Karty graficzne

Nvidia wprowadza nową kartę graficzną Ampere - to topowy model z tej serii

przeczytasz w 1 min.

Rok premier dobiega końca, ale chyba nikt nie spodziewał się kolejnej karty graficznej Nvidii Ampere. Tym razem w ofercie producenta pojawił się profesjonalny model, który ma napędzać systemy obliczeniowe i centra danych.

Premiera karty graficznej Nvidia RTX A6000

Mowa o modelu Nvidia RTX A6000, który zaliczałby się do linii Quadro (producent niedawno porzucił tę markę). Co prawda karta została zapowiedziana już w październiku, ale dopiero teraz jest oficjalnie dostępna.

Konstrukcja bazuje na układzie graficznym Ampere GA102 w pełnej konfiguracji – do dyspozycji oddano 10 752 jednostek CUDA, które przekładają się na moc obliczeniową 38,7 TFLOPS. Oprócz tego przewidziano 48 GB pamięci GDDR6 384-bit z korekcją błędów ECC.

RTX A6000 to karta przeznaczona do profesjonalnych zastosowań, więc oferuje kilka dodatkowych technologii, których nie znajdziemy w konsumenckich modelach GeForce. Głównym atutem jest tutaj dzielenie układu na kilka oddzielnych instancji i współdzielenie zasobów pomiędzy wielu użytkowników (vGPU).

Nvidia RTX A6000

Nvidia RTX A6000

Konstrukcja korzysta z dwuslotowego chłodzenia z wentylatorem promieniowym (tzw. turbiną). Do dyspozycji oddano cztery wyjścia DisplayPort 1.4, a do działania karty wymagane jest podłączenie 8-pinowego zasilania. Dodatkowo producent przewidział możliwość połączenia dwóch modeli RTX A6000 za pomocą mostka NVLink.

Ile kosztuje karta graficzna Nvidia RTX A6000?

Cena karty Nvidia RTX A6000 nie została oficjalnie podana, ale w jednym z amerykańskich sklepów pojawiła się oferta modelu PNY za 5500 dolarów.

Źródło: Nvidia, Leadtek, PNY, B&H

Zobacz więcej o kartach graficznych:

Komentarze

29
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  michal_mat
  5
  Kto wie, jakby zrobili sterowniki pozwalające wykorzystać całość mocy do grania, to może Cyberpunk 2077 poszedłby w maksymalnych ustawieniach w 4k z RT :)
  • avatar
   piccardo
   4
   Zabawne, komentarze skupiają się na skopanych grach z kiepskimi silnikami. Karty nie są słabe, widać to w przypadku kart AMD np w api wulkan, potrafią mieć ogromne przyrosty co wskazuje że się da, są też silniki jak Fox engine który daje świetne rezultaty pod wieloma względami więc znów da się.
   • avatar
    Mario2k
    1
    Nawet pod dodaniu odpowiednich sterowników ta karta byłaby tylko 10-15 % szybsza od RTX 3090 .
    Do natywnego 4k z RT Ultra i ponad 60fps potrzeba czekać do następnej generacji kart czyli co najmniej 15 miesięcy
    • avatar
     Kapitan Nocz
     -2
     no tak przy cenie 5.5tys dolarów musieli mocno przyoszczędzić na chłodzeniu, tak że już nie rozpuszczajcie wyobraźni jak to będzie chodziło w grach, bo przy tym kiepskim chłodzeniu i tylko 8pinowej wtyczce zasilania nie ma szans na przeskoczenie topowego 3090 ze świata gejmingowego.
     • avatar
      Konto usunięte
      -5
      Ta grafa, świetne chłodzenie. Wreszcie turbina. Ale co do profesjonalnych zastosowań. Czemu ta turbina nie jest demontowalna? W serwerach i tak jest cały rząd wiatraków w poprzek budy, i przydałaby się opcja demontażu turbiny i otwarcia wylotu z tyłu. dzięki temu można do serwera wsadzić obok siebie kartę przy karcie. W takiej konstrukcji jak ta, trzeba umieszczać grafy co 3ci slot, więc w serwerze obliczeniowym zamiast 3ch graf obok siebie (6 śledzi czyli 3 grafy każda z 2 śledziami) zmieszczą się tylko 2 bo trzeba zrobić jeden śledź pusty na zasysanie powietrza przez turbinę.

      serwer i tak ma czujniki temperatur, więc jak temperatura wzrasta, to wraz z nią dodaje gazu do wiatraków.

      a teraz minusowe przegrywy do roboty :) minusujcie, i tak nie macie zielonego pojęcia jak się serwery robi, szczególnie te które się gęsto upakowuje.
      • avatar
       Warmonger
       0
       Karta niby porównywalna z RTX 3090, ale mniejsza i ze skromnym chłodzeniem. Jak to możliwe?
       • avatar
        Klops
        0
        A Crysis na tym pójdzie? :/
        • avatar
         Wenezo
         0
         Do pasjansa jak znalazł.