Drony

Polska wyda prawie miliard złotych na "dronową" modernizację armii

przeczytasz w 1 min.

Poznajcie rządowo-prezydencki Narodowy Program Bezzałogowców.

Żołnierz dron
Zdjęcie: AFP/The Telegraph

Silne wojsko, to nowoczesne wojsko. Idąc tym tropem Biuro Bezpieczeństwa Narodowego zapowiedziało, że wkrótce rozpocznie się trzeci etap modernizacji Sił Zbrojnych RP. Jak czytamy w oświadczeniu, będzie on polegać na „technologicznym skoku w sferze informacyjnej i wyposażeniu Wojska Polskiego na szeroką skalę w zinformatyzowane systemy walki i wsparcia”.

W latach 2013-2022, zgodnie z „doktryną Komorowskiego”, poczynione mają być spore unowocześnienia w kwestii obrony powietrznej (z naciskiem na przeciwrakietową), systemów informacyjnych (łączność, rozpoznanie, dowodzenie) oraz mobilności wojsk lądowych. Z tymi działaniami pokryje się także trzecia fala modernizacyjna planowana na lata 2017-2026, której celem jest zinformatyzowanie Wojska Polskiego. Biuro Bezpieczeństwa Narodowego wyznaczyło trzy priorytety – środki cyberobrony, satelitarne technologie bezpieczeństwa oraz bezzałogowe systemy walki i wsparcia.

Przyszłe wojny w dużej mierze rozegrają się prawdopodobnie wirtualnie – dlatego też bardzo ważna jest stabilna i dobrze zabezpieczona sieć. Polacy udowodnili już niedawno, że z tym nie ma u nas problemu. Niemniej jest to działka, w której stanie w miejscu oznacza cofanie się. Z kolei „łączność satelitarna, wykorzystanie satelitów do rozpoznania, monitorowania, kierowania, dowodzenia itp. to podstawowy warunek skutecznego funkcjonowania zinformatyzowanych sił zbrojnych, nasyconych technologiami informatycznymi” – czytamy na stronie Biura.

Najciekawsze zostawiliśmy jednak na koniec. Otóż Prezydent Bronisław Komorowski wraz z Biurem Bezpieczeństwa Narodowego zamierza powołać do życia Narodowy Program Bezzałogowców. Zgodnie z nim wojsko, wojsko ma coraz szerzej wykorzystywać w swoich działaniach całkiem popularne już drony. Dodatkowo z „bezzałogowców” miałaby korzystać także policja i inne służby (między innymi w celu patrolowania). Jak wyliczyła Rzeczpospolita – rocznie Siły Zbrojne RP będą wydawać 800 milionów złotych na drony.

Źródło: BBN, RMF, Rzeczpospolita

Komentarze

59
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  dynamite
  11
  Historia uczy, że kto nie utrzymuje własnej armii będzie utrzymywał cudzą.
  • avatar
   Konto usunięte
   3
   jeśli im się uda zrobić takie cos to będzie rok 2020 a w 2018 USA będzie miała już lepsze drony ... albo Anglicy bo oni dużo graja w COD'a ...

   jak widze ludzie tutaj rozmawiają o wojsku rosji ze nikt z nim nei wygra wiec będę inny jeśli USA polaczy sily z innymi krajami to rozpierdolimy rosje w 2 dni

   tak na serio zyjemy w 21 wieku wiec na pomoc od sojusznika nie trzeba czekac jak w 10 w. 3 miesiące wiec polska może stawiac opor rosji :D z pomocą innych krajów ale może

   można ciekawsze tematy niż bron, czołgi, drony ? ja jakos mam już tego dosyć
   • avatar
    kruk200
    2
    Drony to dobre rozwiązanie. Są znacznie tańsze i mniejsze niż samolot nie wspominając o kosztach szkolenia pilota i obsługi naziemnej. Jeden dron może mieć 4 rakiety Hellfire czyli praktycznie 4 czołgi do piachu.
    • avatar
     Konto usunięte
     2
     Taa 13000 czołgów hahahah liczac razem z tymi utopionymi w bagniskach to pewnie tak. Obecnie posiadają około 3000 czołgów zdolnych do walki z czago każdy z nich jest gorszy od Leoparda 2A5 które posiadamy.. do tego posiadamy prawie 300 szt PT-91 z czego około 200 jest zdolnych do walki.
     • avatar
      Konto usunięte
      1
      Bzdura i tyle! I tak zakup broni choćby nie wiadomo jak nowoczesnej nic nie da, jak zaatakuje nas Rosja, czy inne wrogie państwa! Ten miliard powinien być przeznaczony na zbudowanie bomb atomowych, wodorowych, chemicznych, biologicznych i innych broni masowego rażenia! Tylko wtedy nikt na nie podskoczy!
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       OStatnio POlscy żołnierze zgubili swojego wojskowego drona , którego podobno znaleźiono po kilku dniach , ale jak jest na prawdę tego nie wiadomo :D niestety ale POlska armia to dno i piszę to były żołnierz :)
       • avatar
        ECRYGIGS
        0
        Polska chce kupić około 60 F-35, to dopiero wydatek. Dron jak dron jednego zgubili, a chcą ich więcej.
        • avatar
         jkbrenna
         0
         i jestem pewny, ze produkcje ich jakiemus pol-upadlemu polskiemu przedsiebirstwu powierzy......

         jezeli najlepszy europejski 8 silnikowy eletryczny drone, z mozliwoscia udzwigu 28 kg, bez wyposarzenia okolo 38 tys euro kosztuje, calkowicie wyposarzony z dwa czujniki i termiczna kamere o 100 tyd do kasy prosi( z 40 minutowym lataniem, max wysokosc 8 tys metrow, itd) to, to przxedsiebiorswo, napewno cos podobnego, za 300 tys euro wyprodukuje , bo przeciezx wszyscy wiedza, ze Polak potrafi...wygrywajac dziwnym trafem wszelkie przetargi...

         Aby sie o mozliwosciach tzw " Polakow" , przekonac, wystarczy wzdlusz lini kolejowe, z Bielska do Skoczowa pieszo sie przejsc,o lini Krakow -Myslowice juz nie mowiac...

         Aby, te ciezko zaplcone Drony, tez do cywilnych celi sie nadawaly...
         • avatar
          MalFurion
          -2
          1 mld zlotych na co? Ze przestaną je gubić?:)
          • avatar
           BILI82
           -3
           Wojsko powinno sie usunac a pienaidze urzedasy powinni wziac jak zawsze na swoje potrzeby czy. ukrasc.
           • avatar
            Konto usunięte
            -3
            Po chuj komu to śmieszne wojsko w Polsce, jak ktoś zechce nas podbić to i tak to zrobi...a ta zabawa kosztuje nas miliardy.
            • avatar
             Konto usunięte
             -8
             Dobrych czołgów osły nie maja a dronów im się zachciewa.
             • avatar
              Konto usunięte
              -12
              Pieniądze wyrzucone w błoto. Dziś wojsko w PL prawie że nie istnieje, a ten miliard przeznaczony na ulepszenie jego sytuacji nie sprawi przecież, że przy hipotetycznej napaści takiej Rosji będziemy w stanie skutecznie się obronić.

              Potencjał militarny Polski musiałby zrównać się, lub przewyższyć potencjał owej Rosji, aby skutecznie się obronić. Jest to nie możliwe, chyba, że w PL wybraliby drugiego Hitlera, co by zrobił z tego kraju drugie Hitlerowskie Niemcy.