Konsole do gier

Nowe kłopoty konsoli Xbox 360 - komunikat E74

przeczytasz w 1 min.

Zapewne wszystkim wiadomo jakie problemy miał Microsoft przez olbrzymią awaryjność konsoli Xbox 360. Tak zwany „czerwony pierścień śmierci”,którego przyczyny doszukuje się w niewłaściwym chłodzeniu konsoli, spowodował ogólnoświatowe rozszerzenie gwarancji urządzenia giganta z Redmond. Oczywiście nie rozwiązywało to kwestii błędu RRoD, ale zapewniło koncernowi czas na odpowiednie modyfikacje poczynione w kolejnych wersjach Xbox 360. Obecnie na rynku pojawił się  model o nazwie kodowej Jesper, który w domyśle eliminować miał całkowicie ewentualność wystąpienia „czerwonego kręgu”. Czy tak jest w rzeczywistości? Trudno powiedzieć, gdyż jest jeszcze na to za wcześnie. Niestety wszystko wskazuje na to, że na horyzoncie pojawił się kolejny problem i co gorsze „po cichu” zaczyna on wypierać osławiony RRoD.

Okazuje się bowiem, że coraz częstszym błędem jest tzw. komunikat E74 (w Internecie znajdziecie pełno przykładów jego występowania). Pierwszymi objawami kłopotów naszej konsoli jest pojawianie się licznych, obejmujących niemalże cały ekran błędów graficznych (artefaktów) podczas gry. Po restarcie zapala się jedna czerwona dioda na włączniku Xbox’a 360 i zostaje wyświetlony komunikat o błędzie, który możecie zobaczyć poniżej.

Prawdopodobną przyczyną usterki jest uszkodzenie bądź przegrzanie układu skalującego obraz ANA/HANA. Oczywiście, istnieje możliwość naprawienia konsoli, na której wystąpił opisywany problem. Co istotne jednak uszkodzenie to nie jest objęte 3-letnią rozszerzoną gwarancją i jeśli spotka Was coś takiego po upływie roku od zakupu konsoli będziecie zmuszeni zapłacić za naprawę.

Komentarze

56
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  nazaropeth
  0
  nic tylko wymyślić podkładkę chłodzącą pod Xbox'a :)
  • avatar
   SoundsGreat
   0
   Orientuje się ktoś ile może wynieść taka naprawa??
   • avatar
    infango
    0
    Nie mogą porządnie przerobić tej konsoli żeby się nie rypała, bo parę lat od premiery nowe wersje płyty głównej i nic ...
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     na youtube są kompleksowe opisy na usunięcie tego błędu np:
     http://pl.youtube.com/watch?v=N6pB2F_J31w&NR=1
     • avatar
      marcin1ja1
      0
      O ile się nie mylę w sprzedaży konsumenckiej przysługuje 2 letnia a nie roczna. Oto dowód:
      Art. 10.
      1. Sprzedawca odpowiada za niezgodność towaru konsumpcyjnego z umową jedynie w przypadku jej stwierdzenia przed upływem 2 lat od wydania tego towaru kupującemu; termin ten biegnie na nowo w razie wymiany towaru. Jeżeli przedmiotem sprzedaŜy jest rzecz uŜywana, strony mogą ten termin skrócić, jednakże nie poniżej 1 roku.

      Nie jesteśmy zmuszeni korzystać z gwarancji tylko możemy skorzystać z praw przysługujących nam na podstawie artykułu zacytowanego przeze mnie powyżej. Jest to tak zwana "rękojmia". I odpowiedzialny jest za nią sprzedawca. To właśnie sprzedawca na własny koszt powinien naprawić konsolę, zwrócić kasę lub wymienić na nowy model.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       No to zostanie kupić kolejnego klocka. Wyjdzie że na jednego gracza przypada dwa xboxy, no to takim sposobem bezawaryjnej PS3 cięzko będzie pokonać na liczby Microsoft, no ale to chyba taka polityka
       • avatar
        wolfikx
        0
        Hola Hola panowie, jakie bezawaryjne PS3?
        Proszę poczytać na forach konsolowych i szybko zmienicie zdanie.
        Fakt, jest mniej awarii konosoli SONY jednak może to być spowodowane mniejszą sprzedażą.

