Systemy operacyjne

Nokia tłumaczy się z systemu MeeGo w N9

przeczytasz w 2 min.

Nokiajakiś czas temu była na rozdrożu, obrała jednak ścieżkę wydeptaną przez Microsofti zamierza nią twardo podążać do samego końca. Przynajmniej tak można streścić w kilku słowach stanowisko CEO Nokii, Stephena Elopa.

Prezes Nokii musiał się wypowiedzieć ponieważ w sieci pojawiło się wiele sprzecznych informacji. Na początku roku fiński gigant komórkowy zawiązał bliską współpracę z firmą z Redmond, której owocem będzie wykorzystanie systemu Windows Phone 7 w najnowszych smartfonach Nokia. Ciągle czekamy na urządzenia o kodowej nazwie 'Sea Ray', które mają pojawić się pod koniec tego roku z WP7. Problemem jest tylko, że do sieci trafiły informacje na temat Nokii N9z systemem MeeGo, oraz Nokii N5 z Symbianem Anna.

O tym drugim nie wiadomo zbyt wiele, w przeciwieństwie do smartfona z zainstalowanym systemem Linux. Ostatnio podawaliśmy pierwsze informacje dotyczące smartfona Nokia N9. Jednak reakcja użytkowników i redaktorów serwisów dt. mobilnych technologii zaskoczyła chyba nawet samą Nokie. Znaczna większość wypowiada się bardzo pozytywnie na temat N9i ciągle pojawiają się pytania „jak Nokia mogło zrezygnować z MeeGo bez obserwacji reakcji rynku na nowy system”. Pojawiły się nawet głosy, że fiński producent może wrócić do tego systemu i wydawać telefony zarówno z MeeGojak i WP7.
 

Smartfon Nokia N9
 

Spekulacje te jednoznacznie uciąłStephen Elop, CEO Nokii, w jednym z ostatnich wywiadów. Prezes giganta komórkowego poinformował, że firma zapoznała się z pozytywnymi opiniami na temat smartfona Nokia N9systemu MeeGo i firmie bardzo zależy na zdaniu jej klientów. Niestety powrót do systemy tworzonego wspólnie z Intelem nie jest możliwy i nigdy nie nastąpi, niezależnie od sukcesu jaki odniesie N9. Telefon trafia do sprzedaży ponieważ był tworzony przed decyzją o nawiązaniu współpracy z Microsoftem, a firma nie chciała kasować projektu. Naprawdę szkoda bo prostota i przejrzystość MeeGo jak widać przypadła do gustu.

Elop zaznaczył jednocześnie, że firma robi wszystko by nadchodzące telefony z systemem Windows Phone 7 przypadły do gustu klientom. Podobno odbyły się już rozmowy z operatorami komórkowymi oraz grupami testowymi i odzew na telefony Nokii z systemem WP7 jest bardzo pozytywny. Firma ma nadzieję, że urządzenia te odniosą sukces na rynku i pozwolą na równą walkę zarówno z produktami Apple jak i telefonami z Androidem.

Z jednej strony smuci fakt, że Nokia nawet w obliczu potencjalnego sukcesu smartfona Nokia N9 z MeeGo nie zamierza dalej wspierać systemu, z drugiej cieszy fakt, że trwają wzmożone prace nad smartfonami z WP7. Smutno patrzyło się na Nokię, która z lidera rynku, stałą się graczem, który praktycznie przestał się liczyć na rynku smartfonów.


Więcej o Nokii:

Źródło: Hot Hardware

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  1
  Elop = wtyczka MS i kompletna katastrofa dla Nokii.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Czekam, czekam na WP7. Jakiś konkurent dla androida, który nie potrzebuje twoich danych.

   A i jak ktoś ma coś debilnego do odpowiedzi w tej kwestii to lepiej żeby się wstrzymał.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    "Prezes giganta komórkowego poinformował, że firma zapoznała się z pozytywnymi opiniami na temat smartfona Nokia N9 i systemu MeeGo i firmie bardzo zależy na zdaniu jej klientów. Niestety powrót do systemy tworzonego wspólnie z Intelem nie jest możliwy i nigdy nie nastąpi, niezależnie od sukcesu jaki odniesie N9." - po prostu nie wierze w to co czytam.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Czy ktoś z fanów systemu MeeGo mógłby podać, w czym ten system jest taki super i miałby pomóc w odniesieniu sukcesu firmie Nokia? Przyznam się iż wgrałem go na N900 jakiś czas temu i... natychmiast wywaliłem. Ani to ładne, ani funkcjonalne. Osobiście po stokroć bardziej podoba mi się Maemo.
     Jeżeli ktoś zna ciekawe strony, materiały dot. MeeGo i jego zajefajności proszę się podzielić - chętnie zweryfikuję swój pogląd.
     Pozdrawiam
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Oba sa OK. MeeGo bardziej przypomina mi XP, a Maemo 7. Kwestia gustu czy stawiasz na oczedna funkcjonalnosc czy na bajeranckie wodotryski.
      • avatar
       Damian Szymański
       0
       MeeGo to bardzo udany system, w dodatku w pełni bazujący na Linuksie a nie jak Android wyłącznie na jego jądrze. MeeGo to przyszłość smartphonów i być może tabletów. Potrzeba mu jedynie wsparcia ze strony producentów oprogramowania, ale patrząc na to, że za systemem stoi Intel to jestem przekonany, że wsparcia mu nie zabraknie. Taki system to znacznie więcej aplikacji niż w przypadku Androida czy WM7. Bo jak wiemy oprócz appsów stworzonych przez deweloperów system jako dystro linuksa posiada możliwość odpalania appsów pisanych bezpośrednio pod linuksa.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Mam obecnie Nokie i gorszego telefonu nie miałem dawno, wiesza się toto, wycisza się samo nie słychać jak ktoś dzwoni, czas rozmów jest nieprecyzyjny raz pokazuje dobrze a innym razem pokarze 3 sek rozmowy jako 3 minuty

        szajs
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Zapalmy Nokii świeczkę.

         [*]
         • avatar
          Error_Demon
          0
          Nokia jest jak Saab, kochasz albo nienawidzisz.
          • avatar
           Raider0001
           0
           Sytuacja wygląda tak na rynku:
           iOS- duży sukces i duża klapa, odpala tylko na produktach apple
           Symbian- martwy, nigdy nie rozwijany na poważnie poza telefonem brakowało aplikacji, marketów, gier!! np ostatnia próba wskrzeszenia gier które nie wykorzystywały nawet GPU...
           Android- kopia iOS ale bez jego minusa, wyskoczyli z tym w odpowiednim czasie więc sukces gwarantowany byle producenci zabrali się za naprawianie błędów softu w telefonach - kwestia czasu!
           MeeGo- trochę za późno...
           Win7- może kiedyś MS skończy go pisać i doda więcej języków niż 5 !?!

           Nie dajcie się nabić w balona, znacie już jedyną słuszną drogę.