Ciekawostki

Rosyjski prywatny jacht podejrzany o przecinanie światłowodów na Bałtyku

przeczytasz w 1 min.

Ostatnie wydarzenia na Ukrainie nie napawają optymizmem. Wygląda jednak na to, że działania nie muszą ograniczać się tylko do wchodu Europy – jeden z rosyjskich jachtów jest podejrzany o przecinanie światłowodów na Bałtyku.

Rosyjski jacht oskarżony o przecinanie światłowodów

Chodzi o luksusowy jacht Ragnar, który w ubiegły czwartek przypłynął do portu w norweskim Narwiku. Właścicielem jest łodzi były oficer KGB i przyjaciel Władimira Putina, Władimir Strzalkowski.

Na pokładzie interweniowała policja, Straż Przybrzeżna i Służba Celna, ale według gazety Fremover cała operacja miała raczej charakter kontrolny, jak w przypadku innych środków transportu przybywających spoza strefy Schengen i przebiegła bez problemów.

Jacht Ragnar

Pewne obawy budzi jednak fakt, iż jacht dysponuje miniaturową łodzią podwodną (co nie jest specjalnym zaskoczeniem przy takich jachtach) i na początku stycznia w tym rejonie uszkodzono jeden z kabli światłowodowych. Niektórzy zarzucają akcję dywersyjną, w której celem jest paraliż infrastruktury sieciowej.

Oczywiście, podwodne kable światłowodowe często ulegają przypadkowym awariom. Czasami uszkodzenia wynikają też ze sprzętu rybackiego czy kotwicy łodzi. W tym przypadku mogło być jednak inaczej - Norweska Służba Wywiadowcza (NIS) już jakiś czas temu potwierdziła, że Rosja rozwija zdolność do niszczenia podwodnych kabli i rurociągów. 

Źródło: NRK, Explorers Web, Twitter @ Truls Meland

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  pawluto
  -1
  Polska jako zabezpieczenie powinna mieć wycelowane rakiety w rurociąg po dnie bałtyku...
  Agresja na Polskę i od razu pierwszy cel to rurociąg NordStream...
  Tak ze strony Niemiec jak z Rosji...Proste i skuteczne.
  • avatar
   DelianoCarl
   -1
   I dlaczego jeszcze nie został wykonany wyrok? - kula w tył głowy i koniec tematu.
   • avatar
    pawelkorolko
    -1
    Z ramienia "Fundacji Pomoc Opiekunom" pomagam opiekunom dorosłych osób niepełnosprawnych uzyskać Świadczenie Pielęgnacyjne w wysokości 2119 zł./m-c zamiast 620 zł. (gdy taki zasiłek pobierają). Jeśli znasz Takie osoby - przekaż Im mój numer telefonu. Zapraszam do kontaktu: 602 799 853
    • avatar
     Hotohori1984
     -3
     Jakim Bałtyku. Narwik leży nad morzem Norweskim.
     "Narwik – norweskie miasto i gmina leżąca w regionie Nordland. Narwik jest 29. norweską gminą pod względem powierzchni. Miasto o charakterze portowym położone jest ok. 240 km za kołem polarnym nad Morzem Norweskim na wybrzeżu Ofotfjordu; ponad 19 tys. mieszkańców."

     Nie dość że walicie clickbaitami na lewo i prawo to jeszcze błędy w nagłówku newsa.
     Proszę poprawcie to.
     • avatar
      Konto usunięte
      -13
      Podobno na na morzu "Mare Imbrium" też przeciął kilka.
      • avatar
       stalkerpl
       0
       co to za wiadomość z d..y, "dysponuje miniaturową łodzią podwodną (co nie jest specjalnym zaskoczeniem przy takich jachtach)"