        A co do błędu E74 to redaktorzy powinni uściślić do jakich wersji konsol to się do tyczy. Czy pierwotnych , Falcon a może Jasper.

        Zresztą ten błąd również ma wiele wspólnego z przegrzewaniem - zresztą jak tu zamknąć taki piekarnik w tak małej obudowie;)

        Mając RRODa można spodziewać się E74 gdyż układ obrazu może po prostu odkleić się pod wpływem temperatury od płyty głównej.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Porównując ceny gier do najuboższej wersji Xboxa a także jej awaryjność można by powiedzieć że konsola Microsoftu to jednorazówka ;)
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          @marcin1ja1 tylko zapomniałeś wspomnieć o tym że po upływie 6miesięcy od daty zakupu to TY musisz dowieść tego że konsola nie została uszkodzona z twojej winy, więc nie jest tak bajecznie zwłaszcza gdy kupiłeś XboXa z sklepu nie dla idiotów lub podobnego molocha...
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           Po 1. Błąd ten wcale nie jest nowy.
           Po 2. Pod żadnym pozorem nie korzystajcie z napraw jakie są pokazane na youtube , sposoby typu Xclamp itd tylko uwalą konsolę do końca.
           Osobiście sam miałem taki problem , ale że konsola przerobiona to wysłałem do NIBY speca , tak ją naprawiał , że konsola się przestała włączać w ogóle , wysłałem do drugiego , który stwierdził , że do wymiany płyta główna , zrezygnowałem , poprosiłem o przywrócenie oryginalnego FW i odesłanie. Zaryzykowałem i zadzwoniłem do MS na infolinię , przyjechał kurier zabrał konsolę. Pojechała do Frakfurtu , po tygodniu wróciła konsolka i ku mojemu zdziwieniu - wymieniona płyta główna i napę na GW :)
           Pozdrawiam
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            A i jeszcze jedno , może to będzie reklama ale naprawde polecam jedynego gościa w Polsce co profesjonalnie zajmuje się konsolami i zna się na rzeczy - http://www.iksboks.eu/
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             ja mam pierwszy egzemplarz Xboxa 360 i jakos nic sie nie psuje a pisali ze sa awaryjne pozdrowienia.
             • avatar
              Konto usunięte
              0
              Do romisz: frodo2000 ma rację-w przypadku osób cywilnych w polskim prawie nie występuje pojęcie rękojmi, lecz niezgodność towaru z umową. Rękojmia jest zarezerwowana tylko dla firm.

              Do ArturMaly: niezgodności towaru z umową trzeba dowieść nie w ciągu 6 miesięcy od zakupu(bo w takim razie obowiązywałaby ona 6 miesięcy, a tak nie jest), lecz od zauważenia usterki.

              Pozdrawiam
              • avatar
               Konto usunięte
               0
               Ok, w takim razie doszliśmy do porozumienia. Niezgodność dla konsumentów, rękojmia dla firm.
               Pozdrawiam
               • avatar
                Konto usunięte
                0
                romisz : nie nie ten
                • avatar
                 Konto usunięte
                 0
                 I jeszcze jedna sprawa, nie ma czegoś takiego jak umowa kupna-sprzedaży, to wymyślili jacyś mało inteligentni lub podający się za inteligentnych.

                 Istnieje w tym przypadku tylko!!! umowa Sprzedaży ;)

                 Pozdrawiam
                 • avatar
                  19arek93
                  0
                  Faktycznie na YT jest pełno filmików na których pokazane jest że wystarczy dociskając GPU odpalić konsole i komunikatu nie będzie!
                  Przecież to śmieszne.. tak pozatym to jak oni mogli dać tak mały "radioator"? ja mam niewiele mniejszy na GF2MX400.. bez komentarza!
                  • avatar
                   Konto usunięte
                   0
                   Może zrobić jakiegoś polla na temat tego, czy bzdurne newsy zbyt łatwo przechodzą przez autoryzację?

                   Ktoś napisał na jakimś forum, że E74 to nowa plaga... To ma być news na poważnym portalu?

