Karty graficzne

Kto jest największym graczem na rynku kart graficznych? Nowe statystyki mogą Was zdziwić

przeczytasz w 1 min.

Kto jest największym producentem kart graficznych? Wyniki mogą Was zdziwić! Szczególnie, że ostatnie miesiące pokazały postępujące zmiany na rynku GPU.

Ciągle zmagamy się ze skutkami pandemii, która miała ogromny wpływ na branżę IT. Według raportu Jon Peddie Research, światowy kryzys wpłynął także na rynek kart graficznych i namieszał w zamówieniach producentów sprzętu.

Kto jest największym producentem układów graficznych?

Według raportu JPR, w ostatnim kwartale dostawy układów graficznych wzrosły o 2,5%. Powody do zadowolenia ma jednak tylko Nvidia i AMD – tutaj zamówienia wzrosły odpowiednio o 17,8% i 8,4%. W przypadku Intela odnotowano spadek o 2,7%.

Rynek układów graficznych - statystyki Q2 2020

Efekt był łatwy do przewidzenia – Intel, choć nadal jest liderem branży (jeżeli bierzemy pod uwagę wszystkie układy graficzne, także zintegrowane w procesorach), w ostatnich kwartałach coraz bardziej traci na znaczeniu. Zyskuje oczywiście Nvidia i AMD.

Nvidia vs AMD – kto produkuje więcej kart graficznych?

Inaczej wygląda kwestia samodzielnych kart graficznych dla komputerów – tutaj obecnie liczy się tylko Nvidia i AMD (chociaż w przyszłym roku spodziewamy się premiery kart Intela, co może mocno namieszać w statystykach).

Rynek kart graficznych - statystyki Q2 2020

Dostawy kart graficznych w porównaniu z pierwszym kwartałem wzrosły o 6,55%. Najwięcej zyskuje Nvidia, która coraz bardziej powiększa swoje udziały na rynku dGPU – w poprzednim kwartale już 4 na 5 sprzedawanych kart graficznych korzystało z układów „zielonych”.

Rynek kart graficznych jest na fali

Analitycy zauważyli też ciekawe zmiany na rynku układów graficznych. Zazwyczaj drugi kwartał jest gorszy względem pierwszego kwartału, ale w tym roku te statystyki wyglądały inaczej.

Zmiany na rynku mają być efektem pandemii, która miała wpływ na decyzje zakupowe klientów. Część inwestycji została przeniesiona z trzeciego na drugi kwartał (analitycy wymieniają tutaj chociażby laptopy do nauki). Kryzys miał też wpłynąć na rozwój branży.

Źródło: Jon Peddie Research

Zobacz więcej o kartach graficznych:

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  sn00p
  25
  Paweł ja ciągle w ciebie wierzę! Proszę przestań pisać newsy typu.. Żeby żyć, trzeba oddychać. Benchmark przez te twoje pierdoły powoli zmienia się w jakiegoś taniego brukowca :(
  • avatar
   surfer94
   0
   Intel wygrywa, bo w większości cpu jest Integra, nvidia druga, bo robi lepsze wydajnościowo karty, amd trzeci, ale zyskuje bo zaczął dobre integry (Vegi)

   Proszę, sens newsu, dodać ten pierwszy wykres i wgl wystrzał
   • avatar
    Marti99
    -3
    Wlasciwie Intel tu tylko "na doczepke". Do normalnego, codziennego uzytkowania jakakolwiek karta jest dobra. Bardziej przydatny moglby byc wykres z wydajnoscia karty graficznej - kto kupuje w danym segmencie. Pewnie to mialoby wiekszy sens.
    • avatar
     Konto usunięte
     -3
     Ale jeśli chodzi o GPU jako całość to chyba jednak dominuje AMD. Mają niemalże tyle samo udziałów w rynku PC co Nvidia i 100% w konsolach Sony i M$ obecnej i nadchodzącej generacji.