• benchmark.pl
 • Foto
 • Fotografie z lotów Apollo na Księżyc - kompletna galeria nieprzetworzonych zdjęć
Foto

Fotografie z lotów Apollo na Księżyc - kompletna galeria nieprzetworzonych zdjęć

przeczytasz w 2 min.

Baza 8400 nieprzetworzonych zdjęć wykonanych aparatami Hasselblad przez astronautów misji Apollo - gratka dla miłośników eksploracji Kosmosu.

NASA Księżyc astronauta i flaga USA

NASA udostępniła bazę 8400 zeskanowanych fotografii, jak twierdzi wszystkich jakie zostały wykonane przez astronautów biorących udział w lotach Apollo. Pliki nie zostały w żaden sposób przetworzone po skanowaniu co stanowi niezwykły kąsek dla wszystkich entuzjastów astronautyki i badań Księżyca.

Załogowe misje księżycowe od zawsze budziły wiele kontrowersji. Czy naprawdę miały miejsce? To pytanie zadawali sceptycy przy okazji posiłkując się analizą wykonanych przez astronautów zdjęć. Ich argumenty zbijane były przez ludzi, którzy nie mają wątpliwości co do odwiedzin Księżyca przez ludzi na przełomie lat 60. i 70. XX wieku.

Czy dyskusje rozgorzeją na nowo? Wiele z tych zdjęć znamy już z wcześniejszych publikacji, ale dopiero teraz otrzymaliśmy tak pokaźną bazę plików nie tkniętych przez żadne oprogramowanie do retuszu. Na zdjęciach widoczne są odblaski, które powstały podczas fotografowania przez okna modułu dowodzenia i księżycowego, niedoskonałości kadrów wykonywanych w ograniczonej załogowej przestrzeni modułu dowodzenia i lądownika oraz na powierzchni Księżyca.

Neil Armstrong i Buzz Aldrin
Neil Armstrong i Buzz Aldrin - tych panów dobrze znamy

Lądowanie na Księżycu
Księżycowa flaga i pierwsze małe kroczki

Baza 8400 fotografii znajduje się na serwisie Flickr w galerii Project Apollo Archive. Są to skany oryginalnych klisz z aparatów Hasselblad, które wykonano w rozdzielczości 1800 dpi. Wynikowe pliki mają rozdzielczość, zależnie od skanu, od 6 do około 20 Mpix (przeciętnie 16 Mpix).

Zdjęcia podzielono na oddzielne albumy dla każdej z misji. Brak w nich zdjęć z misji Apollo od 1 do 6 z prostych przyczyn. Apollo 1 zakończyła się tragicznie pożarem i śmiercią załogi (Gus Grissom, Edward H. White oraz Roger B. Charffee) już na wyrzutni. Misje 2 i 3 się nie odbyły, a numerek 4,5 oraz 6 otrzymały testowe loty bezzałogowe.  

Lot na Księżyc

Misja Apollo 7 jest najmniej ciekawa dla żądnych zdjęć Księżyca, gdyż była to misje wokółziemska. Dopiero misja Apollo 8, która jako pierwsza okrążyła Księżyc stanowi źródło tych zdjęć, na które czekamy. Album dla misji Apollo 13 ze względu na problemy jakim musiała stawić czoło załoga, również nie jest bogaty w ciekawe ujęcia.

Albumy dla misji Apollo 11, 12, 14, 15, 16 i ostatniej Apollo 17, zawierają to co nas najbardziej interesuje. Ujęcia z lotu na księżyc, orbity wokółksiężycowej, lądowania i pobytu na Srebrnym Globie. Im późniejsza misja tym pokaźniejsza kolekcja fotografii.

Na Księżycu
Przejażdżka po Srebrnym Globie

Sprzęt do badań
Ciekawe do czego to służyło?

Księżyc z daleka i z bliska
Blisko, coraz bliżej...

Księżyc z bliska
...najbliżej jak się da

Zdjęć jest sporo, część się powtarza i jest mało ciekawa dla laika, ale i tak warto je obejrzeć i skomentować. Nie tylko fotograficzne umiejętności astronautów, ale i całą przygodę jaką był program Apollo. Realizowany w czasach gdy Intel dopiero budował swoją potęgę, komputery były czymś niedostępnym dla przeciętnego śmiertelnika, a umiejętność szybkiego rachowania w głowie nieoceniona.

Źródło: NASA/The Project Apollo Archive

Komentarze

28
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  bizum
  11
  te zdjęcia, na których w tle widać Ziemię są doskonałym dowodem na fabrykację całego tego "lądowania".
  Każdy wie, że Ziemia jest płaska
  Amen
  • avatar
   Kynareth
   4
   W ostatnich latach wykonano zdjęcia, na których widać pozostawiony na Księżycu przez ludzi sprzęt, a także ślady stóp. Gdyby Amerykanie rzeczywiście zmyślili lądowanie na księżycu, to byłoby to bardzo głupie gdyż kiedyś kiedy faktycznie byśmy mieli tam bazy owe kłamstwo wyszło by na jaw i ogromnie zdyskredytowało całe USA.
   • avatar
    Konto usunięte
    2
    ja też tam byłem, serio mówię, naprawdę
    • avatar
     AntySyjon
     0
     Area 51, lepsza niż hollywood XD
     • avatar
      kitamo
      0
      potrafili czlowieka na ksiezyc wyslac a nie mogli zrobic wszystkich kolorowych zdjec ? :D

      swoją drogą dzisiaj pewnie by ze smartphona robili zdjecia :)
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Można jakoś pobrać wszystkie zdjęcia na raz ? Nie widzę tam takiej opcji a chciałbym dodać je do mojej kolekcji
       • avatar
        riddyk
        -3
        NASA zapomniał spakować im statywu, żeby robić zdjęcia z 30 sekund naświetlania. A i tak by się nie trzymał powierzchni księżyca.
        • avatar
         Pejo_
         -6
         Kolejne pseudo "dowody" na to żeby ludzie uwierzyli w lądowanie na księżycu. Gdyby faktycznie Amerykanie wylądowali na księżycu, to do dzisiaj by juz dawno mieli tam swoja baze. Ktory kraj by nie chcial mieć taki prestiż jakim jest własna baza na księżycu ?? Ile krajów na dzień dzisiejszy ma technologie i możliwości by sie znaleźć na księżycu(Amerykanie, Ruski, Chinole, itd...) i coś tam małego zbudować a mimo to, nikt tak sie nie wybiera. Ciekawe czemu, co ??
         • avatar
          tuqra
          -8
          kolejna afera bedzie?
          • avatar
           tuqra
           -8
           kolejna afera będzie?
           • avatar
            kokosnh
            -10
            A gdzie są gwiazdy ?

            Biorę popcorn i czekam na burzę w komentarzach.
            • avatar
             baca1960
             0
             Czy może mi ktoś wytłumaczyć dlaczego na zdjęciach jeśli już pojawia się Ziemia, to jest jakaś mała? W rzeczywistości jej promień jest 4 razy większy niż Księżyca, a więc jej powierzchnia widziana z Księżyca powinna być 16 razy większa niż powierzchnia Księżyca widziana z Ziemi. Po drugie dlaczego nie ma zdjęć robionych na przykład przy świetle odbitym z Ziemi. To dopiero byłyby widoki.