Telefony

Nokia może zwolnić nawet 6 tys. osób

przeczytasz w 1 min.

Firma Nokia szykuje się do masowych zwolnień pracowników, głównie z działów badawczo-rozwojowych które do tej pory zajmowały się rozwojem systemu Symbian. Prace może stracić nawet 6 tys. zatrudnionych - tak przynajmniej twierdzi serwis Bloomberg.

Jak się okazuje czekające fiński koncern zmiany, mogą być tragiczne w skutkach dla wielu jej pracowników. Jak się bowiem wynika na skutek powolnego zaprzestawania prac nad systemem Symbian i jego powolnym uśmiercaniu oraz dzięki umowie zawartej z Microsoftem na mocy której Nokia będzie produkowała smartphony wyposażone w system Windows 7 Phone - Nokie może czekać największa od 20 lat redukcja zatrudnienia.

Warto przeczytać:
Nokia po raz drugi uwalnia kod Symbiana

Spośród 21 tys. zatrudnionych pracowników prace może stracić nawet 6 tys. Największe cięcia w etatach miały by nawiedzić dział badawczo-rozwojowy z którym może pożegnać się nawet 38% pracowników. Nieoficjalnie mówi się, że z pracą pożegnają się osoby odpowiedzialne dotychczas za rozwój systemu Symbian.

W lutym obecny prezes fińskiej Nokii - Stephen Elop zapowiedział konieczność zwolnień dużej liczby pracowników do 2013 roku, na skutek nawiązania bliskiej współpracy z Microsoftem. Jak się okazuje w zwolnieniach nie przeszkodził nawet ostatni bunt części akcjonariuszy koncernu. Według raportów Bloomberga, Nokia na badania i ich rozwój wydanie więcej niż smartphonowy gigant jakim jest firma Apple. Dla porównaniu firma z "nadgryzionym" jabłuszkiem wydaje na badania 1,78 mld dolarów, natomiast Nokia aż 4,3 mld dolarów.

Źródło: Bloomberg, DP

Polecamy artykuły:  
Najlepsze karty graficzne – kwiecień 2011
AMD Radeon 6790 - lepszy niż GeForce GTX 550 Ti
Samsung Galaxy Ace - prawdziwy as w klasie średniej?

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  mutissj
  0
  ja tam wolałbym symbiana
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Trochę szkoda tych osób, ale uważam że to słuszne posunięcie. Symbian umarł już dawno temu. Nie wiem co te osoby robiły przez tyle czasu skoro niemal wszyscy ich wyprzedzili. Jeśli ten producent ma się podnieść, to musi zacząć inwestować w to co ma przyszłość.
   • avatar
    dzumms
    0
    koniec Nokii :D
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Autor newsa chyba był zmęczony, gdy go pisał ;)
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      np. ...za rozwój systemu systemu Symbian. :)
      • avatar
       Kropeczka
       0
       jak 6 tys. ludzi ma wymyślić coś co da się złożyć w całość ?
       Mam na myśli pion badawczy ?
       o 4 tys za dużo, przy 2 można naprawdę pomyśleć o ekstra premiach - a każdy pracuje dla kasy, a i z jechać z kosztami poniżej 2 mld USD.

       Ilość nigdy się nie przekłada na jakość, np 500 tys polskich urzędników i co jakie wrażenia po kontakcie z urzędem ?
       Czy np. ilość radnych w L.A. a w Warszawie - możecie zgadywać ile x większe jest L.A. a ile xx więcej radnych ma Warszawa ;P
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Jak to Ktoś ładnie wyżej napisał ... Nokia się właśnie na naszych oczach kończy. M$ też nie ma pomysłu na mobilne urządzenia, więć taka współpraca jak na razie to nic ciekawego.