• benchmark.pl
 • Bitcoin
 • Rewolucja na rynku kryptowalut? Stworzyli tak wydajną koparkę, że trudno w to uwierzyć
Ciekawostki

Rewolucja na rynku kryptowalut? Stworzyli tak wydajną koparkę, że trudno w to uwierzyć

przeczytasz w 2 min.

Producenci prześcigają się w tworzeniu coraz wydajniejszego i coraz efektywniejszego sprzętu. Dotyczy to także koparek kryptowalut. Firma Numiner pochwaliła się konstrukcją, która ma deklasować wszystkie dotychczasowe modele konkurencji.

Numiner NM440 – najwydajniejsza koparka kryptowalut na świecie

Mowa o modelu Numiner NM440, który jest reklamowany jako najwydajniejsza i najbardziej przyjazna środowisku koparka kryptowalut na świecie. Producent chwali się, że konstrukcja osiąga wydajność 440 TH/s przy efektywności na poziomie 20,2 J/TH. Przy jej zastosowaniu podobno można by obniżyć zużycie energii przez całą sieć Bitcoin o 75%.

Numiner NM440

To 4-krotnie lepsza wydajność względem najlepszych modeli dostępnych na rynku. Mało tego! To 3-krotnie lepsze osiągi względem modeli, które dopiero mają pojawić się na rynku (Bitmain Antminer S19 XP).

Numiner NM440

Numiner NM440

Co tu dużo mówić, parametry koparki robią ogromne wrażenie. Warto chociażby wspomnieć, że NM440 ma oferować 4,5-krotnie lepsze saldo zwrotów, 4-krotnie wyższe przychody i o 38% niższe koszta w przeliczeniu na TH/s względem topowych modeli konkurencji.

Numiner NM440 budzi wątpliwości wśród ekspertów

Jak uzyskano tak dobre osiągi? Tego nie wiadomo. Wiemy tylko tyle, że konstrukcja została zaprojektowana we współpracy z firmami Xilinx, TSMC i Foxconn, a osiągi sprzętu miały być potwierdzone przez niezależne laboratorium BTL (BACnet Testing Laboratories).

Tutaj jednak pojawia się problem, bo… niektórzy eksperci poddają w wątpliwość, czy sprzęt w ogóle istnieje.

Luxor Mining wskazuje, że specyfikacja NM440 jest bardzo wątpliwa. Brakuje też informacji na temat rozwoju produktu i zespołu odpowiedzialnego za Numiner. W związku z tym nie można potwierdzić czy sprzęt w ogóle istnieje.

W sieci można znaleźć więcej podobnych głosów, które kwestionują parametry nowej koparki. Co więcej, eksperci wskazują, że wcześniej nikt nie słyszał o firmie Numiner.

Ogromne zamówienia na koparkę Numiner NM440

Jakby nie było, sprzęt i tak zainteresował największe farmy wydobywcze. Firma Sphere 3D miała złożyć zamówienie na 60 000 koparek Numiner NM440 o wartości 1,7 mld dolarów - taka rozbudowa ma zwiększyć osiągi kopalni o 26,4 EH/s (!). Ogłoszenie inwestycji spotkało się z entuzjazmem, bo akcje firmy skoczyły o 30%.

Można podejrzewać, że inne firmy też zaczną inwestować w koparkę Numiner NM440. Oczywiście o ile ta istnieje i rzeczywiście oferuje tak dobre parametry...

Źródło: Numiner, Bitcoin, Getty Images (foto)

Komentarze

27
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Barubar24
  32
  Życzę sobie, aby wartość Bitcoina wyniosła 0USD.
  • avatar
   gicmo
   13
   Super, niech wykopią wszystko w ch... i będzie spokój. (przepraszam z rym)
   • avatar
    fitgame
    11
    Firma inwestuje 1,7mld $ w sprzęt który nie wiadomo czy istnieje. Akcje skaczą o 30%. To jest możliwe tylko na rynku kryptowalut.
    • avatar
     NasHee
     5
     Bedzie śmiesznie jak się okaże że to taka sama wydmuszka jak Nicola ze swoimi truckami. Zgarną ile $$$ się da wyssać od naiwnych i znikną.
     • avatar
      Wojt_wro
      1
      Wystarczy żeby ktoś z partnerów - choćby Foxconn, potwierdził że faktycznie coś takiego powstało i sprawa byłaby jasna. A jeśli to nie ściema to może mięc potężne implikacje na rynku również kart graficznych - bo nie znam sie, ale wyobrażam sobie że taka przebitka mocy może zniechęcić do kopania "zwykłym RTX" bo i tak nie wniesie do sieci blockchain wystarczająco dużo mocy aby sie opłacało. Ergo - zwykłe grafiki wrócą na rynek, a ceny może trochę zbliżą się do dawnej normalności?

      Z drugiej strony, taki news i duże zakupy pośród kopalni mogą znowu wywindować ceny krypto (które ostatnio i tak coś jednak drgneły w górę, choć spodziewałem się że ETH zleci na granice opłacalności przez kopalnie, a to taaaki chooooy, już znowu na 3k wróciło). Ergo - kopanie nawet RTXem będzie dalej opłacalne i nic się nie zmieni.

      Z trzeciej strony (to już chyba od doppy strony), obniżenie zużycia prądu o 75% może zachęcić Kazachstan, Rosje czy Chiny do ponownego spojrzenia przychylnym okiem na krypto i zalegalizowania go - a wtedy to już ceny polecą w kosmos jak teleskop Webba...

      Także jeśli to nie ściema, to duży news, tylko jeszcze nie wiem w którą stronę...ale na bardzo realny to mi nie wygląda.
      • avatar
       criticalpoint
       1
       Przepraszam ale dzisiaj jest 07.02, a nie 01.04.
       • avatar
        keepercraft
        -1
        Może dzięki temu górnicy odwalą się od kart graficznych.
        • avatar
         kazitut
         -2
         Zdjęcie nie podpisane, a na koparkę to nie wygląda.
         Chyba że to technologia zielonych ludzików.
         • avatar
          MarianKałah
          -5
          Nazywam się Marian Kałah. W 2021 roku dzięki handlowi kryptowalut zarobiłem ponad 25 milionów dolarów i stałem się jednym z najbogatszych ludzi w Polsce!
          Wcześniej byłem zwyczajnym stódentem informatyki ale w związku z moimi sukcesami w biznesie kryptowalutowym porzuciłem studia i zostałem biznesmenem.
          Ty tez możesz zarobic taka kase. Willa z basenem, luksusowe samochody, piękne kobiety, obracanie się w swiecie celebrytów i śmietanki towarzyskiej. Ja już to wszystko mam ale ty tez możesz mieć!
          Zarejestruj się w aplikacji Crypto Com ibskorzystaj z mojego linku polecające a otrzymasz na start az 25 dolarów w kryptowalucie CRO. Pamiętaj od tego zmieni się twoje życie i staniesz się bardzo bogatym człowiekiem!
          Twój kod do raju!!!
          jjey2xxs9c