Internet

Nie lubimy zmieniać ustawień przeglądarki

przeczytasz w 2 min.

Według Microsoftuustawienia i opcje dostępne w przeglądarce internetowej schodzą obecnie na dalszy plan. Większość z nas koncentruje się na przeglądaniu stron i nawigacji za pomocą przycisków umieszczonych na tychże stronach.

 Warto przeczytać:
 

Badania, które doprowadziły do takiego wniosku, Microsoft przeprowadził wśród użytkowników poprzedniej wersji Internet Explorera. Uzyskane wyniki przydały się do opracowania idealnego, według Microsoftu, interfejsu nowej edycji przeglądarki.

Wiele współczesnych stron wyposażono w wewnętrzną nawigację, a więc na przykład takie przyciski jak „podziel się” ze znajomymi na Facebooku czy Twitterze, które wcześniej musiała posiadać sama przeglądarka. Obecnie przeważająca część użytkowników korzysta tylko z kilku najważniejszych przycisków i funkcji w samej przeglądarce. Niechętnie zmieniamy ustawienia interfejsu w przeglądarkach internetowych, a zamiast przycisków w interfejsie przeglądarki wolimy wykorzystywać te, które pozwalają na interakcję w ramach otwartej już witryny. 


71% ankietowanych używa przycisku „Wstecz”, a 69% korzysta stale z paska adresowego. Tylko jeden na sześciu użytkowników przeglądarki korzysta z dodatkowego pola wyszukiwania. Pasek Ulubionych (Favorites) to narzędzie wykorzystywane jedynie przez 4,4%osób.(wyniki dla grupy użytkowników IE8)


W nowej wersji Internet Explorer 9 najważniejszy według Internautów przycisk „Wstecz” został powiększony, w stosunku do innych, a pasek adresu jest jednocześnie paskiem wyszukiwarki.  Zmniejszono liczbę przycisków nawigacyjnych i zmieniono też sposób zarządzania kartami. Pasek kart w Internet Explorer 9 został połączony z paskiem adresu. Taką decyzję podjęto, gdyż aż 97% internautów używa nie więcej niż pięciu kart w jednym oknie przeglądarki, a 90% nigdy nie miało otwartych na raz więcej niż osiem stron. Tak więc w większości przypadków oddzielne miejsce przeznaczone na karty najczęściej nie jest zapełnione.

"Opinie Internautów i wyniki badań były i są dla nas bardzo ważne" - mówi Patryk Góralowski z firmy Microsoft."Według naszych badań 57% czasu przy komputerze spędzamy właśnie na przeglądaniu sieci. Najważniejsza jest dla nas wtedy informacja i usługi, z których tam korzystamy, oraz szybkość poruszania się między nimi. Tylko nieliczni z nas chcą mieć możliwość zmiany domyślnej konfiguracji przeglądarki. Te wszystkie wnioski uwzględniliśmy przygotowując naszą nową przeglądarkę Internet Explorer 9 beta i sądząc po jej bardzo dobrym przyjęciu, był to dobry krok."


64% sytuacji, w których wykorzystywane są przyciski przeglądarki, dotyczy przeglądania strony. Tylko w niecałym procencie przypadków korzystamy z przycisków, aby zmienić ustawienia


Użytkownicy zdradzają także nikłe zainteresowanie narzędziem paska Ulubionych - 54% użytkowników ma dwie lub mniej ulubionych stron zapisanych w pasku (przypominamy, że dwie strony są sugerowane), a 99% nie ma żadnych folderów na ulubione strony. Najczęściej używanym poleceniem jest Centrum Ulubionych, a następnie przycisk „Strona główna” (13%). Również narzędzia nawigacyjne i pasek stanu nie są zbyt popularne - użytkownicy najczęściej korzystają z możliwości zmiany powiększania strony (1,6 %), co w Internet Explorer 9 dostępne jest w  Narzędziach, a także poprzez skróty klawiszowe.
 


Z tych też powodów pasek „Ulubionych”, narzędzi nawigacyjnych i stanu w Internet Explorerze 9 są domyślnie ukryte, czego efektem jest bardzo minimalistyczny interfejs przeglądarki.
 

Źródło: Microsoft

Polecamy artykuły:  
Przegląd rynku: obudowy PC
5 x SSD i 1 x HDD - praktyczne testy dysków
100 porad do Windows 7

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  b4rt3k
  0
  w chwili czytania tego newsa mam otwarte 50 kart w Chrome i u mnie to normalna
  czesc stron zostawiam do np przeczytania na pozniej
  w chrome powyzej 50 kart robi sie nieciekawie bo znikaja loga kart i nic juz nie da rady znalezc
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   ciekawe jakie wyniki by wyszly jakby takie "badania" przeprowadzili w operze czy chrome ;)
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    to badanie to parodia, bowiem żaden szanujący się użytkownik przy zdrowych zmysłach nie korzysta z IE z prostego powodu (IE jest dobry ale nie na tyle by go używać) a ci co radzą sobie z zainstalowaniem każdej innej przeglądarki są na tyle rozgarnięci, że potrafią korzystać z wielu dobrodziejstw jakie daje im przeglądarka :)
    • avatar
     Gasek
     0
     Ja jaki tylko program bym nie dorwał, uwielbiam grzebać w opcjach i zawsze konfiguruje do własnych potrzeb, a mój chrome ma kilkadziesiąt "ulubionych" :)
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      "wyniki dla grupy użytkowników IE8" - idąc za tą "rekomendacją" IE nigdy nie wyrośnie z poprzedniego wieku.
      Nie wyobrażam sobie niedostosowanego wyglądu, myszki bez wstecz/naprzód, oraz kopiuj/wklej, otwierania strony na nowej karcie inaczej niż przez środkowy przycisk myszki.
      Z drugiej strony wiem, że są ludzie którzy się cieszą, bo zrobili skrót na pulpicie... Ale to łatwo wytłumaczyć, przecież komputery jako standard w domu to są zwykle od 5-20 lat, więc krótko.

      Inna sprawa - nie czytałem w życiu żadnego PORZĄDNEGO poradnika o tym jak ułatwić sobie życie. Zresztą takie jak ułatwić sobie w ogóle życie, to też popularnością się nie cieszą ;]
      • avatar
       leoxxx
       0
       "pasek adresu jest jednocześnie paskiem wyszukiwarki" Czeka nas rewolucja na niespotykaną skalę.... yyyy szkoda, że ja już dawno z tego korzystam ^^

       Mam wrażenie, że do tych wniosków Google doszło już bardzo dawno :D
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Ja też używam tylko kilku najważniejszych funkcji. Akurat w przypadku przeglądarek nie lubię wielu bajerów :)