (więc muszę mieć jeden komp z javą z przed roku, się hakerzy cieszą), zusowska nowa wersja płatnika ma problemy z prawidłowym pobieraniem certyfikatu, a EWUŚ robi miłe niespodzianki u lekarza (jak to nie mam ubezpieczenia, przecież pracuję od x lat? No system pokazuje, że Pan nie ma, musi Pan to wyjaśnić, a że jest Pan teraz chory to możemy Pana przyjąć za opłatą jeśli Pan chce).
                          • avatar
                           Konto usunięte
                           1
                           TUSK hiPOKRYTO SkOŃCZ , bo się zbliżają wybory to wymyśla bajeczki ahahaha
                           • avatar
                            deseczka
                            1
                            tak wmówmy ludziom, że mają internet dzięki rządowi, a kiedy już wszyscy będą go mieli dowalimy taki podatek od możliwości posiadania szybkiego łącza, że do końca życia nas popamiętają...

                            w końcu trzeba rozwijać podatek radiowo-telewizyjny i iść z duchem czasu
                            skoro płacimy za możliwość odbioru państwowych stacji tv i radio to przez neta też przecież nadają, a przy okazji zmienimy ustawę i prawie już martwy przepis który nie ma odpowiednich sankcji prawnych do odbierania ludziom naliczonych złotóweczek
                            • avatar
                             RafiXll
                             1
                             Rudy niech wyp.. wyjdzie - POLSKA - kraj który stracił suwerenność w momencie wejścia do unii. Kurna zabiorą nam wędzonki....
                             • avatar
                              Vienio43
                              1
                              Obiecywać to rudy umie , chyba jedyna rzecz którą naprawdę potrafi
                              • avatar
                               stalkerpl
                               1
                               w 2007 roku wielu mu uwierzyło ale w 2014r. wierzyc w te brednie to trzeba być idiotą z porażeniem mózgowym, aby w cos takiego uwierzyć
                               • avatar
                                Marucins
                                0
                                Tan oszust i kłamca lepiej niech nic nie obiecuje!

                                W sieci mamy masę materiałów gdzie jego obiecanki cacanki można wsadzić!
                                • avatar
                                 irondick
                                 -1
                                 W mordę to oznacza, że nie będzie... niczego! Rudy kłamie jak fałszywa men.da.
                                 • avatar
                                  Varso
                                  -1
                                  Tylko po co komu do e-administracji 100Mb/s ?
                                  Do wypełnienia formularza , zarejestrowania wizyty itp to 256Kb/s.

                                  Takie kosmiczne transfery to chyba ludzie potrzebują do ściągania gierek i innego dziadostwa z torrentów.
                                  • avatar
                                   jeomax.co.uk
                                   -2
                                   Nie moge.
                                   Poziom komentarzy, w szczegolnosci slownictwa - siegnal dna. Czy administracja nic z tym nie zrobi ? O kulture nalezy dbac - to nie frazes, tylko obowiazek kazdego administratora, dajacemu sie wypowiadac praktycznie kazdemu na swojej stronie.
                                   • avatar
                                    Konto usunięte
                                    -9
                                    Wielkie mi obietnice, już teraz za 70 zł można mieć 100 mb/s a co dopiero za 6 lat
                                    • avatar
                                     maker
                                     -12
                                     ja już dawno mam 300/150 Mbps także te swoje 100 Mbps może Pan premier sobie wsadzić głęboko w ... ;]
                                     • avatar
                                      Diabeu
                                      0
                                      1. Przyspieszymy i wykorzystamy wzrost gospodarczy. 2. Radykalnie podniesiemy płace dla budżetówki, zwiększymy emerytury i renty. 3. Wybudujemy nowoczesną sieć autostrad, dróg ekspresowych, mostów i obwodnic. 4. Zagwarantujemy bezpłatny dostęp do opieki medycznej i zlikwidujemy NFZ. 5. Uprościmy podatki, wprowadzimy podatek liniowy z ulgą prorodzinną, zlikwidujemy 200 opłat urzędowych. 6. Przyśpieszymy budowę stadionów na Euro 2012. 7. Wycofamy wojska z Iraku. 8. Sprawimy, że Polacy z emigracji będą chcieli wracać do domu i inwestować w Polsce. 9. Podniesiemy poziom edukacji i upowszechnimy Internet. 10. Podejmiemy rzeczywistą walkę z korupcją. Polska zasługuje na cud gospodarczy. Donald Tusk, 19 października 2007 r
                                      • avatar
                                       Konto usunięte
                                       0
                                       Rudy oszust

                                       • avatar
                                        Flynn
                                        0
                                        A czego to on już nie obiecywał? Wybory idą! Kiełbasa musi być!

                                        Tak BTW to właśnie po cichu chcą sprzedać państwowe lasy, by samorządom dać kasę na szybką naprawę dróg - ewidentna desperacka walka o głosy.
                                        • avatar
                                         sebastianzola
                                         0
                                         He dobre mi sobie. Słyszałem bajkę, że do 2013 lub 2014 cała Polska miała mieć darmowy internet mobilny wprawdzie nie jakiś superszybki ale zawsze coś. Teraz ma być wszędzie min. 30 MB. W miastach to mają internet nie dość, że szybki to tani. Ja mam 10 MB/ ponad 100zł z dawnej TP dzisiaj Orange. I to jest maksymalna prędkość u mnie. Po drugie to Donald T. chce aby każdy iał dostęp do internetu ponieważ chcą bardziej inwigilować ludzi. Tusk kłamco!