                   E74 jest od początku istnienia Xboxa. Poproszę o statystykę, która mówi, że problem znacznie nasilił się w ostatnim czasie. Albo o wykasowanie newsa.
                   • avatar
                    lwses
                    0
                    a teraz zadajcie sobie pytanie posiadacze tych ze konsol dlaczego producent obnizyl tak mocno cene xboxa w stosunku do PS3.XBOX byl od samego poczatku awaryjny za sprawą przegrzewania sie i nie tylko z tąd takie obnizki a ps3 fakt drozszy ale i wypasniejszy i problemow nie ma z ps3 a zapowiadali ze sony ps3 umiera za sprawą marnej sprzedazy to teraz umze xbox szajc bo nie pojetne jest jak mozna dlugo ciągnąc taką wade w konsoli i wszyscy moi znajomi co maja lub sprzedali xboxa maja zdanie negatywne o x,dodam jeszcze jedno malo tego sa w sprzedazy dostepne na dzien dzisiejszy serie a raczej modele pierwsze ktore ten problem posiadaly to jest robienie ludzi w bambucha
                    • avatar
                     romisz
                     0
                     Ludzie tak z innej beczki, zerknijcie sobie na teścik Vista vs. 7 - jak sprawdzają się w grach...
                     ciekawe: 7-a wypada gorzej niż Vista!!! a miało być lepiej...

                     http://www.idg.pl/news/334061/Windows.7.vs.Vista.testy.wydajnosci.w.grach.html
                     • avatar
                      marcin1ja1
                      0
                      Słowo rękojmia zapisałem w nawiasach, ponieważ tak potocznie się to nazywa mimo, że jest to niepoprawne. Rękojmia obowiązuje w sprzedaży niekonsumenckiej (np. dla firm). Niezgodność z umową dotyczy natomiast sprzedaży konsumenckiej (np. kupno konsoli do domu).

                      Dorwałem się do kodeksu cywilnego i nigdzie nie mogłem znaleźć informacji o tym, że to ja muszę zapłacić za diagnostykę sprzętu.

                      Przepis ten tyczy się tylko sprzedawcy, który musi rozpatrzyć reklamację w przeciągu 14 dni od daty zgłoszenia. Po przekroczeniu tego czasu reklamację uważa się jako uzasadnioną.

                      Luka w prawie nie mówi jak długo ta naprawa ma potrwać, ale jak wcześniej wspomniałem nie jesteśmy zmuszeni na czekanie na naprawienie sprzętu tylko żądać zwrotu pieniędzy albo wydaniu nowego wolnego od wad sprzętu.

                      Nie jestem prawnikiem, dlatego moje rozumowanie w niektórych sprawach może być błędne. Opieram się tylko na przepisach, które są w kodeksie prawa cywilnego.
                      • avatar
                       Konto usunięte
                       0
                       WYJAŚNIENIE DUŻYMI LITERAMI, BO MAŁYCH MOŻE KTOŚ NIE ZAUWAŻY, DLACZEGO KONSOLA X360 PSUJE SIĘ:
                       1)BŁAD O KODZIE E74 (MS ERROR CODE 1022) WYSTĘPOWAŁ JUŻ OD PREMIERY
                       KONSOLI
                       2)E74 OZNACZA PRZERWANE POŁĄCZENIE (LUTU BGA) W GPU LUB ANA
                       3)PRZYCZYNĄ USZKODZEŃ X360 JEST SŁABEJ JAKOŚCI CYNA ROHS I PŁYTA GŁÓWNA, W KTÓREJ POD WPŁYWEM ZMIAN TEMPERATURY ODKSZTAŁCA SIĘ LAMINAT.

