Oprogramowanie

Następne Ubuntu bez GIMPa

przeczytasz w 1 min.

Kolejna odsłona niezwykle popularnej dystrybucji systemu Linux - Ubuntu- zostanie pozbawiona programu GIMP.

Potwierdzeniem tych doniesień wydają się być słowa, które padły na zeszło tygodniowej konferencji Ubuntu Developer Summit. Jeden z przedstawicieli fundacji Canonical, określił opensource'owy edytor grafiki GIMP jako aplikację przeznaczoną dla profesjonalistów, a nie dla domowych użytkowników.

Tę samą tezę potwierdził również twórca aplikacji GIMP - Sven Neumann. Tłumacząc przy tym, iż program jest projektowany głównie pod kątem zastosowań profesjonalnych tj. obróbka grafiki rastrowej.

Wg. podanych informacji w następnym wydaniu systemu Ubuntu 10.04, miejsce kultowego już GIMPa zajmie prawdopodobnie aplikacja F-Spot. Aplikacja oferująca co najwyżej podstawowe funkcje obróbki grafiki.

Jednak mimo tej zmiany, większość użytkowników GIMPa nie powinna czuć się pokrzywdzona, gdyż program jest aplikacją darmową i nic nie stoi na przeszkodzie aby doinstalować go do posiadanego systemu.

Ze strony fundacji Canonical napływają również doniesienia jakoby, projektowana przez nich dystrybucja Ubuntu miała być stopniowo ukierunkowywana na domowych użytkowników. Czy możemy zatem spodziewać się wymiany kolejnych aplikacji?

O tym zapewne przekonamy się dopiero po wydaniu najbliższej wersji testowej systemu.

gimp pod linuxem

Kliknij by powiększyć

Źródło: OS News

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  szawel
  0
  News o skasowaniu języka aramejskiego z domyślnej bazy miałby podobne znaczenie. ;)
  • avatar
   jeomax.co.uk
   0
   Taaak. GIMP to nadal prosty (w obsludze, choc z rozbudowana liczba opcji, ale bez przesady, nie tak jak PS) program do obrobki grafiki, chyba ze w/g Canonical uzytkownicy Ubuntu to maja byc prosci ludzie potrafiacy rysowac jedynie 3 proste linie, nie wiecej....
   Jak chca byc tacy prosci, to niech moze sobie zmienia podstawe z Debiana, albo wyrzuca mozliwosci samodzielnych kompilacji programow (bo to tez za trudne i nie dla uzytkownikow domowych).
   Niedlugo schylenie sie do komputera i wcisniecie przycisku Power bedzie za trudne dla wiekszosci takich uzytkownikow, jak w/w przedstawiciel Canonical...
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    no ale jakby to byl news, że windows bez paint'a to larum bys podniósł :P
    • avatar
     Huntcold99
     0
     Ubuntu będzie pewnie 60+
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      idą drogą windowsa, jaknajprościej, ciekawe czy chcą walczyć o rynek z windosem czy tylko tak na chwile skrzywiło im sie ???
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       po kiego grzyba wydaja nowe ubuntu raz na rok niech dopracują system bardziej i wydają co 3-4 lata, poza tym ubuntu nie jest żadnym konkurentem dla windowsa ze względu że aplikacje spod windowsa nie są na niego dostępne ( zwłaszcza gry). Ubuntu za to miałoby szanse na duży udział w rynku netbooków ale wymagałoby to zupełnie nowej "lekkiej" edycji.