• benchmark.pl
 • newsy
 • Norton Cybercrime Report 2012: 7,2 mln Polaków padło ofiarami cyberprzestępczości

Norton Cybercrime Report 2012: 7,2 mln Polaków padło ofiarami cyberprzestępczości

przeczytasz w 1 min.

Raport Norton również z Polski

norton cybercrime report 2012 symantec raport cyberprzestępczość

W Warszawie odbyła się konferencja prasowa omawiająca wyniki badań dotyczących cyberprzestępczości na świecie i w poszczególnych państwach w tym i również w Polsce. Raport Norton Cybercrime Report 2012 dostarczył nieco zaskakujących informacji.

Z raportu wynika, że w ostatnich 12 miesiącach z przestępstwami w internecie zetknęła się niemalże połowa wszystkich dorosłych użytkowników globalnej sieci. Według wskazań firmy Symantec, ich liczba wynosi 556 milionów, co z całą pewnością dowodzi, że internet do bezpiecznych miejsc nie należy.

Jak wypadła Polska na tle globu? Adekwatnie do liczby użytkowników internetu. Jak się okazuje w naszym kraju ofiarami cyberprzestępców padło niecałe 40% użytkowników internetu, co przełożyło się na liczbę 7,2 mln osób. Według analiz w ostatnich 12 miesiącach, przestępcy internetowi w Polsce zainkasowali łącznie 4,8 miliarda złotych, co przekłada się średnio na straty pojedynczej ofiary w sumie 672 złote.

Zaś w skali globu odnotowano średnią stratę w wysokości 179 dolarów, a przestępcy internetowi zdobyli łącznie 110 miliardów dolarów. Jeśli wierzyć surowym statystykom w globalnej sieci ofiarą cyberprzestępców pada w każdej sekundzie 18 internautów, co przekłada się na 1,5 mln osób dziennie.

Według raportu internetowi przestępcy coraz częściej atakują internautów za pośrednictwem różnego rodzaju urządzeń mobilnych, ich nagły wzrost sprzedaży pociągnął za sobą również wzrost przestępczości. Około 34% użytkowników urządzeń mobilnych w Polsce i 31% na świecie, padło ofiarami próby oszustwa w postaci wiadomości tekstowej z linkiem czy poleceniem wybrania numeru.

Również i portale społecznościowe według najnowszego raportu firmy Symantec, są siedliskiem cyberprzestępczości. Około 39% internautów odwiedzających portale społecznościowe typu Facebook, Twitter, Google+, MySpace, itp. padło za ich pośrednictwem ofiarami cyberprzestępców.

Według badania świadomość użytkowników odnośnie niebezpieczeństw czyhających na nich w sieci wewnątrz portali społecznościowych, jest na wysokim poziomie i wynosi około 75%. Jednak tylko 44% w skali globu stosuje metody ochronne.

Pełna treść raportu dostępna na stronach Symantec. Co sądzicie o jego wynikach?

Źródło: Symantec, inf. prasowa, freakingnews

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  hex3n
  13
  Mówi się że Polska w ostatnich latach jest w czołówce jeśli chodzi o ilość prób jak też udanych ataków. Ja osobiście nie doświadczyłem tego, ale kilka lat temu mieszkając w Anglii pobrano z mojego konta bankowego 400 funtów bez mojej wiedzy. Gdy poszedłem to zgłosić do banku, miła pani powiedziała mi że jeszcze tego samego dnia pieniądze wrócą na moje konto, dała mi też specjalny formularz informując że padłem ofiarą nielegalnego wykorzystania moich danych osobowych, formularz mogłem wypełnić i zanieść na policję w celu namierzenia osoby za to odpowiedzialnej. Myślę że gdyby doszło do takiej samej sytuacji w Polsce to bank nie chciał by mi tej kasy oddać i nie pomógł by mi w jej odzyskaniu. Morał jest taki że: Zanim zaczniemy się barykadować w Internecie, to najpierw naprawmy nasz chory "SYSTEM" jaki działa w tym kraju od czasów Gierka, bo go zabezpieczyć ani uaktualnić się nie da, on jest po prostu do wymiany...
  • avatar
   .Alx.
   3
   Rozdmuchiwanie NIEISTNIEJĄCEGO problemu do poziomu histerii !

   Tego typu artykułów zamieszcza się całe mnóstwo ! To nic innego jak ukryta reklama programów antywirusowych !

   ...Owszem cyberprzestępczość jest faktem, ale w większości przypadków gubi nas nie brak oprogramowania antywirusowego, lecz własna naiwność i głupota. Na to żaden antywirus nie pomoże.
   • avatar
    michael85
    3
    Cyberprzestępcy oszukali 7.2 mln Polaków. Tusk zawstydził cyberprzestępców oszukał 40 mln.
    • avatar
     StartX_pl
     2
     Ostatnio w reklamie kremu usłyszałem, że 90% kobiet go poleca, czyli 9 na 10. Zapytałem 20 kobiet co o tym sądzi, mówią, że nie słyszały o takim produkcie.

     7.2 miliona to gdzieś co trzeci dorosły internauta, wszyscy znajomi korzystają z internetu, ale nie słyszałem od nich, żeby padli ofiarą przestępstwa.

     Tak jak wyżej, wystarczy zdrowy rozsądek, łatwiej w gębę zarobić na ulicy niż być ofiarą w sieci.
     • avatar
      Dragonik
      0
      A jak ktoś nie umie korzystać to kabelek odłączyć i po problemie
      • avatar
       RexRX
       0
       Dość dużo osób nie umie dobrze się zabezpieczyć przed wejściem do internetu.
       • avatar
        erte0
        0
        Urabiają nas przed wprowadzeniem Clean IT