Internet

Niewidomi „zobaczą” Facebooka dzięki ATT

przeczytasz w 1 min.

Sztuczna inteligencja, rozpoznawanie obiektów i generowanie mowy - oto narzędzia, dzięki którym niewidomi doświadczą Facebooka w pełniejszy sposób.

Facebook ATT

Popularność serwisów społecznościowych, takich jak Facebook, a przede wszystkim: Instagram i Snapchat, jasno daje do zrozumienia, że lubimy i chcemy coraz częściej komunikować się za pomocą zdjęć. 

Każdego dnia przez aplikacje należące do Marka Zuckerberga (Facebook, Messenger, Instagram i WhatsApp) przewijają się ponad 2 miliardy zdjęć. To powoduje jednak poważne wykluczenie i zmniejszenie dostępności serwisów dla osób niewidomych i słabowidzących, których na świecie jest około 300 milionów. Właśnie z myślą o nich powstało ATT.

ATT (skrót od Automatic Alternative Text) to stworzone przez zespół The Facebook Accessibility Team narzędzie, które automatycznie generuje opis zdjęcia, wykorzystując w tym celu rozwijaną od lat technologię rozpoznawania obiektów. Jak to działa? Narzędzie analizuje obraz i próbuje wychwycić co konkretnie się na nim znajduje. Następnie generator mowy „czyta” wyniki w przystępny dla użytkownika sposób. 

Na razie funkcja została wprowadzona do aplikacji przeznaczonej na system iOS i dostępna jest wyłącznie w języku angielskim. Zespół pracuje jednak ponoć w pocie czoła nad rozwojem narzędzia, by mogło one trafić do jak największej liczby użytkowników, na innych platformach i posługujących się innym językiem.

Źródło: Facebook Newsroom

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  3
  Skąd niewidomy może wiedzieć jak wyglądają góry, okulary, uśmiech i niebo?
  • avatar
   Snack3rS7X
   3
   Myślę, że fuckbook to ostatnia rzecz jaką by chcieli ujrzeć...