• benchmark.pl
 • Ciekawostki
 • Lokale zamknięte, bo kasy nie działają - wejście w rok 2020 niełatwe dla setek firm w Polsce
Ciekawostki

Lokale zamknięte, bo kasy nie działają - wejście w rok 2020 niełatwe dla setek firm w Polsce

przeczytasz w 1 min.

Przejście z roku 2019 na 2020 dla wielu z was mogło być ciężkie, ale prawdziwy problem miały i mają setki firm, które od rana nie są w stanie realizować płatności. Wszystkiemu winny jest drobny błąd w urządzeniu – drukarce fiskalnej marki Novitus.

Nie działają kasy fiskalne Novitus Delio. Polscy przedsiębiorcy mają problem

Kasy fiskalneDelio marki Novitus z Nowego Sącza odmówiły posłuszeństwa na początku 2020 roku. Błąd zegara doprowadził do awarii tysięcy takich urządzeń. Problem od rana mają setki firm w Polsce – sklepy (w tym Dino), kina (na czele z Multikinem), restauracje i pizzerie (między innymi DaGrasso), a także rozmaite mniejsze przedsiębiorstwa nie są w stanie prawidłowo drukować paragonów, a więc niemożliwe staje się przyjmowanie płatności w taki sposób. Z tego powodu wiele lokali jest zamkniętych.

Drobny błąd (uniemożliwiający ustawienie roku 2020) doprowadził do paraliżu wielu lokali i firm na mapie Polski. Dobra wiadomość jest taka, że da się go łatwo usunąć i producent dokonuje naprawy zupełnie za darmo. Zła – może to zrobić wyłącznie serwisant Novitus, więc konieczny jest fizyczny kontakt, co wydłuża cały proces. Ze względu na dużą liczbę serwisowanych urządzeń odbiór sprawnej drukarki fiskalnej może potrwać jednak dłużej niż kilka godzin – kilka dni, a nawet dwa tygodnie. Wielu przedsiębiorców zdecyduje się więc pewnie na zakup nowego urządzenia, ale to generuje koszty.

Awaria drukarek fiskalnych Novitus. Na czym polega problem z rokiem 2020?

Ten drobny błąd polega na tym, że niemożliwe jest ustawienie roku 2020. Jest to zaskakujące o tyle, że drukarki fiskalne Novitus Delio nie są jakimiś starymi urządzeniami, lecz wciąż produkowanym sprzętem. Błędy jednak się zdarzają, choć pewnie „poszkodowani” przedsiębiorcy, którzy dziś nie mogli otworzyć swoich lokali, nie zgodzą się z takim podsumowaniem. Jedynie niektórzy, jak Multikino, mają to szczęście, że przyjmują płatności także przez stronę internetową lub aplikację mobilną.

Źródło: Novitus, INNPoland, Money, informacja własna

Zobacz również inne newsy dla przedsiębiorców:

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  franiux
  6
  U nas 2 kasy padły, na szczęście mam zawsze awaryjną pod ręką. Inny model więc działa. Na jedno stanowisko się robi. Planowana naprawa we wtorek. Zawsze trzeba mieć backup pod ręką. Drukarkę fiskalną, komputer awaryjny itp.
  • avatar
   lester77
   6
   "Dobra wiadomość jest taka, że da się go łatwo usunąć i producent dokonuje naprawy zupełnie za darmo."
   No wielka łaska :/ Producent sprzedając bubla bierze na siebie odpowiedzialność za straty wynikłe z własnych błędów. Przynajmniej tak powinno być w cywilizowanym kraju, a u nas, jak widać, najwyraźniej szczytem łaski jest darmowy serwis.

   Dla mnie, gdybym posiadał taką kasę, byłby to sygnał do natychmiastowego zakupu nowej (innego producenta) i opchnięcia, a wręcz próby zwrotu producentowi, starej kasy. Jeżeli dwie godziny pracy poświęcone na test kilkudziesięciu newralgicznych punktów (przełom roku czy wszystkie 29 lutego na 20 lat w przód) to za dużo dla producenta, to powinien zniknąć z rynku.
   • avatar
    pawluto
    4
    21 wiek - Awaria drukarki i sklep czy pizzeria zamknięta...hahahahahaha
    Postęp technologiczny...Ale czy napewno ???
    • avatar
     Dekard
     3
     Ciężki rok to teraz będzie mieć Novitus
     • avatar
      Warmonger
      2
      Problem roku 2000 - nawet tu Polska jest opóźniona o 20 lat :D
      • avatar
       lukaszbik
       1
       może wreszcie wprowadzą testy :P np., wystawienie testowego paragonu dla 1 stycznia 2020-2100 i spokój na 80 lat :P chociaż kto tego będzie używał za 10 lat :P to nie wiem kibicuje rozwiązaniom elektronicznym możliwym do zaimplementowania w telefonach. :P Jakiś problem z Appką ? załatamy w kilka godzin a potem programista może pakować swoje biurko :P
       • avatar
        Dariosex
        1
        Z 1999 roku na 2000 mialy pasc komputery ale tak sie nie stalo. 20 lat pozniej udalo sie to w Polsce i padly drukarki fiskalne wow!
        • avatar
         Konto usunięte
         1
         co za żenada. nie potrafią przetestować własnego produktu, tj. drukarki fiskalnej. ciekawe kiedy następna katastrofa. w 2021 ? 2022 ? a może 2030 ? zresztą dobrze wiedzieć, marka której należy unikać.
         • avatar
          Torrentowy Pirat
          0
          No tak. Błędy zdarzają się i najlepszym, ale liczy się to w jaki sposób i jak szybko producent upora się z tym problemem?