Ciekawostki

Polacy apelują o przejrzystość w ZAiKS-ie - miesiąc akcji „Nie płacę za pałace”

przeczytasz w 1 min.

Pod apelem o podjęcie działań w celu weryfikacji zasad funkcjonowania ZAiKS podpisało się już ponad 13 tysięcy Polaków.

nieplacezapalace

Miesiąc temu wystartowała społeczna akcja przeciwko Związkowi Autorów i Kompozytorów Scenicznych (ZAiKS) – „Nie płacę za pałace”. Powody były co najmniej dwa: pojawienie się pomysłu opodatkowania smartfonów i tabletów oraz brak przejrzystości systemu funkcjonowania tego stowarzyszenia. 

Stworzona została petycja skierowana do polityków, będąca apelem o podjęcie działań w celu weryfikacji zasad funkcjonowania ZAiKS i wdrożenia zmian porządkujących system działalności tej organizacji. Organizatorzy pochwalili się, że w ciągu pierwszych 24 godzin trwania akcji pod petycją tą podpisało się już ponad 4,5 tysiąca Polaków. Obecnie liczba ta wynosi już niemal 13,5 tysiąca.

„Zaangażowanie ludzi w akcję przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Wymiernym efektem są tysiące podpisów pod petycją, ale też setki wiadomości na naszej skrzynce mailowej. Otrzymujemy od ludzi słowa uznania, ale co cieszy jeszcze bardziej: propozycje wsparcia  – np. przez rozdawanie petycji, czy rozwieszanie plakatów itd.” – tłumaczy Michał Kanownik z ZIPSEE, koordynator kampanii.

Oprócz niejasnych zasad funkcjonowania organizacji ZAiKS, na czym najbardziej tracą sami artyści, powodem rozpoczęcia akcji „Nie płacę za pałace” jest też pomysł rozszerzenia „czystych nośników” objętych opłatą o smartfony i tablety. W wyniku tego działania ceny tych urządzeń najpewniej by wzrosły. Nieco więcej na ten temat przeczytacie w naszych ubiegłorocznych artykułach:

Jednym z najgłośniejszych protestów przeciwko polityce organizacji był bez wątpienia ten Marcina Węgrzynowskiego – fryzjera, który „ogolił ZAiKS”, odmawiając płacenia tantiem za słuchanie radia w swoim zakładzie. Został on zresztą twarzą akcji „Nie płacę za pałace”. Teraz dołączyli się do niego reprezentanci Parlamentu Studentów oraz fryzjerzy z Ogólnopolskiej Komisji Fryzjersko-Kosmetycznej Rzemiosła Polskiego. Do akcji zaangażowanych zostało 40 tys. należących do Rzemiosła salonów.

Jeśli zgadzacie się z organizatorami akcji i chcecie złożyć swój podpis pod petycją, zapraszamy na oficjalną stronę „Nie płacę za pałace”.

Źródło: ZIPSEE, nieplacezapalace

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  29
  ZAiKS - kolejna Polska mafia, którą musimy sponsorować...
  • avatar
   Konto usunięte
   11
   ci polscy pseudo artyści próbują ciągnąć kasę z zwykłych ludzi a sami mają jej nadmiar i po chcą pobierać opłaty jak ja polskiej muzyki nie słucham i nie będę płacił jak tego nie używam
   • avatar
    Konto usunięte
    9
    A Zaiks ma w D polaków i koło CH im latają te protesty. I tak będzie dar kasę jak darł a może nawet wprowadzi dodatkowe opłaty. Bo Zaiks to świnie, bez mózgu i honoru.
    • avatar
     jkbrenna
     1
     problem tych darmozjadow, nie tylko polskim problemem jest, stosuje sie 200 lat stare regoly aby pewna ilosc ludzi napasic...Mozart aby 20 talerow ZAROBIC potrzebowal 2 tygodnie ,a teraz ci co mu nawet mu do stop nie dorastaja ,chca za nic juz pieniadze miec,,,prawo patentowe po 20 latach wygasa, a ci chca nie tylko dla siebie, ale tez dla swoich potomkow jakies tam zaplaty chciec...
     Zrobili sie bogaci dzi3ekujac wplywa z reklam i TV,i to im powinno wystarczyc, bo my kupuja niewazne jaki towar, musimy im bezsposrednio placic...
     • avatar
      Konto usunięte
      -1
      ]Zdecydownym kupować tanio polecam stronke:
      www.make.my/aukcje
      Mega okazje, licytacje za grosze :D :D
      • avatar
       stalkerpl
       -16
       ja o nic nie apeluje, powinni o 100% podnieść należności i ściagać kase nie bacząc na płacz dzieci, niepodoba się wyjedz stąd