                       PS.JAK CZYTAM BZDURY "ZNAWCÓW TEMATU" NA TEMAT PROBLEMÓW X360 TO AŻ GOTUJE SIĘ WE MNIE.
                       • avatar
                        Konto usunięte
                        0
                        kolejny atut xklocka- tak się grzeje że aż się uszkadza- ile bym nie próbował zgrzać mojego pc aby otrzymać nową kartę graficzną to mi nie wychodzi ;(
                        jeszcze widzimy niezwykłą wyrazistość screena z tej jakże znakomitej konsoli- czy tak jest zawsze, czy tylko w menu? ;P
                        • avatar
                         Konto usunięte
                         0
                         a czy czasem w myśl prawa europejskiego, jeżeli kupujemy coś jako osoba fizyczna (nie na firme), to czy nie mamy 2 lata gwarancji (w tym przypadku drugi rok gwarantuje sprzedawca)?
                         • avatar
                          Wosiu
                          0
                          i dlatego mam ps3 a nie xboxa :)
                          • avatar
                           max-bit
                           0
                           Ale ten x box jest zwalony !
                           • avatar
                            Konto usunięte
                            0
                            niektóre wypowiedzi na temat gwarancji to żal.pl !!!

                            Jeżeli producent daję 1 rok gwarancji to jest 1 rok i koniec! Nie ma żadnej rękojmi na dodatkowy rok!
                            A "niezgodność towaru z umową" istnieje wtedy gdy towar domniewa się iż posiadał wadę fabryczną, można tak reklamować do 6 miesięcy od daty zakupu. Sprzęt zostaje wtedy wysłany do serwisu na ekspertyzę czy wada nie wynika z winy użytkownika. Jeżeli nie, towar może zostać wymieniowy bądź zwrócony, ale nie naprawiony!!! Ponieważ gdy oddajemy sprzęt do naprawy serwisowej na gwarancji producenta sprzedawcę przestaje obowiązywać "niezgodność towaru z umową".

                            A jak ktoś strasznie będzie kozaczył że każdy sprzęt ma 24m gwarancji nawet jak producent daje 12m, to życzę powodzenia w próbie oddania tego sprzętu do sklepu. Bo sklep ma pełne prawo do nie przyjmowania sprzętu uszkodzonego po okresie gwarancyjnym producenta, a na dodatek sprzedawca może odmówić przyjęcia sprzętu na zasadzie "zbyt długiego okresu poprawnego działania" jeżeli sprzęt nie był w serwisie przez pierwsze 12 miesięcy gwarancji.

                            Pozdrawiam i polecam najpierw nauczyć się czytać, później ze zrozumieniem i korzystać z google !
                            • avatar
                             Konto usunięte
                             0
                             Dziekuję za poparcie Sith44, dokladnie o to mi chodziło, panie NovaHT, nie wiem skąd bierze Pan takie informacje, prawo europejskie nakazuje dawać 2 lata gwarancji osobom fizycznym, pozdrawiam
                             • avatar
                              Konto usunięte
                              0
                              Zgadnijcie czemu posiadacze Xboxów je wysyłają, naprawiają i posiadają już np 5 konsolę z rzędu? Ano z tego powodu, że dostarcza im tak wielu pozytywnych przeżyć, że nie zwracają uwagi na jej awaryjność. Co do tego, że PS3 się nie psuje to nawet nie będę tego komentował. Sprzedaję obie konsole i widzę co wraca na serwis i w jakiej ilości. PS3 przede wszystkim siadają napędy i to nawet po 10 dniach! Miałem klienta któremu 3 razy wymienialiśmy sprzęt na nowy aż w końcu zażądał pieniędzy. Po zwrocie kasy kupił... Xboxa. To tyle.
                              • avatar
                               Konto usunięte
                               0
                               Witam wszystkich

                               Mam pytanko dotyczace ixa 360,otoz powiem wam szczerze nie chcialo mi sie juz wiecej czekac na JASPERA,poniewaz nie wiem czy ta konsola bedzie w pelni sprawna jezeli chodzi o ROD.Wlasnie zamowilem nowego klocka wersja PRO 60 GB,wersja ta nie posiada pod spodem w plycie glownej kosci RAM,slyszalem ze ponoc byla to jedna z najwiekszych przyczyn ROD w wersjach FALCON 1,ktore wlasnie posiadali pamiec pod spodem.

                               Co Wy o tym myslicie

                               PS:Jasper ma (bo juz jest) 65 nm gpu co pozwoli na mniejsze zuzycie pradu.
                               Generalnie 25 WAT mniej,Czy to cos da??
                               • avatar
                                Konto usunięte
                                0
                                Szkoda że ma taki błąd