Ciekawostki

LTE na Księżycu - misja dla Nokii

przeczytasz w 1 min.

Sieć 4G na Księżycu – oto najnowszy projekt Nokii finansowany przez NASA. To dobra wiadomość dla wszystkich świadomych znaczenia misji kosmicznych, … ale też pewnie frustrująca dla tych, którzy wciąż nie doczekali się LTE w swojej okolicy.

Nokia wprowadzi łączność 4G na Księżycu

Technologia poszła naprzód i zwiększyły się też oczekiwania. Rozwiązania komunikacyjne, z jakich korzystano podczas pierwszych załogowych misji na Księżyc, to dziś zdecydowanie za mało. Nokia otrzyma nieco ponad 14 milionów dolarów, aby na powierzchni naszego naturalnego satelity mogła pojawić się sieć 4G (LTE). Zanim powstanie infrastruktura, technologia będzie musiała zostać oczywiście przeprojektowana w taki sposób, by odpowiadać księżycowemu środowisku. 

NASA planuje powrót na Księżyc w 2024 roku, a cztery lata później chce tam mieć konkretną bazę. To zaś jest tylko jedna z wielu inwestycji w technologie, dzięki którym astronauci, łaziki, lądowniki i inne elementy misji będą mogły się ze sobą bezproblemowo (to znaczy szybko i niezawodnie) komunikować. Amerykańska agencja planuje wydać na ten cel około 370 milionów dolarów, a wśród odbiorców znajdują się między innymi SpaceX i United Launch Alliance.

Nokia chciała to zrobić już wcześniej

Dla Nokii może to nie być szczególnie trudne zadanie, bo ma już w tym zakresie pewne doświadczenie. Warto przypomnieć, że dwa lata temu Finowie nawiązali współpracę z operatorem sieci Vodafone, której owocem miała być sieć LTE w miejscu lądowania misji Apollo 17. Ten projekt nigdy nie wystartował, ale można się domyślać, że jakiś research był już prowadzony. Dodajmy, że oprócz wydajności i niezawodności priorytetami mają być: energooszczędność i kompleksowość. 

Źródło: CNN, Mashable, Gizmochina, Engadget, Nokia, informacja własna

Czytaj dalej o kosmicznych ciekawostkach: 

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kalkulatorek
  4
  Telefony już im nie idą, to może to. O ile jak w przypadku długopisu działającego w stanie nieważkości nie wejdą rosjanie z jakąś nową odmianą ołówka....
  • avatar
   MaNiAc
   -2
   Nokia na księżycu LOL B I G LOL, w polsce nie radzą sobie z modułami przy 3G oraz 4G (awarie za awarią super modułów od Noki) a już się pchają z tym śmieciem na księżyc.
   • avatar
    Konto usunięte
    -3
    A to repitalisńscy satanistyczni faszyści na księżycu mają słaby internet czy jak?
    Dla nich smartfony i GSM to jak dla nas lampy naftowe.
    To jedynie ciąg dalszy NASA szopki wmawiającej ludziom że z miliardów galaktyk i nieskończonych pierdyliaród planet życie istnieje tylko na Ziemi.

    Ludzie Dżizas Krajstes, jak można być tak zadufanym w swoim ego żeby kupić tak absurdalną ściemę...
    • avatar
     Wenezo
     0
     Jaka to Nokia jak to Microsoft

     Witaj!

     Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
     Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

     Połącz konto już teraz.

     Zaloguj przez 1Login